środa, 22 stycznia 2014

Amerykańskie ciasto marchewkowe z ananasem i orzechami włoskimi

Moja córka już od dawna męczyła mnie, żeby upiec ciasto marchewkowe. Wreszcie znalazłyśmy czas i ochotę i muszę powiedzieć, że ciasto wyszło bardzo dobre. Wilgotne, miękkie, marchewka właściwie niewyczuwalna. Polecam!
 

Składniki:
3/4 szklanki* oleju
3/4 szklanki mleka
2 szklanki startej marchewki (3-4 średnie marchewki)
1 szklanka pokrojonego w mała kostkę ananasa (świeżego lub z puszki)
1 szklanka cukru
2 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cynamonu
pół łyżeczki gałki muszkatałowej
3/4 szklanki posiekanych orzechów włoskich
3 jajka

Składniki mokre: olej, marchew, ananas i jajka włożyć do miski i wymieszać.
Do innej miski wsypać składniki suche: cukier, mąkę, proszek do pieczenia, sól, cynamon, orzechy i również wymieszać. Składniki mokre wlać do składników suchych i dokładnie wymieszać.
Tortownicę o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia i wysmarować tłuszczem. Wlać ciasto i włożyć do nagrzanego do 180-200°C piekarnika i piec 45 minut. 
 
Po wystudzeniu ciasto można posmarować gęstą kwaśną śmietaną (120ml) wymieszaną z cukrem (2 łyżki) i sokiem z cytryny (1 łyżka). Udekorować orzechami włoskimi i posypać cynamonem. Smacznego!   

*szklanka = 240 ml.

Przepis z małymi modyfikacjami (m.in. mniej cukru i inna polewa)  pochodzi z tej strony http://www.chefkoch.de/rezepte/141531061019037/Amerikanischer-Moehrenkuchen-mit-Ananas-und-Walnuessen.html.

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Lody truskawkowe bez mrożenia i bez jajek

Bardzo proste lody, bez mrożenia, bez maszyny do lodów. Nie są bardzo słodkie, ale za to bardzo truskawkowe. I o to mi chodzi!
 

Składniki:
300 g mrożonych truskawek
200 ml śmietany ( lub mleka lub jogurtu naturalnego)
2 łyżki cukru pudru
1 łyżka cukru waniliowego

Składniki włożyć do miski i za pomocą blendera zmiksować. (Nie jest takie proste zmiksować zamrożone truskawki, ale dla efektu opłaca się) Natychmiast podawać. Smacznego!

sobota, 18 stycznia 2014

Pancakes

Pancakes. Idealne na sobotnie śniadanie. Delikatne, mięciutkie. Ja lubię najbardziej polane miodem.


Składniki:
1 szklanka mąki
1 jajko
3/4 szklanki mleka
35 g rozpuszczonego masła
2 łyżki cukru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli

Składniki suche czyli mąkę, cukier, proszek do pieczenia i sól wsypać do miski i wymieszać. Dodać roztrzepane jajka, mleko, masło i dobrze wymieszać.
Smażyć na rozgrzanej patelni z odrobiną masła klarowanego.
Smacznego!

czwartek, 16 stycznia 2014

Stek idealny czyli jak usmażyć steka

Krwisty, średnio wysmażony czy dobrze wysmażony? Jaki lubicie? Ja lubię taki średnio wysmażony czyli w środku jeszcze różowy. Zdradzę wam kilka trików i zrobicie swojego ulubionego steka.


Po pierwsze - dobrze dobrane mięso.
Mięso powinno być dobrej jakości i z odpowiedniej części ciała krówki. Ja polecam antrykot. Mięso jest marmurkowate (poprzerastane lekko tłuszczem) i delikatne. Stek powinien mieć 3 cm grubości, nie cieńszy.

Po drugie - przygotowanie.
Mięso umyć w zimnej wodzie i dokładnie osuszyć.   
Przed smażeniem mięso powinno mieć temperaturę pokojową. W tym celu należy mięso wcześniej wyciągnąć z lodówki ( 1-2 godzin wcześniej).
Mięso przyprawiam tuż przed smażeniem pieprzem i solą.

Po trzecie - smażenie.
Patelnie postawić na dużym ogniu i rozgrzać (najpierw bez tłuszczu). Następnie dodajemy odrobinę oleju na patelnie. Kładziemy mięso (ja daję na patelnie jeszcze lekko zgnieciony ząbek czosnku i gałązki rozmarynu.) i smażymy. Jak długo? W zależności od tego, jaki chcemy mieć stek. Fajnie, ale co to znaczy? :/
Robimy prosty test. Jednym palcem wskazującym dotykamy mięso lekko je przyciskając, drugim palcem wskazującym dotykamy brody lekko ją naciskając. Jeśli mięso ma taką konsystencję jak nasza broda to nasz stek jest krwisty. Chcemy mieć steka średnio wysmażonego to robimy ten sam test, ale konsystencję porównujemy naciskając czubek nosa. Natomiast jeśli chcemy mieć steka dobrze wysmażonego to robimy ten sam test, ale konsystencję porównujemy naciskając palcem czoło.
Kilkanaście sekund zanim zdejmiemy steka z patelni można dodać odrobinę masła.  

Po czwarte - odpoczynek.
Po tym całym smażeniu nasze mięso musi odpocząć. Co to znaczy? Mięso po usmażeniu położyć na ciepły talerz na parę minut. Wtedy się ściągnie i po przekrojeniu nie wypłyną wszystkie soki.

Smacznego!

wtorek, 14 stycznia 2014

Sernik nowojorski

Czy on taki nowojorski to nie wiem. Nie byłam jeszcze w Nowym Jorku. Ale może kiedyś... Wiec nie mogę powiedzieć czy smakuje tak samo jak oryginał. Przepis mam od znajomej. Swój zmodyfikowałam do wymiarów dziecięcej tortownicy (średnica 16 cm, wysokość minimum 5 cm) i składników, które miałam w domu. I muszę powiedzieć, że bardzo mam smakował. Mazisty, wilgotny, słodki. Pycha.

Składniki:

Spód:
70 g ciastek kokosowych "San" lub innych ciastek maślanych
30 g masła

Ciastka pokruszyć. Masło roztopić w rondelku i dodać ciastka. Wymieszać. Przełożyć do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy i włożyć na pół godzinki do lodówki.
Następnie tortownicę obwinąć z zewnątrz folią aluminiową. Sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej, dlatego należy tortownicę dokładnie owinąć, żeby woda nie dostała się do środka. 

Masa serowa:
440 g sera z wiaderka lub potrójnie mielonego
120 g cukru
1,5 łyżki mąki
1 łyżeczka soku z cytryny
2 małe jajka
95 ml gęstej kwaśnej śmietany
kilka kropel aromatu waniliowego
starta skórka z połowy cytryny
Wszystkie składniki włożyć do miski i zmiksować do połączenia składników. Masę wlać do tortownicy.
Tortownicę włożyć do naczynia żaroodpornego. Do naczynia nalać wrzącej wody do połowy wysokości tortownicy. Tak przygotowany sernik włożyć do nagrzanego (góra-dół) do 180°C piekarnika. Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę na 110°C i piec jeszcze 40-50 minut w zależności od piekarnika (ciasto na środku powinno się ściąć). Piekarnik wyłączyć, uchylić drzwiczki i zostawić sernik jeszcze na 1 h w środku. Sernik wyciągnąć z piekarnika i wystudzić do temperatury pokojowej.

Polewa:
105 ml gęstej kwaśnej śmietany
0,5 łyżki cukru
1 łyżeczka soku z cytryny

Składniki polewy dokładnie wymieszać i polać nią równomiernie sernik. Ciasto włożyć na minimum 12 godzin do lodówki.

Smacznego!

niedziela, 12 stycznia 2014

Tureckie chlebki do kebaba

Smakują jak w Turcji. Do tego mięso, sałata i sos tsatsiki (koniecznie z miętą)... Musicie spróbować.



Składniki na 5 sztuk:
3-3,5 szklanki mąki typ 550
1\2 szklanki letniej wody
1\2 szklanki letniego mleka
25 g rozpuszczonego i ostudzonego masła
25 g oleju
7 g drożdży instant
1 jajko
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
sezam do posypania

Wodę, mleko, masło i olej wymieszać w misce. Dodać drożdże, pół białka z jajka (żółtko zachować), sól i cukier. Wymieszać dobrze. Dodać mąkę i zagniatać parę minut. Ciasto powinno być miękkie i elastyczne, nie powinno się lepić do rąk. Jeśli się lepi dodać więcej mąki, jeśli jest za suche - letniej wody. Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę.
Ciasto podzielić na 5 części i rozwałkować na kółka o średnicy 15 cm. Ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 30 min.
Żółtko wymieszać z 3 łyżkami mleka, 1 łyżką oleju i posmarować chlebki. Wierzch posypać sezamem i czarnym sezamem (właściwie to czarny kminek).
Piec w rozgrzanym do 210 stopni piekarniku przez 15 minut.
Smacznego!

piątek, 10 stycznia 2014

Szarlotka na orzechowym biszkopcie

Bardzo smaczne ciasto. Nie jest bardzo słodkie i wszystkie warstwy świetnie do siebie pasują. Polecam!


Biszkopt orzechowy:
4 jajka
120 g mielonych orzechów laskowych
50 g mąki pszennej
4 łyżki cukru
1\2 łyżeczki proszku do pieczenia

Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i po jednym żółtku. Ubić. Następnie dodać orzechy i lekko wymieszać. (najlepiej łyżka) To samo zrobić z mąką. Przełożyć na tortownicę (26 cm) wyłożoną papierem do pieczenia i wysmarowaną tłuszczem. Piec w 180 stopniach 35-40 min.

Mus jabłkowy:
700 ml musu jabłkowego
żelatyna potrzebna na 500 ml płynu
Można kupić gotowy mus jabłkowy (700 ml) lub zrobić mus samemu. Do tego potrzeba ok. 800 g obranych i bez gniazd nasiennych jabłek. Pokroić je na kawałki i włożyć do rondla. Dodać 2 łyżki wody lub soku jabłkowego i dusić do czasu, aż jabłka się zaczną się rozgotowywać. Zmiksować blenderem na mus. Dodać żelatynę i odstawić do ostygnięcia do temperatury pokojowej.
Mus wyłożyć na wystudzony biszkopt i włożyć na parę godzin do lodówki. (Najlepiej na całą noc)

Śmietana:
200 ml śmietany kremówki
2 łyżeczki cukru

Śmietanę z cukrem ubić i wyłożyć na ciasto. Udekorować tartą czekoladą.

Smacznego! :)

P.S. Przepis na tortownicę 26 cm.



czwartek, 9 stycznia 2014

Sałatka Kisir

Ta sałatka do wspomnienie z urlopu. Ostra, z warzywami. Świetnie smakuje jako dodatek do mięsa grillowanego, albo po prostu zawinięta w listek sałaty.


Składniki:
1 szklanka bulgur (ewentualnie couscous)
niepełna szklanka wrzącej wody
3 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łyżeczki ostrej pasty paprykowej (lub suszone płatki chili - ilość: wg upodobań)
1 nieduża cebula
15 cm ogórka sałatkowego
1 pomidor
1\3 papryki
2-3 łyżki soku z cytryny
mały pęczek natki pietruszki
przyprawy: sól, pieprz, oregano, mięta (jak ktoś lubi)

Bulgur wsypać do miski i zalać wodą tak, żeby cała "kaszka" była mokra. Miskę przykryć pokrywką i odstawić na 10 minut.
W tym czasie cebulę obrać i pokroić w bardzo drobną kosteczkę. W rondelku rozgrzać olej i zeszklić cebulę. Następnie dodać do niej koncentrat pomidorowy i pastę paprykową i 1 minutę smażyć z cebulą.
Odkryć miskę z bulgur i dodać masę cebulowo-pomidorową. Dobrze wymieszać. Doprawić solą (1-2 łyżeczki), pieprzem, oregano (1\2 łyżeczki) i sokiem z cytryny. Odstawić do wystudzenia.
Pomidora, ogórka i paprykę pokroić w drobniutką kostkę. Pietruszkę i miętę posiekać. Całość dodać do wystudzonego bulgur i wymieszać. Doprawić ewentualnie solą i pieprzem.

środa, 8 stycznia 2014

Płatki owsiane na mleku

A może zamiast kupnego musli coś zdrowego na śniadanie? Może owsiankę. Szczerze mówiąc jako dziecko rzadko jadałam owsiankę. Jedynie chyba na koloniach i nie smakowała mi szczególnie. Ale od pewnego czasu gotuję moją własną, gęstą, sycącą. Pycha!



Składniki (na 1 talerz):
40 g płatków owsianych
1 szklanka mleka
szczypta soli
1 łyżeczka cukru
dodatkowo owoce

Wszystkie składniki umieścić w garnku i zagotować. Zmniejszyć temperaturę i gotować jeszcze parę minut (w zależności od płatków). Przy gotowaniu owsianki należy pamiętać, żeby ją ciągle mieszać, bo składniki bardzo łatwo przywierają do dna. Podawać można samą owsiankę, albo można również dodać do niej owoce. Smacznego!

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Smażone warzywa

To takie danie z resztek. Co mamy aktualnie w domu to dajemy do tego dania. Jeśli czegoś brakuje to nie szkodzi.
Podobne danie jadlam u Chinczyka. Polecam.


Składniki: dzisiaj :)
1 marchewka
1 mała cukinia
pół papryki czerwonej
3 pieczarki
trochę groszku mrożonego
kawałek pory
kawałek selera
brokuły może być też kalafior
3 ząbki czosnku
sos sojowy
sól
olej

Marchew, seler, pieczarki i paprykę pokroić w cienkie paseczki. Por, cukinie pokroić w cienkie plasterki. Brokuły pociąć w małe różyczki.
Na patelnie dać olej i rozgrzać na dużym ogniu. Dodawać po kolei marchew i brokuł - smażyć 2 minuty, dodać do tego seler - smażyć 1 minutę , dodać por, cukinię, paprykę i pieczarki. Doprawić sosem sojowym i solą. Dodać groszek. Gdy w warzywach nie ma wody, wyłączyć. Czosnek obrać, przepuścić przez praskę,  dodać do warzyw i wymieszać. Podawać z ryżem lub makaronem. Smacznego!

RADA:
Warzywa smażymy na dużym ogniu.
Smażenie zajmuje mniej czasu niż ugotowanie ryżu czyli mniej niż 20 minut.

sobota, 4 stycznia 2014

Grissini z bazylią i czosnkiem

Kolejna wariacja grissini tym razem z ziołami, u mnie bazylia. Do tego dodam jeszcze czosnku, bo czosnek lubimy. :)

Składniki: (24 sztuki)
1 paczka suchych drożdży (7 g)
315 ml letniej wody
1 łyżeczka cukru
500 g mąki
1 łyżeczka soli
60 ml oliwy z oliwek
30 g bazylii posiekanej
6 ząbków czosnku
2 łyżki soli gruboziarnistej

Drożdże, cukier wymieszać z wodą i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 10 minut czyli do czasu, aż na powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza.
Mąkę i sól wsypać do miski. Wlać mieszankę drożdżową i oliwę i wszystko dokładnie wymieszać. Jeśli ciasto jest za suche dodać troszkę wody. Ciasto uformować w kulę i wyrabiać na posypanej lekko mąką stolnicy przez ok. 10 minut. Ciasto powinno być elastyczne i gładkie. Następnie dodawać po troszku bazylię i czosnek, tak by składniki równomiernie rozmieściły się w cieście i dalej ugniatać. Wyrobione ciasto włożyć do miski lekko posypanej mąką, przykryć folią spożywczą lub wilgotną ściereczką i odstawić na 1 godzinę w ciepłe miejsce. Ciasto powinno zwiększyć objętość dwukrotnie.
Po tym czasie ciasto jeszcze raz krótko ugnieść i podzielić na 24 równe części. Każdą część rolować na paluch o długości ok. 30 cm i średnicy 0,5 cm. Ułożyć na 2 blachy wyłożone papierem do pieczenia i posmarować leciutko wodą i posypać solą. Piec w rozgrzanym do 230 stopni piekarniku przez 15 minut.
Smacznego!

czwartek, 2 stycznia 2014

Jadalne kasztany

Znacie to zdanie: "W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle"? Ja dzisiaj kupiłam takie jadalne kasztany. W zeszłym roku jadłam je u naszego sąsiada, Turka. Smakowały mi. Zwykłe, pieczone w piekarniku. Polecam spróbować. Smakują troszkę jak ziemniaki, ale są słodsze.  


Składniki:
jadalne kasztany (tyle ile macie)

Kasztany namoczyć w zimnej wodzie i zostawić na 1 godzinę. Dzięki temu lepiej będzie nam naciąć skorupkę, a to trzeba zrobić inaczej kasztany eksplodują. Naprawdę, nie przesadzam!
Kasztany naciąć w kształcie krzyża na wypukłej stronie i ułożyć na blaszce. Piec w rozgrzanym do 200 stopni C piekarniku przez 20-30 minut. Gotowe!

Rada: Przy kupnie kasztanów uważajcie, by nie miały dziurek po mieszkańcach.