sobota, 24 maja 2014

Bakłażan z paryką

To też propozycja antipasto. Bakłażany i papryka marynowane w oliwie z oliwek z odrobiną cukru i czosnku. Polecam jako przystawkę np. do grilla.  
 

Składniki:
1 duża papryka czerwona
2 bakłażany
2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy z oliwek + oliwa do smarowania bakłażanów
szczypta cukru
2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki
 
Paprykę kroimy na pół. Wyjmujemy gniazdo nasienne. Układamy skórą go góry na blaszce i wkładamy do bardzo gorącego piekarnika na 8 minut. (Skórka papryki będzie miała bąble i robiła czarna). Można to również zrobić na grillu. :) Paprykę wyjmujemy i przykrywamy wilgotną ściereczką. Jak będzie już w miarę chłodna, odzieramy ja ze skóry i kroimy w paski o grubości 1 cm.
 
Bakłażany kroimy w plastry o grubości 1 cm. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i smarujemy wierzch oliwą. Wkładamy do rozgrzanego do 180°C piekarnika i pieczemy tak długo, aż będą rumiane. Wbracamy na drugą stronę, smarujemy oliwą i znów czekamy, aż się zarumienią.
 
Wystudzone bakłażamy mieszamy z papryką, czosnkiem, oliwą, cukrem i pietruszką. Przykrywamy, wkładamy do lodówki najlepiej na całą noc, żeby sie zamarynowały. Przed podaniem wyjąć wcześniej z lodówki, żeby warzywa były w temperaturze pokojowej. Smacznego! 

wtorek, 20 maja 2014

Mozzarella z pesto

To taka moja propozycja antipasto. Mini - kuleczki mozzarelli w pesto. Łatwe i szybkie w wykonaniu. Takie z kategorii "coś innego".
 

Składniki:
300 g kuleczek mini-mozzarelli
pesto (przepis na blogu)

Kuleczki wsypać do miski, dodać pesto i wymieszać. Przykryć folią i włożyć na 2 godziny do lodówki. Smacznego!

poniedziałek, 19 maja 2014

Bułeczki z cukrem i cynamonem

Malutkie słodkie bułeczki. Idealne na piknik. Polecam! 
 

Składniki:
340 g mąki pszennej
5 g drożdży suchych
175 ml letniego mleka
1 jajko
40 g roztopionego, ale niegorącego masła
35 g cukru
szczypta soli

Ponadto:
cukier
cynamon
roztrzepane jajko z 1 łyżką mleka

Mąkę wymieszać z drożdżami. Dodać resztę składników i zagnieść ciasto (ok. 10-15 minut) Ciasto powinno być elastyczne, miękkie i może się trochę kleić. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1,5 godziny. Ciasto powinno w tym czasie zwięszyć objętość dwukrotnie.
Ciasto podzielić na 3 części. Każdą z części cienko rozwałkować (prostokąt 20 cm na 35 cm). Wzdłuż dłuższego boku posypać cukrem i cynamonem, tak do połowy ciasta. Sam brzeg pozostawić bez posypki, ten smarujemy lekko wodą. Następnie składamy ciasto na pół. Czyli część nie posypana ma być na górze. Powstanie nam prostokąt o wymiarach 10 na 35 cm. Kroimy paseczki o grubości 2-3 cm. Każdy paseczek zakręcamy 2 razy. Układamy na blaszkę wzłożoną papierem do pieczenia. Bułeczki przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 30 minut.
Piekarnik rozgrzać do 190°C. Bułeczki posmarować jajkiem z mlekiem i piec około 15 minut. Wystudzić na kratce. Smacznego!

sobota, 17 maja 2014

Masełko czosnkowe

Proste w wykonaniu i smaczne. Ze świeżym koperkiem, szczypiorkiem, natką pietruszki i oczywiście czosnkiem. Polecam nie tylko jako dodatek do świeżego pieczywa, ale także do posmarowania jeszcze gorącego mięsa grillowanego. 


Składniki:
1 kostka masła (wcześniej wyciągniętego z lodówki, żeby było miękkie)
4 ząbki czosnku przecisnietego przez praske
po łyżce posiekanego koperku, szczypiorku i natki pietruszki.

Składniki wymieszać. Do smaku dodać troszkę soli. Smacznego!

piątek, 16 maja 2014

Borek (tureckie cygara)

Ta potrawa to też takie wspomnienie urlopu w Turcji. Przygotowywuję je chętnie jako przekąskę do grilla. Są chrupiące na zewnątrz, w środku słonawe dzięki fecie. Polecam!
 

Składniki:
12 trójkątów ciasta filo
200 g fety
2 jajka
3 łyżki posiekanej świeżej natki pietruszki
odrobina oliwy z oliwek (do posmarowania cygar)

Fetę rozdrobnić przy pomocy widelca. Dodać 1 jajko i natkę pietruszki. Wymieszać na masę.
Pozostałe jajko roztrzepać w miseczce.
Na trójkąt ciasta filo nałożyć 2 łyżeczki masy. Boki posmarować jajkiem.

 
Następne zawijamy. Pierwszy obrót nie za ciasno, tak żeby zostało jeszcze trochę miejsca, inaczej rola "eksploduje".
 
 
Następnie zawijamy rogi do środka.
 
 
I rolujemy dalej. Tym razem zawijamy już ciasno.
 
 
Rolę smarujemy z wierzchu lekko oliwą z oliwek.

 
Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w rozgrzanym do 200°C piekarniku do zarumienienia. Ciasto powinno być chrupiące. Smacznego!


czwartek, 15 maja 2014

Kubeczki serowo-sezamowe

Malutkie kubeczki, które można dowolnie napełnić. Ja robię chętnie z fetą, pomidorami, oliwkami i świeżym tymiankiem, który pięknie się rozrósł w moim ogródki ziołowym. Kubeczki są naprawdę malutkie, takie na jeden raz do buzi. Świetne jako "finger food".
 

Składniki na kubeczki ok. 30 szt.:
125 g mąki
65 g masła
30 g parmezanu
1 łyżeczka ciemnego sezamu
1 łyżeczka sezamu jasnego
1 małe jajko

Składniki dać do miski i zagnieść ciasto kruche. Zawinąć w filię spożywczą i włożyć na 30 minut do lodówki. Po tym czasie rozwałkować cienko ciasto ( w razie potrzeby podsypać lekko mąką). Wykrawać szklanką kółeczka, które należy wkładać w otwory blaszki na mini muffinki, formując z nich kubeczki. Formę włożyć do rozgrzanego do 200°C piekarnika i piec przez 10 minut. (ciasto powinno być suche i upieczone na złoty kolor). Wystudzić.
 

Składniki na nadzienie:
2 średnie pomidory
100 g fety
garść czarnych oliwek
1 łyżeczka posiekanego świeżego tymianku
2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
1 łyżka oliwy z oliwek

Pomidory obrać za skóry (czyli: Skórkę pomidorów lekko naciąć. Wodę zagotować w garnku, pomidory wrzucać na parę sekund na gotującą się wodę . Wyciągnąć i obrać skórkę.), przekroić na pół i łyżeczką wybrać gniazda nasienne - te nie będą nam potrzebne. Następnie pokroić w kostkę. Oliwki pokroić w plasterki, fetę w kosteczkę.
Tak przygotowane składniki połączyć z czosnkiem, tymiankiem i oliwą i wymieszać. Napełnić kubeczki. Smacznego!  

Kwitnący tymianek z pietruszką.

poniedziałek, 12 maja 2014

Sernik Marzenki

Bardzo lubię ten sernik. Jest prosty w wykonaniu i zawsze mi wychodzi, a piekłam go już wieeeeele razy.  Jest mięciutki, w środku wilgotny. Można do niego dodać rodzynki, jak ktoś lubi. Smakuje na zimno, ale także jeszcze ciepły po upieczeniu. Polecam gorąco!  
Przepis dostałam od mojej bratowej, Marzenki. Pozdrawiam! :)

 
Składniki na spód:
150 g mąki krupczatki
120 g masła
130 g cukru
2 łyżki kakao
2 żółtka
 
Masło utrzeć z cukrem i żółtkami, połączyć z mąką i kakao. (Ciasto jest klejące, dlatego można je włożyć do lodówki, żeby się ściągnęło). Tortownicę o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, wysmarować tłuszczem i wyłożyć równomiernie ciasto. Podpiec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 10-15 minut. Wystudzić.
 
Składniki na masę serową:
1 kg sera z wiaderka
5 jajek
2 białka
100 g masła
150 g cukru
1 budyń waniliowy 
 
Masło utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym, jajkami i białakmi. Ucierając dodawać powoli ser i budyń. Wylać na ciasto. Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 60-70 minut. Smacznego! 

wtorek, 6 maja 2014

Sałatka ryżowa z tuńczykiem

Prosta i smaczna sałatka z czasów studenckich. Kilka składników, a efekt świetny.

 
Składniki:
1 woreczek ryżu
1 puszka tuńczyka w sosie własnym
1 puszka kukurydzy
1 mały słoik papryki konserwowej
2 łyżki majonezu
sól i pieprz
 
Ryż ugotować w słonej wodzie i wystudzić.
Tuńczyka i kukurydzę odcedzić.
Paprykę pokroić w drobną kostkę.
Ryż, tuńczyk, kukurydzę i pokrojoną paprykę przełożyć do miski i wymieszać. Dodać majonez. Doprawić solą i pieprzem. Wymieszać. Gotowe! Smacznego!
 

piątek, 2 maja 2014

Czekoladowy torcik z galaretką i owocami

Zainspirowała mnie znów moja córa. Koniecznie chciała żebyśmy upiekły ciasto. Hmm... Ale jakie? Tym razem zadanie brzmiało: z czekoladą, borówkami i galaretką. I żeby było fajne! Oto wynik. Fajne? Oceńcie sami. Nam smakowało. Nie za słodkie, mięciutkie, rozpływało się w ustach. Takie lubię!
 

 
Składniki:
 
Biszkopt czekoladowy:
3 jajka
2 łyżki czubate mąki pszennej
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 łyżki kakao
pół tabliczki czekolady mlecznej startej na tarce o małych oczkach
1/3 szklanki cukru

Tortownicę o średnicy 18 cm wyłożyć na spodzie papierem do pieczenia. Papier nasmarować tłuszczem.
Białka ubić na sztywną pianę. Miksując dodać powoli cukier. Następnie dodawać po jednym żółtku i dalej miksować do połączenia składników. Przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia wsypać do masy jajecznej i powoli wymieszać łyżką. Kakao również przesiać i dodać delikatnie do masy. Na końcu wsypać czekoladę i lekko wymieszać. Ciasto wlać do tortownicy i wyrównać.
Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku (u mnie ustawienie góra-dół) przez 30-40 minut. (lub do suchego patyczka). Wyjąć z piekarnika i wystudzić. (Ja wyciągam jeszcze ciepły z formy i kładę "do góry nogami" na bawełnianą ściereczkę.)

Galaretka:
1 czerwona galaretka

Ugotować wg przepisu, ale z połową podanej ilości wody czyli tylko 250 ml. Przelać do miseczki i poczekać, aż galaretka stężeje. Następnie pokroić w kostkę wielkości 1 cm.

Krem:
250 g zimnego mascarpone
200 g zimnej śmietany kremówki
2 łyżki cukru waniliowego

Składniki włożyć do miski i ubić na sztywną masę.

Owoce:
250 g borówek amerykańskich

Wykonanie tortu:
Biszkopt przekroić na pół. Na dolny blat posmarować odrobiną kremu, poukładać galaretkę i borówki i posmarować jeszcze raz kremem. Położyć górny blat. Tort posmarować resztą kremu. Ozdobić owocami i pozostałą galaretką. Przechowywać w lodówce. Smacznego!
 


 

czwartek, 1 maja 2014

Biszkopt czekoladowy

Piękny biszkopcik, równiutki, nie za słodki. Z dodatkiem kakao i czekolady.
 

Składniki (na tortownicę 18 cm):
3 jajka
2 łyżki czubate mąki pszennej
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 łyżki kakao
pół tabliczki czekolady mlecznej startej na tarce o małych oczkach
1/3 szklanki cukru

Tortownicę wyłożyć na spodzie papierem do pieczenia. Papier nasmarować tłuszczem.
Białka ubić na sztywną pianę. Miksując dodać powoli cukier. Następnie dodawać po jednym żółtku i dalej miksować do połączenia składników. Przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia wsypać do masy jajecznej i powoli wymieszać łyżką. Kakao również przesiać i dodać delikatnie do masy. Na końcu wsypać czekoladę i lekko wymieszać. Ciasto wlać do tortownicy i wyrównać.
Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku (u mnie ustawienie góra-dół) przez 30-40 minut. (lub do suchego patyczka). Wyjąć z piekarnika i wystudzić. (Ja wyciągam jeszcze ciepły z formy i kładę "do góry nogami" na bawełnianą ściereczkę.) Smacznego!

A tak wygląda w środku.