Pokazywanie postów oznaczonych etykietą deser. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą deser. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Tiramisu

Łatwy i smaczny włoski deser. To najlepsze tiramisu jakie jadłam. Zrobiałam je do popołudniowej kawki z sąsiadami. Niestety nie mam zdjęcia, jak wygląda w przekroju, bo zniknęło w oka mgnieniu. Gorąco polecam! Przepis z książki "1001 Rezepte". 
 


Składniki:
500 ml mocnej kawy wystudzonej
60 ml masali
2 jajka (wcześniej sparzyć)
60 g cukru
375 g mascarpone
250 ml śmietany kremówki
20 sztuk podłużnych biszkoptów
2 łyżeczki kakao (do posypania)

Kawę i masalę wlać do niedużego podłużnego naczynia (takiego, żeby póżniej dobrze było moczyć biszkopty) i odstawić na bok.
Żółtka i 50 g cukru dać do miski i ucierać mikserem ok. 3 minuty tak, że masa będzie gęsta i jasna. Dodać mascarpone i wymieszać. Krótko, tylko do połączenia składników.
W innej misce ubić śmietanę z resztą cukru (10 g) i połączyć z masą mascarpone.
W następnej misce ubić białka na sztywno i dodać do masy śmietanowo - mascarpone.
Przygotować naczynie szklane, w którym będzie nasze tiramisu.
Połowę biszkoptów zanurzać pojedynczo w kawie, odwracać i układać na dnie naczynia szklanego. Na biszkopty nałożyć połowę kremu. Resztę biszkoptów znów zanurzać w kawie i układać na kremie. Na wierzch położyć masę i wyrównać. Włożyć do lodówki na minimum 8 godzin. Przed podaniem posypać kakao.  Smacznego!

czwartek, 27 marca 2014

Krem karmelowy

Krem karmelowy nazywa się we Francji creme renversee, we Włoszech crema caramella, a w Hiszpanii, Ameryce Południowej i Meksyku - flan. Prosty w wykonaniu i smaczny. Przepis pochodzi z książki "1001 Rezepte". 



Składniki (na 8 porcji):
270 g cukru
poza tym
750 ml mleka
90 g cukru
4 jajka
pare kropel aromatu waniliowego
 
Osiem foremek żaroodpornych o pojemności 125 ml wysmarować masłem.
Cukier wsypać do garnka, zalać 90 ml wody i mieszając gotować na małym ogniu. Gdy cukier się rozpuści zwiększyć temperaturę. Gotować, dopóki masa będzie złoto-żółta czyli powstanie karmel. Natychmiast zdjąć z ognia i wlewać do naczynek żaroodpornych tak, żeby dno było pokryte karmelem. Należy uważać, żeby się nie poparzyć, bo karmel jest bardzo gorący, ale trzeba działać szybko!
Następnie przygotowywujemy masę jajeczną. W tym celu mleko wlewamy do garnka i gotujemy, że prawie dochodzi do wrzenia. Zdejmujemy z ognia. Do innego naczynia dajemy jajka, cukier i aromat waniliowy i ubijamy 2 minuty rózgą kuchenną. Następnie wlewamy powoli gorące mleko i dalej ubijamy. Gdy wlaliśmy już całe mleko przecedzamy masę jajeczną przez sitko i dopiero wtedy wlewamy na karmel do naczynek żaroodpornych. Naczynka wkładamy do większego naczynia i zalewamy wrzącą wodą tak, że nasze foremki z kremem do połowy będą stały w wodzie. 
Włożyć do rozgrzanego do 160°C piekarnika na 45 minut. Krem jest gotowy, jeśli jest ściągnięty, ale w środku jeszcze trochę galaretowaty. Wystudzić do temperatury pokojowej, a następnie włożyć do lodówki na minimum 2 godziny.
Żeby wydobyć krem z foremnki, boki poluzować nożem. Nałożyć talerz na foremkę i odwrócić.
 
Wariacje: do masy jajecznej można dodać ulubioną przyprawę taką jak cynamon lub gałkę muszkatałową lub skórkę z cytryny/pomarańczy albo odrobinę ulubionego likieru.        

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Lody truskawkowe bez mrożenia i bez jajek

Bardzo proste lody, bez mrożenia, bez maszyny do lodów. Nie są bardzo słodkie, ale za to bardzo truskawkowe. I o to mi chodzi!
 

Składniki:
300 g mrożonych truskawek
200 ml śmietany ( lub mleka lub jogurtu naturalnego)
2 łyżki cukru pudru
1 łyżka cukru waniliowego

Składniki włożyć do miski i za pomocą blendera zmiksować. (Nie jest takie proste zmiksować zamrożone truskawki, ale dla efektu opłaca się) Natychmiast podawać. Smacznego!

niedziela, 29 grudnia 2013

Lody cynamonowe (bez jajek)

Wczoraj byliśmy w lodziarni. ( Obiecaliśmy naszej Pusi, jak będzie grzeczna to dostanie loda :-) )A że czas świąteczny również tam nowe kreacje lodów. Zamówiłam sobie lody cynamonowe. Cynamon, to jedna z tych przypraw, które kojarzą mi się ze świętami. I co? Lody pychotka!!! Stąd mój pomysł na lody cynamonowe. Są bez jajek, mimo to wyszły kremowe. Polecam!


Składniki:
200 ml śmietany kremówki
200 ml mleka
100 g cukru
5 łyżeczek cynamonu
szczypta soli

Śmietanę i mleko wlać do naczynia. Dodać cukier i sól i mieszać, aż wszystko dokładnie się rozpuści. Dodać cynamon i wymieszać, żeby nie było grudek cynamonowych.

Dalej można postępować na 2 sposoby:

1. Dla tych co mają maszynę do lodów.
Wlewamy do maszyny i dalej postępujemy wg wskazówek producenta maszyny do lodów.

2. Dla "bez maszynowców"
Przykrywamy pokrywka i wkładamy do zamrażalnika. Co 20- 30 minut wyjmujemy i porządnie mieszamy, żeby nie mieć kryształków wody w lodach. Powtarzamy tą czynność przez 3 godziny.
Smacznego!

niedziela, 1 grudnia 2013

Lody waniliowe 2

Za oknem zimno, a u nas lody. Świeżutkie, żółciutkie, pycha...


Składniki: (na ok. 700 ml)

250 ml mleka
250 ml śmietany
1 laska wanilii
6 żółtek
125 drobnego cukru  

Mleko, śmietanę i laskę wanilii włożyć do garnka i zagotować. Zdjąć z palnika i odstawić na 10 minut.
Żółtka z cukrem ubić 2-3 minuty na gęstą, jasną masę. Dodać ciepłe mleko ze śmietaną, a z wanilii nasionka. Całość wlać do czystego garnka i 5-10 minut podgrzewać na małym ogniu, żeby masa zgęstniała. NIE GOTOWAĆ! Ostudzić do temperatury pokojowej.

Dalej można postępować na 2 sposoby:

1. Dla tych co mają maszynę do lodów.
Wlewamy do maszyny i dalej postępujemy wg wskazówek producenta.

2. Dla "bez maszynowców"
Przykrywamy pokrywka i wkładamy do zamrażalnika. Co 20- 30 minut wyjmujemy i porządnie mieszamy, żeby nie mieć kryształków wody w lodach. Powtarzamy tą czynność przez 3 godziny.
Smacznego!

RADA: Lody można trzymać miesiąc w zamrażalce w szczelnie zamkniętym pojemniku.

 

niedziela, 3 listopada 2013

Pavlova zaklęta w szkle

Pavlova to "rodzaj torcika bezowego udekorowanego bitą śmietaną i świeżymi owocami, najczęściej truskawkami, malinami, kawałkami brzoskwini bądź owocami kiwi" (źródło: Wikipedia). Tutaj bardzo prosta jego odmiana, w szklance, dzięki czemu ten deser jest prosty w wykonaniu. Wypróbujcie jest niezmiernie smaczny!


Składniki na 2 szklanki:
30 g bez
200 ml śmietany kremówki
3 łyżeczki cukru waniliowego
2 garście owoców (tutaj owoce leśne)

Bezy pokruszyć na małe kawałki (ale nie na mąkę :) ). Śmietanę ubić z cukrem.

Do szklanki nałożyć 1-2 łyżki śmietany, posypać bezami i poukładać owoce. Czynność powtórzyć.
Smacznego!


sobota, 26 października 2013

Lody waniliowe

Choć pogoda za oknem nie zachęca do zjedzenia lodów, ja polecam. Są pyyyyszne!  Kremowe i pachnące wanilią.

 Składniki:
4 żółtka
200 ml mleka
125 ml śmietany
70 g cukru drobnego
laska wanilii

Żółtka ubić z cukrem na gęstą masę. (Powinna być prawie biała i cukier rozpuszczony). Dodać płynną śmietanę i wymieszać dokładnie.
Mleko wlać do garnka. Laskę wanilii przeciąć wzdłuż, wyskrobać miąższ i dodać do mleka. Mleko podgrzać i dodać masę jajeczno-śmietanową. Podgrzewać ok. 2 min. NIE ZAGOTOWAĆ! Ostudzić.
Dalej można postępować na 2 sposoby:
1. Dla tych co mają maszynę do lodów.
Wlewamy do maszyny i dalej postępujemy wg wskazówek producenta.
2. Dla "bez maszynowców"
Przykrywamy pokrywka i wkładamy do zamrażalnika. Co 20- 30 minut wyjmujemy i porządnie mieszamy, żeby nie mieć kryształków wody w lodach. Powtarzamy tą czynność przez 3 godziny.
Smacznego!