Pokazywanie postów oznaczonych etykietą słone. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą słone. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 9 listopada 2015

Groszek ptysiowy

Jesień. Za oknem choć ciepło, to jakoś tak ponuro. Postanowiłam ugotować zupę kremową z dyni z dodatkiem chili i groszkiem ptysiowym. Ten ostatni zjedliśmy zanim zupa się ugotowała :).


Składniki:
40 g masła
100 ml wody
80 g mąki pszennej
2 jajka
ewentualnie szczypta soli

Do garnka wlać wodę i włożyć masło. Podgrzewać na średnim ogniu do momentu rozpuszczenia masła. Następnie dodać mąkę. Dalej podgrzewać i mieszać, aż powstanie jednolita zbita kula. Ciasto wystudzić.
Do ciasta dodawać kolejno po jednym jajku i miksować. Dzięki temu ciasto napowietrzymy i później ładnie nam urośnie.
Tak przygotowane ciasto umieścić w np. rękawie cukierniczym i wyciskać małe groszki w dość dużych odstępach. (U mnie były w surowym stanie ok. 1,5-2cm - trochę za duże, bo w piekarniku jeszcze przynajmniej podwoiły rozmiar). Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku do ze złocenia. (Ja piekłam trochę dłużej niż 15 min). Smacznego!
 
P.S. Z tego ciasta można zrobić większe ptyśki i nadziać np. bitą śmietaną.
 
 

 

wtorek, 16 września 2014

Sałatka z ciecierzycą, brokułem i rukolą

W sklepie zobaczyłam puszkę z ciecierzycą. Kupiłam, nie mając zielonego pojęcia co chcę z nią zrobić. Po chwili namysłu postanowiłam zrobić sałatkę. Nam smakuje. Robiłam ją od tego czasu wiele razy.... Polecam!


Składniki:
1 puszka ciecierzycy
1 brokuł
3 garście rukoli
1 papryka czerwona
parę listków bazylii
olej (do smażenia)
sos sojowy
sól

Sos sałatkowy:
2 jogurty greckie (150g każdy)
parę listków mięty
sól

Brokuł dzielimy na małe różyczki i wrzucamy do garnka z gotującą się osoloną wodą. Gotujemy 3 minuty. Odcedzamy. W międzyczasie rozgrzewamy patelnię, dajemy 3 łyżki oleju i świeżo odcedzony brokuł. Dodajemy do smaku sos sojowy i podsmażamy. Tak przygotowanego brokuła studzimy.
Ciecierzycę płukamy i zostawiamy parę minut na sitku, żeby nie było wody. Paprykę kroimy w kostkę.
Następnie do miski wsypujemy ciecierzycę, brokuła, rukolę, paprykę i potarganą na mniejsze kawałki bazylię. Mieszamy. Ewentualnie można odrobinę posolić.
Na sos. Miętę siekamy i dodajemy do jogurtów, lekko solimy.
Smacznego.



wtorek, 10 czerwca 2014

Karczochy w oleju

Karczochy jedni je lubią, inni nienawidzą. Ja lubię! Ten przepis to kolejna propozycja antipasti. Polecam! Proste w wykonaniu i smaczne!
 
 
Składniki:
duża puszka karczochów (40-50 szt.)
3 opakowania włoskiego sosu do sałatek np. Knorr
olej rzepakowy
5 ząbków czosnku
 
Puszkę otworzyć, karczochy odcedzić, następnie poukładać ciasno w naczyniu.
Olej wymieszać z sosem sałatkowym i czosnkiem. Polać karczochy tak, żeby w pełni były zalane olejem. Naczynie przykryć i włożyć na 24 h do lodówki. (Tak przygotowane można przechowywać 7 dni). Smacznego!


niedziela, 1 czerwca 2014

Papryka faszerowana serkiem w oleju

To też taka propozycja antipesto. Ulubiona przez moich znajomych. Zawsze pytają: a papryczki też będą? Nie potrzeba jakiś super składników, ale przygotowanie jest dość czasochłonne. Mimo wszystko OPŁACA SIĘ!!! Polecam!
 


Składniki:
15 dość dużych papryk pepperoni
100 g sera feta
200 g sera typu philadelphia
2 listki laurowe
6 ziarenek ziela angielskiego
olej rzepakowy
5 ząbków czosnku przeciśniętego przez praskę

Z każdej papryczki odciąć końcówki (oby dwie). Wydrążyć ostrożne nasionka, żeby nie uszkodzić papryczek.
Zagotować wodę w garnku. Wrzucić listki laurowe, ziele angielskie i papryczkę i gotować 3 minuty. Następnie odcedzić i rzucić do bardzo zimnej wody, żeby je szybko schłodzić. Następnie wyjąć z wody i wysuszyć. Papryczki możemy dopiero faszerować, gdy są w środku suche!
Na farsz potrzebujemy ser feta, który rozdrabniamy przy pomocą widelca na jednolitą masę. Dodajemy serek philadelphia  i mieszamy. Masę serową dajemy do szprycy, którą normalnie dekorujemy ciasta. Ważne, żeby końcówka była dość gruba, pasująca do grubości papryczek. Moje papryczki były dość długie, dlatego podzieliłam każdą na 3 części, żeby można było je lepiej faszerować. Nadziane papryczki układamy w naczyniu, zalewamy olejem z czosnkiem, tak żeby były w pełni zakryte olejem. Przykrywamy i wstawiamy na 24 h do lodówki. Smacznego!

piątek, 30 maja 2014

Moussaka

Pierwszy raz moussakę jadłam 13 lat temu, w Grecji. Na wakacjach z przyjaciółmi. Nie były to jakieś luksusowe wakacje. Raczej wyjazd paczki znajomych. Moussakę spróbowałam w miasteczku Olimpiaki Akti. Był tam taki mały hotelik koło plaży, mieli też stołówkę. I muszę powiedzieć, to danie nie przypadło mi wtedy do gustu. Było jakieś takie nijakie. Z jakąś przyprawą, której nie mogłam zidentyfikować. Dopiero po tylu latach postanowiłam sama ugotować moussakę. Przepis pochodzi z ulubionej ostatnio przeze mnie książki "1001 Rezepte". I jak smakowała? Lepiej, zdecydowanie lepiej!
 


Składniki: (na 6 osób)
1,5 kg bakłażanów, pokrojonych w plastry o grubości 5 mm
125 ml oliwy z oliwek
2 cebule, pokrojone w drobną kosteczkę
2 duże ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
1/2 łyżeczki zmielonego ziela angielskiego
1 łyżeczka cynamonu
750 g mięsa mielonego, wołowego
2 duże dojrzałe pomidory, obrane ze skórki i pokrojone w kosteczkę
2 łyżki przecieru pomidorowego
125 ml białego wina
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól
pieprz

Bakłażany posolić i odstawić na 30 minut. Bakłażan puści sok, który należy wytrzeć papierowym ręcznikiem.
Na patelni rozgrzać 1 łyżkę oliwy z oliwek, dodać cebule i zeszklić. Następnie dodać czosnek, ziele angielskie i cynamon i smażyć 30 sekund. Dalej dodać mięso mielone i mieszać, żeby nie powstały duże grudki mięsa. Smażyć 5 minut. Po tym czasie dodać pomidory, przecier i wino i dusić na małym ogniu przez ok. 30 minut (do czasu, aż woda wyparuje). Na końcu dodać natkę pietruszki, posolić i popieprzyć do smaku.

Składniki na sos serowy:
60 g masła
60 g mąki
625 ml mleka
szczypta zmielonej gałki muszkatałowej
40 g  startego parmezanu
2 jajka, lekko roztrzepane

Roztopić masło, dodać mąkę i wymieszać ok. 1 minuty ( do czasu, aż masa będzie się pienić). Zdjąć z palnika i powoli dodawać mleko i gałkę muszkatałową, ciągle mieszając. Następnie podgrzać ponownie ciągle mieszając, aż sos się zagotuje i zgęstnieje. Ogień zmniejszyć i gotować jeszcze 2 minuty. Odstawić do lekkiego wystudzenia. Następnie dodać 1 łyżkę sera. Jajka dodać dopiero tuż przed polaniem zapiekanki.

Wykonanie:
Formę żaroodporną o wymiarach 25*30 cm wyłożyć bakłażanami (1/3 całej ilości bakłażanów). Na bakłażany wylać połowę sosu mięsnego. Następne położyć znów warstwę bakłażanów (1/3 całej ilości bakłażanów). Polać resztę sosu mięsnego i rozłożyć resztę bakłażanów. Teraz bakłażany polać sosem serowym i posypać resztą sera. Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 1 godzinę. Wyjąć z piekarnika i przed dzieleniem na porcje 10 minut poczekać. Smacznego!

środa, 28 maja 2014

Spagetti - frittata

Czyli zapiekanka z makaronem. W tym przypadku ze spagetti. Takie danie z resztek. Co mamy dajemy, ważne żeby było kolorowo! :)
 


Składniki:
30 g masła
120 g pieczarek pokrojonych w plastry
1 papryka czerwona pokrojona w kostkę
120 g szynki, pokrojonej w kostkę
80 g groszku mrożonego
5 jajek
200 ml śmietany lub mleka
100 g spagetti ugotowanego
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
50 g sera
sól i pieprz

Masło roztopić na patelni, dodać pieczarki i podsmażyć. Dodać do tego paprykę i 1 minutę podsmażać. Następnie dodać szynkę i groszek. Wszystko chwilkę podsmażyć. Następnie zdjąć patelnie z ognia i masę trochę wystudzić.
Jajka, mleko (albo śmietanę) wymieszać porządnie. Dodać sól i pieprz do smaku.
Spagetti i pietruszkę wymieszać z masą pieczarkową. Przełożyć do naczenia żaroodpornego (u mnie w kształcie koła o średnicy 23 cm). Zalać masą mleczno-jajeczną i posypać serem. Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 25-30 minut. Smacznego!

sobota, 24 maja 2014

Bakłażan z paryką

To też propozycja antipasto. Bakłażany i papryka marynowane w oliwie z oliwek z odrobiną cukru i czosnku. Polecam jako przystawkę np. do grilla.  
 

Składniki:
1 duża papryka czerwona
2 bakłażany
2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy z oliwek + oliwa do smarowania bakłażanów
szczypta cukru
2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki
 
Paprykę kroimy na pół. Wyjmujemy gniazdo nasienne. Układamy skórą go góry na blaszce i wkładamy do bardzo gorącego piekarnika na 8 minut. (Skórka papryki będzie miała bąble i robiła czarna). Można to również zrobić na grillu. :) Paprykę wyjmujemy i przykrywamy wilgotną ściereczką. Jak będzie już w miarę chłodna, odzieramy ja ze skóry i kroimy w paski o grubości 1 cm.
 
Bakłażany kroimy w plastry o grubości 1 cm. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i smarujemy wierzch oliwą. Wkładamy do rozgrzanego do 180°C piekarnika i pieczemy tak długo, aż będą rumiane. Wbracamy na drugą stronę, smarujemy oliwą i znów czekamy, aż się zarumienią.
 
Wystudzone bakłażamy mieszamy z papryką, czosnkiem, oliwą, cukrem i pietruszką. Przykrywamy, wkładamy do lodówki najlepiej na całą noc, żeby sie zamarynowały. Przed podaniem wyjąć wcześniej z lodówki, żeby warzywa były w temperaturze pokojowej. Smacznego! 

wtorek, 20 maja 2014

Mozzarella z pesto

To taka moja propozycja antipasto. Mini - kuleczki mozzarelli w pesto. Łatwe i szybkie w wykonaniu. Takie z kategorii "coś innego".
 

Składniki:
300 g kuleczek mini-mozzarelli
pesto (przepis na blogu)

Kuleczki wsypać do miski, dodać pesto i wymieszać. Przykryć folią i włożyć na 2 godziny do lodówki. Smacznego!

sobota, 17 maja 2014

Masełko czosnkowe

Proste w wykonaniu i smaczne. Ze świeżym koperkiem, szczypiorkiem, natką pietruszki i oczywiście czosnkiem. Polecam nie tylko jako dodatek do świeżego pieczywa, ale także do posmarowania jeszcze gorącego mięsa grillowanego. 


Składniki:
1 kostka masła (wcześniej wyciągniętego z lodówki, żeby było miękkie)
4 ząbki czosnku przecisnietego przez praske
po łyżce posiekanego koperku, szczypiorku i natki pietruszki.

Składniki wymieszać. Do smaku dodać troszkę soli. Smacznego!

piątek, 16 maja 2014

Borek (tureckie cygara)

Ta potrawa to też takie wspomnienie urlopu w Turcji. Przygotowywuję je chętnie jako przekąskę do grilla. Są chrupiące na zewnątrz, w środku słonawe dzięki fecie. Polecam!
 

Składniki:
12 trójkątów ciasta filo
200 g fety
2 jajka
3 łyżki posiekanej świeżej natki pietruszki
odrobina oliwy z oliwek (do posmarowania cygar)

Fetę rozdrobnić przy pomocy widelca. Dodać 1 jajko i natkę pietruszki. Wymieszać na masę.
Pozostałe jajko roztrzepać w miseczce.
Na trójkąt ciasta filo nałożyć 2 łyżeczki masy. Boki posmarować jajkiem.

 
Następne zawijamy. Pierwszy obrót nie za ciasno, tak żeby zostało jeszcze trochę miejsca, inaczej rola "eksploduje".
 
 
Następnie zawijamy rogi do środka.
 
 
I rolujemy dalej. Tym razem zawijamy już ciasno.
 
 
Rolę smarujemy z wierzchu lekko oliwą z oliwek.

 
Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w rozgrzanym do 200°C piekarniku do zarumienienia. Ciasto powinno być chrupiące. Smacznego!


czwartek, 15 maja 2014

Kubeczki serowo-sezamowe

Malutkie kubeczki, które można dowolnie napełnić. Ja robię chętnie z fetą, pomidorami, oliwkami i świeżym tymiankiem, który pięknie się rozrósł w moim ogródki ziołowym. Kubeczki są naprawdę malutkie, takie na jeden raz do buzi. Świetne jako "finger food".
 

Składniki na kubeczki ok. 30 szt.:
125 g mąki
65 g masła
30 g parmezanu
1 łyżeczka ciemnego sezamu
1 łyżeczka sezamu jasnego
1 małe jajko

Składniki dać do miski i zagnieść ciasto kruche. Zawinąć w filię spożywczą i włożyć na 30 minut do lodówki. Po tym czasie rozwałkować cienko ciasto ( w razie potrzeby podsypać lekko mąką). Wykrawać szklanką kółeczka, które należy wkładać w otwory blaszki na mini muffinki, formując z nich kubeczki. Formę włożyć do rozgrzanego do 200°C piekarnika i piec przez 10 minut. (ciasto powinno być suche i upieczone na złoty kolor). Wystudzić.
 

Składniki na nadzienie:
2 średnie pomidory
100 g fety
garść czarnych oliwek
1 łyżeczka posiekanego świeżego tymianku
2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
1 łyżka oliwy z oliwek

Pomidory obrać za skóry (czyli: Skórkę pomidorów lekko naciąć. Wodę zagotować w garnku, pomidory wrzucać na parę sekund na gotującą się wodę . Wyciągnąć i obrać skórkę.), przekroić na pół i łyżeczką wybrać gniazda nasienne - te nie będą nam potrzebne. Następnie pokroić w kostkę. Oliwki pokroić w plasterki, fetę w kosteczkę.
Tak przygotowane składniki połączyć z czosnkiem, tymiankiem i oliwą i wymieszać. Napełnić kubeczki. Smacznego!  

Kwitnący tymianek z pietruszką.

wtorek, 6 maja 2014

Sałatka ryżowa z tuńczykiem

Prosta i smaczna sałatka z czasów studenckich. Kilka składników, a efekt świetny.

 
Składniki:
1 woreczek ryżu
1 puszka tuńczyka w sosie własnym
1 puszka kukurydzy
1 mały słoik papryki konserwowej
2 łyżki majonezu
sól i pieprz
 
Ryż ugotować w słonej wodzie i wystudzić.
Tuńczyka i kukurydzę odcedzić.
Paprykę pokroić w drobną kostkę.
Ryż, tuńczyk, kukurydzę i pokrojoną paprykę przełożyć do miski i wymieszać. Dodać majonez. Doprawić solą i pieprzem. Wymieszać. Gotowe! Smacznego!
 

środa, 30 kwietnia 2014

Sos a`la tzaziki

Ostatnio ostro grillowaliśmy. Więc na blogu pojawiło się już parę przepisów. Dziś pora na sos do grilla. Mój sos a`la tzaziki. Łatwy i szybki w zrobieniu. Lekko czosnkowy. Polecam!
 


Składniki:
500 g serka homogenizowanego naturalnego
200 g creme fraiche
2 ogórki sałatkowe
5 ząbków czosnku
sól
mięta lub koperek lub pietruszka - kto co lubi

Ogórki umyć. Jeśli ktoś nie lubi skórki na ogórkach to je obrać. Przekroić na pół i łyżeczką wybrać gniazda nasienne. Zetrzeć na tarce z dużymi dziurkami. Posypać solą i odstawić na parę minut.
Serek wymieszać z creme fraiche.
 Ząbki czosnku obrać, przecisnąć przez praskę i dodać do masy serowej.
Miętę (lub koperek lub pietruszkę) drobno posiekać i również dodać do sera.
Z ogórków odcisnąć sok i połączyć z resztą składników. Wymieszać wszystko dokładnie. W razie potrzeby doprawić solą. Smacznego!   

wtorek, 29 kwietnia 2014

Cukinia na grila

Lubię grillować, ale nie tylko mięsko. Proponuję cukinię. Dziś z ziołami prowansalskimi. Niestety znów nie mam zdjęcia, jak wyglądają po grillowaniu. :(    
 

Składniki:
cukinia
sól
zioła prowansalskie
oliwa z oliwek

Cukinię umyć. Odciąć końcówki. Pokroić w długie plastry o grubości ok. pół centymetra. Posolić, posypać ziołami i skropić oliwą z obu stron. Grilować. Smacznego!

niedziela, 27 kwietnia 2014

Ziemniaczki w boczku na grilla

Te ziemniaczki przypominają mi smakiem takie ziemniaki z popiołu, które się kiedyś jadło. Gdy robimy grilla, nie może ich zabraknąć.  Dziś wzbogacone o rozmaryn, który pięknie zaczął kwitnąć w ogródku. Tutaj zdjęcie przed pieczeniem. Zdjęcia po upieczeniu nie mam, nie zdążyłam zrobić... :)   
 

Składniki:
nieduże ziemniaczki ugotowane w słonej wodzie, ze skórką, wystudzone
cienkie paski boczku wędzonego (sztuk tyle ile ziemniaków)
gałązka rozmarynu

Na pasek boczku ułożyć kilka igiełek rozmarynu, położyć ziemniaka i owinąć go boczkiem. Proste i smaczne!

Kwitnący rozmaryn

wtorek, 15 kwietnia 2014

Jajka mimozy

To przepis na jajka faszerowane mojej przyjaciółki - Ani. Robione były na każdą imprezę. Polecam na święta jako alternatywę do zwykłych jaj gotowanych. Smakują wspaniale!
 

Składniki:
5 jajek
200 g pieczarek
2-3 łyżki tartego żółtego sera
łyżka majonezu
łyżka masła
po łyżeczce posiekanego szczypiorku, pietruszki, koperku
sól i pieprz

Jajka ugotować na twardo. Wystudzić, obrać, przepołowić i wyjąć żółtka.
Pieczarki obrać i oczyścić. Pokroić w drobną kosteczkę. Patelnie rozgrzać, rozpuścić masło i dodać pieczarki. Smażyć aż pieczarki będą miękkie. (Mogą się lekko zarumienić.) Doprawić solą i pieprzem.  Ostudzić.
Żółtka włożyć do miseczki i rozgnieść porządnie widelcem. Dodać pieczarki, ser, zioła i majonez. Wymieszać tak, żeby powstała gęsta masa. (Jeśli masa nie będzie się trzymać razem, dodać jeszcze majonezu). Doprawić solą i pieprzem i nakładać na białka. Smacznego!  

środa, 2 kwietnia 2014

Spagetti carbonara

Wiele osób robi spagetti carbonara i każdy ma swój sposób na tą potrawę. Ja robię je tradycyjnie, z parmezanem, jajkami. Bez śmietany i innych udoskonaleń. Proste, smaczne i szybkie danie.
 

Składniki:
300 g makaronu spagetti
100 g boczku
3 jajka
80 g parmezanu
1 średnia cebula
pietruszka

Obraną cebulkę kroimy w drobniutką kosteczkę. Na rozgrzaną patelnie dajemy pokrojony w kostkę boczek i podsmażamy. Pod koniec dodajemy cebulę, żeby się zeszkliła.
Do innego naczynia wbijamy jajka i roztrzepujemy je porządnie. Dodajemy starty na drobnej tarce parmezan, posiekaną drobniutko pietruszkę i mieszamy.
Makaron gotujemy. Odcedzamy, ale nie przelewamy wodą. Dajemy gorący makaron do garnka, dodajemy podsmażony boczek z cebulą i zalewamy masą serowo-jajaczną. Mieszamy, aż ser sie rozpuści. (W razie potrzeby lekko podgrzać) Smacznego!

poniedziałek, 31 marca 2014

Pasta z awokado

Tak wyglądała wczoraj nasza kolacja. Świeża ciabatta z czarnymi oliwkami i pasta z awokado. Prosto i smacznie. Taki zestaw pasuje również jako dodatek do mięsa z grilla, zamiast masła czosnkowego. Pyszne!! Polecam.
  

Składniki:
1 awokado
3 ząbki czosnku
płatki chili lub świeża papryczka chili
łyżka soku z cytryny
sól, pieprz

Awokado przekroić na pół. Wyjąć pestkę. Wzdrążyć ze skóry. Widelcem zmiażdżyć na pastę. Dodać przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Doprawić sokiem z cytryny, chili, solą i pieprzem. Smacznego!

wtorek, 25 marca 2014

Pieczywo chrupkie

Postanowiłam zrobić pieczywo chrupkie i przekonać się, na jak długo będę syta. Bo to kupne mogę jeść i jeść i jeść i.....  I muszę powiedzieć, że to własnej roboty syci na dłużej i lepiej smakuje. Inspirowałam się tym przepisem, ale pominęłam parmesan i mąkę orkiszową (nie miałam w domu) zastąpiłam żytnią.


Składniki na dwa kwadraty 35 cm:
150 g mąki orkiszowej lub żytniej
100 g płatków owsianych
350 ml wody
100 g nasion (ja dałam słonecznik)
50 g siemię lniane (ja dałam złote)
1 łyżeczka soli

Płatki owsiane zalać wodą i zostawić na 15 minut (po tym czasie moje płatki były miękkie) dodać resztę składników i wymiaszać. Następnie rozłożyć ciasto na 2 blaszki wyłożone papierem do pieczenia. U mnie wyszły 2 kwadraty po 35 cm. Pieczywo można posypać ulubinymi ziarnami lekko je wgniatając w ciasto.
Włożyć do nagrzanego do 150°C piekarnika. Po 15 minutach wyjąć z piekarnika i ciasto pokroić na dowolne kawałki. Włożyć ponownie do piekarnika i piec dalej 20 minut.
Kawałeczki wyłożyć na kratkę. Dla mnie pieczywo nie było wystarczająco chrupkie, dlatego włożyłam kratkę z pieczywem na 10-15 minut do piekarnika rozgrzanego do 150°C.  Smacznego!  
 

                                          
                                                
                                  
                                                              
                                                                            
                                                      
                   

piątek, 21 marca 2014

Chleb na zakwasie żytnim

Mój ulubiony. Z chrupiącą skórką, a w środku wilgotny. Smakuje jak typowy poski chleb. Pyszny. I co najlepsze - równie dobry na drugi czy trzeci dzień. Polecam!


Składniki:
200 g zakwasu żytniego
500 g mąki pszennej
25 g płatków owsianych
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
1 płaska łyżeczka suchych drożdży
250 ml letniej wody


Wszystkie składniki włożyć do miski i za pomocą miksera z końcówkami w kształcie haków, wyrobić. Ciasto będzie lekko klejące, więc nie polecam wyrabiania ręcznego. Ciasto włożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce. Po 40 minutach złożyć chleb. (Jak składać chleb, możecie zobaczyć tutaj. Nasze ciasto jednak nie jest takie rzadkie). Znowu włożyć ciasto do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce. Ciasto składamy jeszcze 3 razy co 40 minut. Po ostatnim czwartym składaniu formujemy nasz bochenek. Ja go rozciągam do rozmiarów mojego koszka, w którym mój chleb wyrasta. Wcześniej posypuje koszyk wewnątrz mąką. Przykrywam ściereczką i kładę w ciepłe miejsce na 1-1,5 godziny.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 260°C (razem z blachą, na której będzie pieczony chleb). Chleb wykładamy ostrożnie z koszyka i wycieramy nadmiar mąki. Kładziemy na gorącą blachę. (Ta strona, która koszyku była na górze, teraz jest na dole). Wkładamy do piekarnika blachę z chlebem, pod blachę dajemy naczynko żaroodporne z wrzącą wodą. Pieczemy 10 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 230°C i pieczemy 25 minut. Wyjmujemy z piekarnika i studzimy. Smacznego!