Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przekąski. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą przekąski. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 10 czerwca 2014

Karczochy w oleju

Karczochy jedni je lubią, inni nienawidzą. Ja lubię! Ten przepis to kolejna propozycja antipasti. Polecam! Proste w wykonaniu i smaczne!
 
 
Składniki:
duża puszka karczochów (40-50 szt.)
3 opakowania włoskiego sosu do sałatek np. Knorr
olej rzepakowy
5 ząbków czosnku
 
Puszkę otworzyć, karczochy odcedzić, następnie poukładać ciasno w naczyniu.
Olej wymieszać z sosem sałatkowym i czosnkiem. Polać karczochy tak, żeby w pełni były zalane olejem. Naczynie przykryć i włożyć na 24 h do lodówki. (Tak przygotowane można przechowywać 7 dni). Smacznego!


niedziela, 1 czerwca 2014

Papryka faszerowana serkiem w oleju

To też taka propozycja antipesto. Ulubiona przez moich znajomych. Zawsze pytają: a papryczki też będą? Nie potrzeba jakiś super składników, ale przygotowanie jest dość czasochłonne. Mimo wszystko OPŁACA SIĘ!!! Polecam!
 


Składniki:
15 dość dużych papryk pepperoni
100 g sera feta
200 g sera typu philadelphia
2 listki laurowe
6 ziarenek ziela angielskiego
olej rzepakowy
5 ząbków czosnku przeciśniętego przez praskę

Z każdej papryczki odciąć końcówki (oby dwie). Wydrążyć ostrożne nasionka, żeby nie uszkodzić papryczek.
Zagotować wodę w garnku. Wrzucić listki laurowe, ziele angielskie i papryczkę i gotować 3 minuty. Następnie odcedzić i rzucić do bardzo zimnej wody, żeby je szybko schłodzić. Następnie wyjąć z wody i wysuszyć. Papryczki możemy dopiero faszerować, gdy są w środku suche!
Na farsz potrzebujemy ser feta, który rozdrabniamy przy pomocą widelca na jednolitą masę. Dodajemy serek philadelphia  i mieszamy. Masę serową dajemy do szprycy, którą normalnie dekorujemy ciasta. Ważne, żeby końcówka była dość gruba, pasująca do grubości papryczek. Moje papryczki były dość długie, dlatego podzieliłam każdą na 3 części, żeby można było je lepiej faszerować. Nadziane papryczki układamy w naczyniu, zalewamy olejem z czosnkiem, tak żeby były w pełni zakryte olejem. Przykrywamy i wstawiamy na 24 h do lodówki. Smacznego!

sobota, 24 maja 2014

Bakłażan z paryką

To też propozycja antipasto. Bakłażany i papryka marynowane w oliwie z oliwek z odrobiną cukru i czosnku. Polecam jako przystawkę np. do grilla.  
 

Składniki:
1 duża papryka czerwona
2 bakłażany
2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy z oliwek + oliwa do smarowania bakłażanów
szczypta cukru
2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki
 
Paprykę kroimy na pół. Wyjmujemy gniazdo nasienne. Układamy skórą go góry na blaszce i wkładamy do bardzo gorącego piekarnika na 8 minut. (Skórka papryki będzie miała bąble i robiła czarna). Można to również zrobić na grillu. :) Paprykę wyjmujemy i przykrywamy wilgotną ściereczką. Jak będzie już w miarę chłodna, odzieramy ja ze skóry i kroimy w paski o grubości 1 cm.
 
Bakłażany kroimy w plastry o grubości 1 cm. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i smarujemy wierzch oliwą. Wkładamy do rozgrzanego do 180°C piekarnika i pieczemy tak długo, aż będą rumiane. Wbracamy na drugą stronę, smarujemy oliwą i znów czekamy, aż się zarumienią.
 
Wystudzone bakłażamy mieszamy z papryką, czosnkiem, oliwą, cukrem i pietruszką. Przykrywamy, wkładamy do lodówki najlepiej na całą noc, żeby sie zamarynowały. Przed podaniem wyjąć wcześniej z lodówki, żeby warzywa były w temperaturze pokojowej. Smacznego! 

wtorek, 20 maja 2014

Mozzarella z pesto

To taka moja propozycja antipasto. Mini - kuleczki mozzarelli w pesto. Łatwe i szybkie w wykonaniu. Takie z kategorii "coś innego".
 

Składniki:
300 g kuleczek mini-mozzarelli
pesto (przepis na blogu)

Kuleczki wsypać do miski, dodać pesto i wymieszać. Przykryć folią i włożyć na 2 godziny do lodówki. Smacznego!

piątek, 16 maja 2014

Borek (tureckie cygara)

Ta potrawa to też takie wspomnienie urlopu w Turcji. Przygotowywuję je chętnie jako przekąskę do grilla. Są chrupiące na zewnątrz, w środku słonawe dzięki fecie. Polecam!
 

Składniki:
12 trójkątów ciasta filo
200 g fety
2 jajka
3 łyżki posiekanej świeżej natki pietruszki
odrobina oliwy z oliwek (do posmarowania cygar)

Fetę rozdrobnić przy pomocy widelca. Dodać 1 jajko i natkę pietruszki. Wymieszać na masę.
Pozostałe jajko roztrzepać w miseczce.
Na trójkąt ciasta filo nałożyć 2 łyżeczki masy. Boki posmarować jajkiem.

 
Następne zawijamy. Pierwszy obrót nie za ciasno, tak żeby zostało jeszcze trochę miejsca, inaczej rola "eksploduje".
 
 
Następnie zawijamy rogi do środka.
 
 
I rolujemy dalej. Tym razem zawijamy już ciasno.
 
 
Rolę smarujemy z wierzchu lekko oliwą z oliwek.

 
Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w rozgrzanym do 200°C piekarniku do zarumienienia. Ciasto powinno być chrupiące. Smacznego!


czwartek, 15 maja 2014

Kubeczki serowo-sezamowe

Malutkie kubeczki, które można dowolnie napełnić. Ja robię chętnie z fetą, pomidorami, oliwkami i świeżym tymiankiem, który pięknie się rozrósł w moim ogródki ziołowym. Kubeczki są naprawdę malutkie, takie na jeden raz do buzi. Świetne jako "finger food".
 

Składniki na kubeczki ok. 30 szt.:
125 g mąki
65 g masła
30 g parmezanu
1 łyżeczka ciemnego sezamu
1 łyżeczka sezamu jasnego
1 małe jajko

Składniki dać do miski i zagnieść ciasto kruche. Zawinąć w filię spożywczą i włożyć na 30 minut do lodówki. Po tym czasie rozwałkować cienko ciasto ( w razie potrzeby podsypać lekko mąką). Wykrawać szklanką kółeczka, które należy wkładać w otwory blaszki na mini muffinki, formując z nich kubeczki. Formę włożyć do rozgrzanego do 200°C piekarnika i piec przez 10 minut. (ciasto powinno być suche i upieczone na złoty kolor). Wystudzić.
 

Składniki na nadzienie:
2 średnie pomidory
100 g fety
garść czarnych oliwek
1 łyżeczka posiekanego świeżego tymianku
2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
1 łyżka oliwy z oliwek

Pomidory obrać za skóry (czyli: Skórkę pomidorów lekko naciąć. Wodę zagotować w garnku, pomidory wrzucać na parę sekund na gotującą się wodę . Wyciągnąć i obrać skórkę.), przekroić na pół i łyżeczką wybrać gniazda nasienne - te nie będą nam potrzebne. Następnie pokroić w kostkę. Oliwki pokroić w plasterki, fetę w kosteczkę.
Tak przygotowane składniki połączyć z czosnkiem, tymiankiem i oliwą i wymieszać. Napełnić kubeczki. Smacznego!  

Kwitnący tymianek z pietruszką.

wtorek, 29 kwietnia 2014

Cukinia na grila

Lubię grillować, ale nie tylko mięsko. Proponuję cukinię. Dziś z ziołami prowansalskimi. Niestety znów nie mam zdjęcia, jak wyglądają po grillowaniu. :(    
 

Składniki:
cukinia
sól
zioła prowansalskie
oliwa z oliwek

Cukinię umyć. Odciąć końcówki. Pokroić w długie plastry o grubości ok. pół centymetra. Posolić, posypać ziołami i skropić oliwą z obu stron. Grilować. Smacznego!

niedziela, 27 kwietnia 2014

Ziemniaczki w boczku na grilla

Te ziemniaczki przypominają mi smakiem takie ziemniaki z popiołu, które się kiedyś jadło. Gdy robimy grilla, nie może ich zabraknąć.  Dziś wzbogacone o rozmaryn, który pięknie zaczął kwitnąć w ogródku. Tutaj zdjęcie przed pieczeniem. Zdjęcia po upieczeniu nie mam, nie zdążyłam zrobić... :)   
 

Składniki:
nieduże ziemniaczki ugotowane w słonej wodzie, ze skórką, wystudzone
cienkie paski boczku wędzonego (sztuk tyle ile ziemniaków)
gałązka rozmarynu

Na pasek boczku ułożyć kilka igiełek rozmarynu, położyć ziemniaka i owinąć go boczkiem. Proste i smaczne!

Kwitnący rozmaryn

wtorek, 15 kwietnia 2014

Jajka mimozy

To przepis na jajka faszerowane mojej przyjaciółki - Ani. Robione były na każdą imprezę. Polecam na święta jako alternatywę do zwykłych jaj gotowanych. Smakują wspaniale!
 

Składniki:
5 jajek
200 g pieczarek
2-3 łyżki tartego żółtego sera
łyżka majonezu
łyżka masła
po łyżeczce posiekanego szczypiorku, pietruszki, koperku
sól i pieprz

Jajka ugotować na twardo. Wystudzić, obrać, przepołowić i wyjąć żółtka.
Pieczarki obrać i oczyścić. Pokroić w drobną kosteczkę. Patelnie rozgrzać, rozpuścić masło i dodać pieczarki. Smażyć aż pieczarki będą miękkie. (Mogą się lekko zarumienić.) Doprawić solą i pieprzem.  Ostudzić.
Żółtka włożyć do miseczki i rozgnieść porządnie widelcem. Dodać pieczarki, ser, zioła i majonez. Wymieszać tak, żeby powstała gęsta masa. (Jeśli masa nie będzie się trzymać razem, dodać jeszcze majonezu). Doprawić solą i pieprzem i nakładać na białka. Smacznego!