Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dania mączne. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dania mączne. Pokaż wszystkie posty

środa, 28 maja 2014

Spagetti - frittata

Czyli zapiekanka z makaronem. W tym przypadku ze spagetti. Takie danie z resztek. Co mamy dajemy, ważne żeby było kolorowo! :)
 


Składniki:
30 g masła
120 g pieczarek pokrojonych w plastry
1 papryka czerwona pokrojona w kostkę
120 g szynki, pokrojonej w kostkę
80 g groszku mrożonego
5 jajek
200 ml śmietany lub mleka
100 g spagetti ugotowanego
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
50 g sera
sól i pieprz

Masło roztopić na patelni, dodać pieczarki i podsmażyć. Dodać do tego paprykę i 1 minutę podsmażać. Następnie dodać szynkę i groszek. Wszystko chwilkę podsmażyć. Następnie zdjąć patelnie z ognia i masę trochę wystudzić.
Jajka, mleko (albo śmietanę) wymieszać porządnie. Dodać sól i pieprz do smaku.
Spagetti i pietruszkę wymieszać z masą pieczarkową. Przełożyć do naczenia żaroodpornego (u mnie w kształcie koła o średnicy 23 cm). Zalać masą mleczno-jajeczną i posypać serem. Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 25-30 minut. Smacznego!

piątek, 16 maja 2014

Borek (tureckie cygara)

Ta potrawa to też takie wspomnienie urlopu w Turcji. Przygotowywuję je chętnie jako przekąskę do grilla. Są chrupiące na zewnątrz, w środku słonawe dzięki fecie. Polecam!
 

Składniki:
12 trójkątów ciasta filo
200 g fety
2 jajka
3 łyżki posiekanej świeżej natki pietruszki
odrobina oliwy z oliwek (do posmarowania cygar)

Fetę rozdrobnić przy pomocy widelca. Dodać 1 jajko i natkę pietruszki. Wymieszać na masę.
Pozostałe jajko roztrzepać w miseczce.
Na trójkąt ciasta filo nałożyć 2 łyżeczki masy. Boki posmarować jajkiem.

 
Następne zawijamy. Pierwszy obrót nie za ciasno, tak żeby zostało jeszcze trochę miejsca, inaczej rola "eksploduje".
 
 
Następnie zawijamy rogi do środka.
 
 
I rolujemy dalej. Tym razem zawijamy już ciasno.
 
 
Rolę smarujemy z wierzchu lekko oliwą z oliwek.

 
Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w rozgrzanym do 200°C piekarniku do zarumienienia. Ciasto powinno być chrupiące. Smacznego!


środa, 2 kwietnia 2014

Spagetti carbonara

Wiele osób robi spagetti carbonara i każdy ma swój sposób na tą potrawę. Ja robię je tradycyjnie, z parmezanem, jajkami. Bez śmietany i innych udoskonaleń. Proste, smaczne i szybkie danie.
 

Składniki:
300 g makaronu spagetti
100 g boczku
3 jajka
80 g parmezanu
1 średnia cebula
pietruszka

Obraną cebulkę kroimy w drobniutką kosteczkę. Na rozgrzaną patelnie dajemy pokrojony w kostkę boczek i podsmażamy. Pod koniec dodajemy cebulę, żeby się zeszkliła.
Do innego naczynia wbijamy jajka i roztrzepujemy je porządnie. Dodajemy starty na drobnej tarce parmezan, posiekaną drobniutko pietruszkę i mieszamy.
Makaron gotujemy. Odcedzamy, ale nie przelewamy wodą. Dajemy gorący makaron do garnka, dodajemy podsmażony boczek z cebulą i zalewamy masą serowo-jajaczną. Mieszamy, aż ser sie rozpuści. (W razie potrzeby lekko podgrzać) Smacznego!

poniedziałek, 10 lutego 2014

Cieniutkie naleśniki z marcapone i kajmakiem

Ze słonecznikowca zostało mi jeszcze mascarpone i masa kajmakowa, a że nie lubię nic wyrzucać wymyśliłam naleśniki. Przepis na ciasto naleśnikowe był już na moim blogu, ale powtórzę go jeszcze raz, bo naleśniki wychodzą idealne. :) 
 

Składniki:

Naleśniki: (14-15 sztuk - mała patelnia średnica 16 cm)
125 g mąki
1 jajko
315 ml mleka
szczypta soli
ok. 30 g masła lub margaryny do pieczenia

Jajko rozmieszać, dodać mleko. Powoli dodawać mleko z solą, tak, żeby nie powstały grudki. Przykryć i pozostawić na 30 minut, by ciasto "odpoczęło".
Ciasto przemieszać. Jeśli jest za gęste dodać 2-3 łyżeczki mleka.
Patelnie rozgrzać. Dać odrobinę masła lub margaryny, poczekać, żeby tłuszcz się rozpuścił. Następnie nalać odrobinę ciasta i poruszać patelnią tak, żeby ciasto równomiernie się rozłożyło. Jeśli wlaliśmy za dużo ciasta na patelnię to odlać je z powrotem. Piec ok. 20 sekund (brzeg będzie złocisty i pofalowany)  i przewrócić na drugą stronę i zezłocić. Następnie położyć na talerz. Z resztą ciasta postępować tak samo.

Masa:
125 g mascarpone
1 łyżka cukru waniliowego

Składniki wymieszać. Naleśniki posmarować i zrolować.

Polewa:
170 g kajmaku
3 łyżki mleka

Składniki umieścić w rondelku i podgrzać. Polać naleśniki. 

sobota, 16 listopada 2013

Makaron domowy

Kto dziś robi jeszcze makaron? Przecież w sklepach dostępne są makarony nie tylko w różnych kształtach, ale i kolorach. Opłaca się samemu robić? Ja odpowiem, tak. Smakuje jakoś lepiej. Czy zawsze jem własnej produkcji? Nie, bo zrobienie zajmuje więcej czasu niż otwarcie torebki. Mimo to od czasu do czasu robię mój własny makaron. A!... Przepis ten nadaje się też jako ciasto do pierogów. 
 

Składniki:
300 g mąki
2 jajka
letnia woda ( ja zużyłam ok. 60 ml)

Mąkę wsypać na stolnicę i zrobić w środku wgłębienie. Do wgłębienia wbić jajka i wyrabiać. Jeśli ciasto jest za suche dodać wody i dalej wyrabiać. Ciasto powinno być gładkie, elastyczne i nie powinno kleić się do rąk.
Gdy ciasto jest już wyrobione, wkładamy je na parę minut (ok. 15 min) do worka foliowego.
Stolnicę posypujemy mąką, ciasto wyjmujemy z worka i cieniutko wałkujemy. Następnie placek posypujemy mąką i zwijamy w rulon. Kroimy. Ja dziś robiłam tagliatelle czyli szerokie paski.


Makaron kładziemy na czystą i suchą ściereczkę kuchenną tak, żeby się nie posklejał.


Do posolonej gotującej wody włożyć makaron i gotować do uzyskania odpowiedniej miękkości.
Ważne: Świeży makaron gotuje się znacznie krócej niż kupny.

Smacznego!

piątek, 1 listopada 2013

Pizza na cieńkim cieście

Lubię wiedzieć co jem, dlatego robię pizzę sama, od początku do końca. Moja pizza ma cieniutkie ciasto, aromatyczny sos. Jest pycha!
 
 
Składniki na ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
2\3 szklanki letniej wody
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
2 łyżki oleju (lub oliwy z oliwek)
 
Do wody dać drożdże, cukier i dokładnie wymieszać. Odłożyć w ciepłe miejsce na parę minut, tzn. dopóki na powierzchni powstanie pianka.
Do miski wsypać mąkę i sól, dodać drożdże i olej. Ciasto wyrabiać 10 minut. Jeśli jest zbyt klejące dodać mąki, jeśli suche - letniej wody. Następnie przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę.
Po upływie godziny ciasto rozwałkować i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Zostawić na 10 minut.
 
 
Składniki na sos pomidorowy:
1 puszka pomidorów
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka ziół do pizzy
 
Pomidory zmiksować blenderem. Wlać do garnka, dodać sól i cukier i gotować ok. 15 minut na dość dużym ogniu. Sos powinien być gęsty i nie podchodzić wodą. Wyłączyć. Dodać zioła i przeciśnięty przez praskę czosnek. Wymieszać. Sos gotowy!
 
   
 
Na ciasto nałożyć sos pomidorowy, ser i dodatki (u mnie salami, cieniutko pocięte pieczarki i mozzarella). Posypać oregano i włożyć do rozgrzanego do 240 stopni piekarnika. Piec 12 minut. Smacznego!