środa, 27 listopada 2013

Kruche ciasteczka z ciasta na tartę

Dziś próba nowych foremek przed przedświątecznym pieczeniem. Wybrałam ciasto z tarty. Ciasteczka są bardzo kruchutkie, dosłownie rozpływają się w ustach.  Nie są bardzo słodkie, dlatego idealnie nadają się do dekorowania czekoladą. 


Składniki na ciasto:
180 g mąki
100 g masła (lub margaryny)
2 łyżki cukru pudru
1 żółtko
2 łyżki zimnej wody

Z podanych składników zagnieść ciasto. Następnie zawinąć w folię spożywczą i wstawić na 2 godziny do lodówki (lub ciasto przygotować dzień wcześniej).
Ciasto rozwałkować na grubość 3mm, lekko podsypując mąką. Wykrajać foremkami i kłaść na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec 10-15 minut w rozgrzanym do 190°C piekarniku. Wystudzić. I dekorować :)
Smacznego!

wtorek, 26 listopada 2013

Grissini z serem

Dziś robię grissini do sałatki, ale tym razem dodałam sera. To będzie wariacja przepisu grissini.


Składniki: (24 sztuki)
1 paczka suchych drożdży (7 g)
315 ml letniej wody
1 łyżeczka cukru
500 g mąki
1 łyżeczka soli
60 ml oliwy z oliwek
90 g drobno startego parmezanu
3 łyżki drobno startego parmezanu do posypania

Drożdże, cukier wymieszać z wodą i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 10 minut czyli do czasu, aż na powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza.
Mąkę i sól wsypać do miski. Wlać mieszankę drożdżową i oliwę i wszystko dokładnie wymieszać. Jeśli ciasto jest za suche dodać troszkę wody. Ciasto uformować w kulę i wyrabiać na posypanej lekko mąką stolnicy przez ok. 10 minut. Ciasto powinno być elastyczne i gładkie. Następnie dodawać po troszku parmezan (żeby ser rozłożył się równomiernie w cieście) i dalej ugniatać. Tak wyrobione ciasto włożyć do miski lekko posypanej mąką, przykryć folią spożywczą lub wilgotną ściereczką i odstawić na 1 godzinę w ciepłe miejsce. Ciasto powinno zwiększyć objętość dwukrotnie.
Po tym czasie ciasto jeszcze raz krótko ugnieść i podzielić na 24 równe części. Każdą część rolować na paluch o długości ok. 30 cm i średnicy 0,5 cm. Ułożyć na 2 blachy wyłożone papierem do pieczenia i posmarować leciutko wodą i posypać parmezanem. Piec w rozgrzanym do 230 stopni piekarniku przez 15 minut.
Smacznego!

poniedziałek, 25 listopada 2013

Babka z nutellą

Pyszna, niestety nie mam zdjęcia, jak wygląda w środku, bo to do przedszkola mojej córy. Ale myślę, że smakowała, bo nie było na talerzu nawet okruszka. :)

Składniki:
110 g masła
150 g cukru
150 g nutelli
5 jajek
90 g mąki
1 szklanka zmielonych orzechów laskowych
1 łyżka kakao
3 łyżeczki proszku do pieczenia
4 łyżki mleka

Białka ubić.
W osobnej misce zmiksować masło z cukrem, następnie dodawać po jednym żółtku i dalej miksować, aż powstanie jasna, gęsta masa. Dodać nutellę, następnie mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao. Na końcu dodać orzechy i mleko. Wszystko dokładnie zmiksować.  Do masy czekoladowej dać ubite białka i leciutko wymieszać łyżką.
Ciasto wlać do wysmarowanej masłem formy (24 cm) z kominem i piec w rozgrzanym do 160°C piekarniku przez 20 minut. Następnie zwiększyć temperaturę do 170° C i piec jeszcze 30 minut. Smacznego! 

sobota, 23 listopada 2013

Serowe talarki

Serowe talarki, kruche, świetnie pasują do piwa lub wina. Polecam! 


Składniki na ciasto:
140 g mąki
125 g masła
125 g tartego sera cheddar (ja miałam dziś ementaler)
2 łyżki tartego parmezanu
1 łyżeczka soku z cytryny
szczypta soli, pieprzu białego i proszku do pieczenia

Z podanych składników zagnieść ciasto. Następnie zawinąć w folię spożywczą i wstawić na 30 minut do lodówki.
Ciasto rozwałkować na grubość 3 mm, lekko podsypując mąką. Wykrajać foremkami (kółeczka o średnicy 5 cm) i kłaść na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec 9-10 minut w rozgrzanym do 180°C piekarniku.
Smacznego!

piątek, 22 listopada 2013

Tarta z jabłkiem

Miałam już dawno ochotę na tartę. Niestety moja druga połowa nie lubi ciast na kruchym cieście. Szkoda! :( Ale ja lubię! I oto moja tarta jabłkowa.


Składniki na ciasto:
180 g mąki
100 g masła (lub margaryny)
2 łyżki cukru pudru
1 żółtko
2 łyżki zimnej wody

Z podanych składników zagnieść ciasto. Następnie zawinąć w folię spożywczą i wstawić na 2 godziny do lodówki. (lub ciasto przygotować dzień wcześniej).
Ciastem wylepić wysmarowaną masłem 23-25 cm formę. Ponakłuwać i piec 20 minut w rozgrzanym do 190°C piekarniku. Wystudzić.

Reszta składników:
2-3 jabłka
3 łyżki cukru
1 jajko
80 ml śmietany

Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić na cienkie plastry. Ułożyć na cieście tak, żeby się lekko nachodziły. Jabłka posypać 2 łyżkami cukru i 15 minut piec w rozgrzanym do 190°C piekarniku.
W tym czasie jajko, resztę cukru i śmietanę porządnie wymieszać, najlepiej trzepaczką kuchenną. Powoli wylać na jabłka i piec dalej 35 minut. (Masa jajeczna powinna być ściągnięta, lekko zrumieniona). Masa jajeczna opada jak ciasto stygnie. Dlatego najlepiej podawać gorącą lub lekko ciepławą.
Smacznego!

czwartek, 21 listopada 2013

Gulasz wołowy

Zwykły, bez specjalnych składników, ale smakuje! I to najważniejsze!



Składniki: (na 3-4 porcje)
400 g mięsa wołowego na gulasz
1 cebula
2 liście laurowe
4 kulki ziela angielskiego
1 łyżeczka musztardy
sól
pieprz
tłuszcz do smażenia ( u mnie łyżka masła)

Mięso pociąć w kostkę. Tłuszcz rozpuścić w rondlu i włożyć mięso. Smażyć dopóty dopóki mięso będzie mocno przyrumienione (ale nie spalone). Do mięsa dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i zeszklić. (Cebula puści troszkę soku, wiec mięso nie będzie się przypalać, ale trzeba być ostrożnym.) Następnie dodać musztardę i smażyć jeszcze 30 sekund. Całość zalać szklanką wody, włożyć liście laurowe i ziele angielskie i przykryć pokrywką. Dusić 1-1,5 godziny, od czasu do przemieszać. Jeśli woda by wyparowała, dolać.
Na końcu posolić i popieprzyć do smaku.
Smacznego!

środa, 20 listopada 2013

Gofry

Dzisiaj gofry. Przepis mam z przedszkola mojej córki.
 
 
Składniki:
200 g margaryny
200 g mąki
100 g cukru
4 jajka
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia 

Margarynę utrzeć z cukrem. Dodawać po jednym jajku dalej ucierając. Następnie wsypać do masy powoli mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i utrzeć. Masa powinna być gęsta.
Gofrownicę natłuścić i rozgrzać. Ciasto nakładać równomiernie na gofrownicę i piec, aż będzie miało złotawy kolor. Z resztą ciasta postępować tak samo.
Gofry posypać pudrem cukrem. Smacznego!

wtorek, 19 listopada 2013

Wariacje bezowe z przepisu podstawowego

A może coś dodać do tych bez, żeby je urozmaicić? Czemu nie! Oto kilka propozycji:


Waniliowe ślimaki

Składniki: (ok. 40 szt.)
2 białka
125 cukru drobnego
1 łyżka budyniu waniliowego


Postępować jak w przepisie podstawowym czyli białka ubić za pomocą miksera na sztywną pianę. Cukier dodawać po łyżce do białka i miksować dopóty, dopóki się nie rozpuści. Dopiero wtedy dodać kolejna łyżkę cukru i znowu miksować aż się rozpuści itd. Czynność ta trwa ok. 10 minut. Masa powinna być błyszcząca i gęsta. Dodać łyżkę budyniu i krótko zmiksować.

Masę włożyć do rękawa cukierniczego z okrągłą końcówką (ok. 1 cm) i wyciskać małe spiralki na blachę wyłożona papierem do pieczenia. Wsadzić do nagrzanego do 150 stopni piekarnika i piec (a raczej suszyć) przez ok. 20-25 minut. Piec wyłączyć, ale bezy zostawić w środku do wystygnięcia.
 
Kawowe buziaki
Składniki: (ok. 30 szt.)
2 białka
125 cukru drobnego
2-3 łyżki kawy rozpuszczalnej w proszku (nie granulowanej)
Postępować jak w przepisie podstawowym czyli białka ubić za pomocą miksera na sztywną pianę. Cukier dodawać po łyżce do białka i miksować dopóty, dopóki się nie rozpuści. Dopiero wtedy dodać kolejna łyżkę cukru i znowu miksować aż się rozpuści itd. Czynność ta trwa ok. 10 minut. Masa powinna być błyszcząca i gęsta. Dodać kawę i krótko zmiksować.
Masę włożyć do rękawa cukierniczego z  końcówką w kształcie zakręconej gwiazdki  i wyciskać na blachę wyłożona papierem do pieczenia. Wsadzić do nagrzanego do 150 stopni piekarnika i piec (a raczej suszyć) przez ok. 25-30 minut. Piec wyłączyć, ale bezy zostawić w środku do wystygnięcia.
 
Czekoladowe paluchy
Składniki: (ok. 30 szt.)
2 białka
125 cukru drobnego
1 łyżka przesianego przez sitko kakao
Postępować jak w przepisie podstawowym czyli białka ubić za pomocą miksera na sztywną pianę. Cukier dodawać po łyżce do białka i miksować dopóty, dopóki się nie rozpuści. Dopiero wtedy dodać kolejna łyżkę cukru i znowu miksować aż się rozpuści itd. Czynność ta trwa ok. 10 minut. Masa powinna być błyszcząca i gęsta. Dodać kakao i krótko zmiksować.
 
Masę włożyć do rękawa cukierniczego z płaską końcówką  i wyciskać 8 cm odcinki na blachę wyłożona papierem do pieczenia. Wsadzić do nagrzanego do 150 stopni piekarnika i piec (a raczej suszyć) przez ok. 25-30 minut. Piec wyłączyć, ale bezy zostawić w środku do wystygnięcia.
 
Bezy orzechowe
Składniki: (ok. 30 szt.)
2 białka
125 cukru drobnego
2 łyżki drobniutko zmielonych orzechów laskowych
Postępować jak w przepisie podstawowym czyli białka ubić za pomocą miksera na sztywną pianę. Cukier dodawać po łyżce do białka i miksować dopóty, dopóki się nie rozpuści. Dopiero wtedy dodać kolejna łyżkę cukru i znowu miksować aż się rozpuści itd. Czynność ta trwa ok. 10 minut. Masa powinna być błyszcząca i gęsta. Dodać orzechy. NIE UBIJAĆ MIKSEREM, bo piana opadnie! Delikatnie wymieszać łyżką.
 
Masę włożyć do rękawa cukierniczego z okrągłą końcówką i wyciskać na blachę wyłożona papierem do pieczenia. Wsadzić do nagrzanego do 150 stopni piekarnika i piec (a raczej suszyć) przez ok. 25 - 30 minut. Piec wyłączyć, ale bezy zostawić w środku do wystygnięcia.
Smacznego!
 

poniedziałek, 18 listopada 2013

Bezy - przepis podstawowy

Bezy robię zwykle, gdy zostają mi białka, np. gdy robię lody. Dziś inny przepis na bezy. Zważywszy na koszty energii lepszy od tego pierwszego. :) W smaku jednak są tak samo słodziutkie i chrupiące.


Składniki:
2 białka
125 cukru drobnego

Białka ubić za pomocą miksera na sztywną pianę. Cukier dodawać po łyżce do białka i miksować dopóty, dopóki się nie rozpuści. TO WAŻNE! Dopiero wtedy dodać kolejna łyżkę cukru i znowu miksować aż się rozpuści itd. Czynność ta trwa ok. 10 minut. Masa powinna być błyszcząca i gęsta.

Masę przy pomocy rękawa cukierniczego nakładać na blachę wyłożona papierem do pieczenia. Wsadzić do nagrzanego do 150 stopni piekarnika i piec (a raczej suszyć) przez 25 - 30 minut. Piec wyłączyć, ale bezy zostawić w środku do wystygnięcia.

Rada: Włożone do szczelnego pojemnika pozostają chrupiące przez kilka dni.

niedziela, 17 listopada 2013

Gołąbki inaczej


Miałam małą kapustkę. Niestety za małą, żeby zrobić prawdziwe gołąbki, więc wymyśliłam coś takiego.
 

Składniki:
500 g mięsa mielonego
250 g kapusty białej lub włoskiej
125 g ryżu
1 jajko
1 łyżeczka musztardy
1 cebula
2 szklanki bulionu
2 łyżki przecieru pomidorowego
1 liść laurowy
4 ziarenka ziela angielskiego
1 łyżeczka mąki pszennej
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
olej do smażenia
sól, pieprz, ewentualnie tymianek

Kapustę poszatkować. Cebulę pokroić w drobną kostkę.
Kapustę, cebulę, mięso, ryż (surowy), jajko wymieszać, dodać musztardę oraz sól i pieprz do smaku.
Z masy mięsnej formować kotleciki. Patelnię rozgrzać, wlać troszkę oleju i zrumienić kotleciki ze wszystkich stron.
Kotleciki włożyć do naczynia żaroodpornego. Bulion wymieszać z przecierem pomidorowym i wlać do naczynia z kotlecikami. Dodać liść laurowy i ziele angielskie. Przykryć i włożyć do nagrzanego do 180°C piekarnika i dusić przez 30-40 minut.
Powstały z duszenia sos odlać do garnka. Mąki rozmieszać w zimnej wodzie (1/5 szklanki) i wlać do sosu i wymieszać. Doprawić do smaku solą, pieprzem i tymiankiem (jak ktoś lubi).

Smacznego!

sobota, 16 listopada 2013

Pesto

Makaron może być kupny lub własnej roboty, ale pesto smakuje o wiele lepiej jak jest świeżo zrobione. Polecam!

 
Składniki na pesto (4-6 porcje):
50 g świeżej bazylii
3 łyżki startego parmezanu
3 łyżki orzeszków piniowych
2 ząbki czosnku
ok. 60 ml oliwy z oliwek
 
Orzeszki przyrumienić na suchej patelni. 
Bazylię, orzeszki, parmezan i czosnek włożyć do wysokiego naczynia i zmiksować np. blenderem. Dalej miksując dodawać powoli oliwę, aż powstanie kremowa pasta.
Do smaku można jeszcze dosolić.
 
Smacznego! 

Makaron domowy

Kto dziś robi jeszcze makaron? Przecież w sklepach dostępne są makarony nie tylko w różnych kształtach, ale i kolorach. Opłaca się samemu robić? Ja odpowiem, tak. Smakuje jakoś lepiej. Czy zawsze jem własnej produkcji? Nie, bo zrobienie zajmuje więcej czasu niż otwarcie torebki. Mimo to od czasu do czasu robię mój własny makaron. A!... Przepis ten nadaje się też jako ciasto do pierogów. 
 

Składniki:
300 g mąki
2 jajka
letnia woda ( ja zużyłam ok. 60 ml)

Mąkę wsypać na stolnicę i zrobić w środku wgłębienie. Do wgłębienia wbić jajka i wyrabiać. Jeśli ciasto jest za suche dodać wody i dalej wyrabiać. Ciasto powinno być gładkie, elastyczne i nie powinno kleić się do rąk.
Gdy ciasto jest już wyrobione, wkładamy je na parę minut (ok. 15 min) do worka foliowego.
Stolnicę posypujemy mąką, ciasto wyjmujemy z worka i cieniutko wałkujemy. Następnie placek posypujemy mąką i zwijamy w rulon. Kroimy. Ja dziś robiłam tagliatelle czyli szerokie paski.


Makaron kładziemy na czystą i suchą ściereczkę kuchenną tak, żeby się nie posklejał.


Do posolonej gotującej wody włożyć makaron i gotować do uzyskania odpowiedniej miękkości.
Ważne: Świeży makaron gotuje się znacznie krócej niż kupny.

Smacznego!

piątek, 15 listopada 2013

Surówka z kapusty pekińskiej z czosnkiem

To moja surówka na przeziębienie, ale nie tylko. Pasuje do grilla lub jako dodatek do drugiego dania. Może zdjęcie nie najlepsze, ale smak prima! :)


Składniki:
pół kapusty pekińskiej
1 jabłko
3 ząbki czosnku
3 łyżki majonezu
pół pęczka pietruszki
sól

Kapustę poszatkować. Jabłko obrać, usunąć gniazda nasienne i zatrzeć na tarce o dużych oczkach. Pietruszkę posiekać. Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę do czosnku.
Wszystkie składniki połączyć i dobrze wymieszać, ewentualnie posolić (w zależności od majonezu, ja dałam dziś płaską łyżeczkę). Smacznego!

Rada: Podawać najlepiej zaraz po zrobieniu, wtedy kapusta jest jeszcze chrupiąca.

czwartek, 14 listopada 2013

Cieniutkie naleśniki z serem i sosem owocowym

Cieniutkie naleśniki z zimnym białym serem przyprawionym cynamonem i polane gorącym sosem owocowym.... Pyyyyycha! :)


Składniki na naleśniki: (14-15 sztuk - mała patelnia średnica 16 cm)
125 g mąki
1 jajko
315 ml mleka
szczypta soli
ok. 30 g masła lub margaryny do pieczenia

Jajko rozmieszać, dodać mleko. Powoli dodawać mleko z solą, tak, żeby nie powstały grudki. Przykryć i pozostawić na 30 minut, by ciasto "odpoczęło".
Ciasto przemieszać. Jeśli jest za gęste dodać 2-3 łyżeczki mleka.
Patelnie rozgrzać. Dać odrobinę masła lub margaryny, poczekać, żeby tłuszcz się rozpuścił. Następnie nalać odrobinę ciasta i poruszać patelnią tak, żeby ciasto równomiernie się rozłożyło. Jeśli wlaliśmy za dużo ciasta na patelnię to odlać je z powrotem. Piec ok. 20 sekund (brzeg będzie złocisty i pofalowany)  i przewrócić na drugą stronę i zezłocić. Następnie położyć na talerz. Z resztą ciasta postępować tak samo.
Rada: Jeśli naleśniki się sklejają, gdy kładziemy jeden na drugi, należy pomiędzy włożyć papier śniadaniowy.

Składniki na ser:
2 kubeczki serka wiejskiego lub innego twarogu
3 łyżeczki cukru waniliowego
3 łyżeczki cukru
pół łyżeczki cynamonu

Składniki wymieszać. Jeśli masa jest za gęsta dodać odrobinkę śmietany. Nałożyć 1-2 łyżki na naleśniki i zrolować.

Składniki na sos:
300 g owoców np. truskawek, malin, owoców leśnych itp. (mogą być mrożone)
4 łyżeczki cukru

Składniki włożyć do garnka, owoce lekko ugnieść łyżką, żeby puściły sok. Zagotować. Jeśli sos jest za wodnisty dalej gotować, aż sos się zredukuje do odpowiedniej konsystencji. Polać naleśniki.
Smacznego!

wtorek, 12 listopada 2013

Grissini

Grissini to długie, chude paluchy chlebowe, które swoją historią sięgają XIV wieku i miasta Turyn. Mogą być cieniutkie jak ołówki lub grube jak cygara. We Włoszech są tradycjonalnie spożywane do antipasti, ponieważ są tak lekkie, że po ich zjedzeniu ma się jeszcze ochotę na danie główne. Grissini mogą być naturalne bez specjalnych dodatków lub z solą gruboziarnistą lub ziołami, ziarnami albo serem. Ja dziś upiekłam naturalne posypane jedynie sezamem. 


Składniki: (24 sztuki)
1 paczka suchych drożdży (7 g)
315 ml letniej wody
1 łyżeczka cukru
500 g mąki
2 łyżeczki soli
60 ml oliwy z oliwek
sezam do posypania

Drożdże, cukier wymieszać z wodą i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 10 minut czyli do czasu, aż na powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza.
Mąkę i sól wsypać do miski. Wlać mieszankę drożdżową i oliwę i wszystko dokładnie wymieszać. Jeśli ciasto jest za suche dodać troszkę wody. Ciasto uformować w kulę i wyrabiać na posypanej lekko mąką stolnicy przez ok. 10 minut. Ciasto powinno być elastyczne i gładkie. Następnie ciasto włożyć do miski lekko posypanej mąką, przykryć folią spożywczą lub wilgotną ściereczką i odstawić na 1 godzinę w ciepłe miejsce. Ciasto powinno zwiększyć objętość dwukrotnie.
Po tym czasie ciasto jeszcze raz krótko ugnieść i podzielić na 24 równe części. Każdą część rolować na paluch o długości ok. 30 cm i średnicy 0,5 cm. Ułożyć na 2 blachy wyłożone papierem do pieczenia i posmarować leciutko wodą i posypać sezamem. Piec w rozgrzanym do 230°C piekarniku przez 15 minut.
Smacznego!






niedziela, 10 listopada 2013

Zupa porowo-serowa

To przepis mojego męża. Kiedy pierwszy raz robiliśmy tą zupę, pomyślałam "co to za bibry z mamrami". Ale o dziwo smakowało!


Składniki:
750 ml wody
1 rosołek wołowy
100 g serka białego kremowego (np. Philadelphia albo Almette)
200 g serka topionego ziołowego
2 pory
500 g mięsa mielonego
śmietana kwaśna
mąka do zagęszczenia
sól

Wodę zagotować dodać rosołek. Z mięsa mielonego formować kuleczki o średnicy 1 cm i wrzucać do zupy. Porę umyć, pokroić na cienkie plasterki i dodać do zupy. Gdy kulki mięsne są ugotowane dodać sery i gotować 10 minut mieszając. Następnie dodać kwaśnej śmietanki i soli do smaku. Jeśli zupa jest za wodnista dodać mąki, czyli odrobinę zimnej wody i łyżkę mąki wymieszać tak, żeby nie było grudek i wlać do zupy.
Smacznego!

piątek, 8 listopada 2013

Cukier waniliowy

Nie lubię wyrzucać wyskrobanych z nasionek lasek wanilii. Tkwi w nich jeszcze tyle zapachu... Byłoby szkoda. Dlatego robię swój własny cukier waniliowy. Jak? To proste!


Składniki:
słoik z cukrem
wyskrobana laska wanilii

Do słoika z cukrem włożyć wykorzystaną laskę wanilii i zakręcić.

Rada: W każdej chwili można dosypać cukru i dołożyć wanilię.

Maślano-waniliowe cupcakes

O wyborze zdecydowała moja córka. Przepis pochodzi z książki "Cupcakes".



Ciasto (na 12 sztuk):
175 g masła roztopionego
125 g cukru
1 laska wanilii
2 jajka
150 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
50 ml mleka

Roztopione, ale chłodne masło ubijać z cukrem przy pomocy miksera  przez 3 minuty. Następnie dodawać po jednym jajku, miksując. Mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia i dodać do masy. Na końcu dodać mleko i wszystko dobrze wymieszać.
Do foremki muffinkowej powkładać papierowe foremki do muffinek i napełnić je masą. Piec 25 minut w 180 stopniach. (Wcześniej nagrzać piekarnik.)
Upieczone cupcakes wystudzić.

Lukier:
8 łyżek cukru pudru
6 łyżeczek ciepłej wody

Składniki wymieszać. Jeśli lukier jest za wodnisty dodać cukru pudru, jeśli za suchy dodać ciepłej wody.
Lukrem posmarować brzegi cupcakesów i obtoczyć w perełkach cukrowych.


Krem:
350 ml mleka
1 opakowanie budyniu waniliowego
150 g masła

Budyń ugotować używając mniej mleka (350 ml) i przestudzić.
Miękkie masło zmiksować 3 minuty. Następnie dodawać po łyżce budyniu i dalej miksować, aż otrzymamy kremową masę. Krem włożyć do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki i nałożyć na cupcakesy. Posypać perełkami cukrowymi, a na górę włożyć po jednym smarties.
Smacznego!

RADA: Jeśli krem będzie za rzadki,  włożyć na parę minut do lodówki, żeby masło się ściągnęło.

środa, 6 listopada 2013

Babka marmurkowa na oleju

Prosta, smaczna i zawsze się udaje. Nie potrzeba specjalnych składników, więc można ją zrobić zawsze dla niezapowiedzianych gości.

 
Składniki:
5 jajek
190 g mąki
220 g cukru
2\3 szklanki oleju
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka kakao

Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i dalej ubijać. Następnie dodać po jednym żółtku, dalej ubijać. Dodać powoli olej, dalej ubijając. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać łyżką.
Ciasto podzielić na 2 części.
Białą wylać na tortownice (26 cm) z kominem. Tortownicę wcześniej nasmarować tłuszczem (np. masłem) i posypać bułką tartą.
Do drugiej części dodać przesiane przez sitko kakao i wymieszać. Wylać na białe ciasto.
Piec w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez 40-50 minut.

Babkę można posypać cukrem pudrem, polać polewą czekoladową lub lukrem.

Smacznego!

wtorek, 5 listopada 2013

Szybka zupa pomidorowa

To moja ulubiona zupa pomidorowa. Nie z jakiegoś koncentratu, ale z pomidorów. Pycha!!!
 
 
Składniki:

2 szklanki bulionu (może być np. Rosół z niedzieli lub z kostki, albo własny warzywny czyli 2 marchewki, kawałek selera, pietruszka, trochę pora, pół małej cebulki, listek kapusy zalać 3 szklankami wody i gotować do miękości)
1 puszka pomidorów lub (280 g pomidorów bez skórki)
100-150 g makaronu małe muszelki
100 ml słodkiej śmietanki
sól
 
Bulion i zmiksowane blenderem pomidory (jak mamy miękką marchewkę z zupy to też zmiksować) zagotować. Dodać makaron i gotować aż będzie miękki. Wlać smietankę i doprawić solą.

Smacznego!

niedziela, 3 listopada 2013

Pavlova zaklęta w szkle

Pavlova to "rodzaj torcika bezowego udekorowanego bitą śmietaną i świeżymi owocami, najczęściej truskawkami, malinami, kawałkami brzoskwini bądź owocami kiwi" (źródło: Wikipedia). Tutaj bardzo prosta jego odmiana, w szklance, dzięki czemu ten deser jest prosty w wykonaniu. Wypróbujcie jest niezmiernie smaczny!


Składniki na 2 szklanki:
30 g bez
200 ml śmietany kremówki
3 łyżeczki cukru waniliowego
2 garście owoców (tutaj owoce leśne)

Bezy pokruszyć na małe kawałki (ale nie na mąkę :) ). Śmietanę ubić z cukrem.

Do szklanki nałożyć 1-2 łyżki śmietany, posypać bezami i poukładać owoce. Czynność powtórzyć.
Smacznego!


piątek, 1 listopada 2013

Pizza na cieńkim cieście

Lubię wiedzieć co jem, dlatego robię pizzę sama, od początku do końca. Moja pizza ma cieniutkie ciasto, aromatyczny sos. Jest pycha!
 
 
Składniki na ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
2\3 szklanki letniej wody
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
2 łyżki oleju (lub oliwy z oliwek)
 
Do wody dać drożdże, cukier i dokładnie wymieszać. Odłożyć w ciepłe miejsce na parę minut, tzn. dopóki na powierzchni powstanie pianka.
Do miski wsypać mąkę i sól, dodać drożdże i olej. Ciasto wyrabiać 10 minut. Jeśli jest zbyt klejące dodać mąki, jeśli suche - letniej wody. Następnie przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę.
Po upływie godziny ciasto rozwałkować i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Zostawić na 10 minut.
 
 
Składniki na sos pomidorowy:
1 puszka pomidorów
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka ziół do pizzy
 
Pomidory zmiksować blenderem. Wlać do garnka, dodać sól i cukier i gotować ok. 15 minut na dość dużym ogniu. Sos powinien być gęsty i nie podchodzić wodą. Wyłączyć. Dodać zioła i przeciśnięty przez praskę czosnek. Wymieszać. Sos gotowy!
 
   
 
Na ciasto nałożyć sos pomidorowy, ser i dodatki (u mnie salami, cieniutko pocięte pieczarki i mozzarella). Posypać oregano i włożyć do rozgrzanego do 240 stopni piekarnika. Piec 12 minut. Smacznego!