Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dodatki do słonego. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dodatki do słonego. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 9 listopada 2015

Groszek ptysiowy

Jesień. Za oknem choć ciepło, to jakoś tak ponuro. Postanowiłam ugotować zupę kremową z dyni z dodatkiem chili i groszkiem ptysiowym. Ten ostatni zjedliśmy zanim zupa się ugotowała :).


Składniki:
40 g masła
100 ml wody
80 g mąki pszennej
2 jajka
ewentualnie szczypta soli

Do garnka wlać wodę i włożyć masło. Podgrzewać na średnim ogniu do momentu rozpuszczenia masła. Następnie dodać mąkę. Dalej podgrzewać i mieszać, aż powstanie jednolita zbita kula. Ciasto wystudzić.
Do ciasta dodawać kolejno po jednym jajku i miksować. Dzięki temu ciasto napowietrzymy i później ładnie nam urośnie.
Tak przygotowane ciasto umieścić w np. rękawie cukierniczym i wyciskać małe groszki w dość dużych odstępach. (U mnie były w surowym stanie ok. 1,5-2cm - trochę za duże, bo w piekarniku jeszcze przynajmniej podwoiły rozmiar). Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku do ze złocenia. (Ja piekłam trochę dłużej niż 15 min). Smacznego!
 
P.S. Z tego ciasta można zrobić większe ptyśki i nadziać np. bitą śmietaną.
 
 

 

sobota, 17 maja 2014

Masełko czosnkowe

Proste w wykonaniu i smaczne. Ze świeżym koperkiem, szczypiorkiem, natką pietruszki i oczywiście czosnkiem. Polecam nie tylko jako dodatek do świeżego pieczywa, ale także do posmarowania jeszcze gorącego mięsa grillowanego. 


Składniki:
1 kostka masła (wcześniej wyciągniętego z lodówki, żeby było miękkie)
4 ząbki czosnku przecisnietego przez praske
po łyżce posiekanego koperku, szczypiorku i natki pietruszki.

Składniki wymieszać. Do smaku dodać troszkę soli. Smacznego!

środa, 30 kwietnia 2014

Sos a`la tzaziki

Ostatnio ostro grillowaliśmy. Więc na blogu pojawiło się już parę przepisów. Dziś pora na sos do grilla. Mój sos a`la tzaziki. Łatwy i szybki w zrobieniu. Lekko czosnkowy. Polecam!
 


Składniki:
500 g serka homogenizowanego naturalnego
200 g creme fraiche
2 ogórki sałatkowe
5 ząbków czosnku
sól
mięta lub koperek lub pietruszka - kto co lubi

Ogórki umyć. Jeśli ktoś nie lubi skórki na ogórkach to je obrać. Przekroić na pół i łyżeczką wybrać gniazda nasienne. Zetrzeć na tarce z dużymi dziurkami. Posypać solą i odstawić na parę minut.
Serek wymieszać z creme fraiche.
 Ząbki czosnku obrać, przecisnąć przez praskę i dodać do masy serowej.
Miętę (lub koperek lub pietruszkę) drobno posiekać i również dodać do sera.
Z ogórków odcisnąć sok i połączyć z resztą składników. Wymieszać wszystko dokładnie. W razie potrzeby doprawić solą. Smacznego!   

poniedziałek, 31 marca 2014

Pasta z awokado

Tak wyglądała wczoraj nasza kolacja. Świeża ciabatta z czarnymi oliwkami i pasta z awokado. Prosto i smacznie. Taki zestaw pasuje również jako dodatek do mięsa z grilla, zamiast masła czosnkowego. Pyszne!! Polecam.
  

Składniki:
1 awokado
3 ząbki czosnku
płatki chili lub świeża papryczka chili
łyżka soku z cytryny
sól, pieprz

Awokado przekroić na pół. Wyjąć pestkę. Wzdrążyć ze skóry. Widelcem zmiażdżyć na pastę. Dodać przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Doprawić sokiem z cytryny, chili, solą i pieprzem. Smacznego!

poniedziałek, 10 marca 2014

Zakwas do chleba

Miałam już od dawna ochotę na chlebek, taki domowy, nie z piekarni. Ale żeby takie cudo upiec trzeba mieć zakwas. Ale skąd go wziąć? Najlepiej samamu wyhodować. To proste. 


Składniki każdego dnia:
2 łyżki mąki żytniej (ja mam typ 1150)
pół szklanki przegotowanej letniej wody
Dodatkowo:
Szklane naczynie, najlepiej wysokie
kawałek folii aluminiowej

1 dzień
Do naczynia wlewamy wodę, wsypujemy mąkę i mieszamy. Nakładamy na górę naczynia folię aluminiową. Luźno tak, żeby dochodziło do zakwasu powietrze. Odstawić w ciepłe miejsce (najlepiej 25-30 stopni C)
1 dzień 12 godzin później
Zakwas pomieszać, zakryć luźno folią i odstawić w ciepłe miejsce.

2 dzień 
Do "zakwasu" dolewamy wodę,  wsypujemy mąkę i mieszamy. Nakładamy na górę naczynia folię aluminiową. Odstawić w ciepłe miejsce.
2 dzień 12 godzin później
Zakwas pomieszać, zakryć luźno folią i odstawić w ciepłe miejsce.

3 i 4 dzień
Powtarzamy czynności z dnia drugiego.

5 dzień
Do "zakwasu" dolewamy wodę,  wsypujemy mąkę i mieszamy. Nakładamy na górę naczynia folię aluminiową. Odstawić w ciepłe miejsce. Kilka godzin póżniej zakwas gotowy jest do użycia czyli pieczemy chleb! :)

Nieużywany zakwas przechowywujemy w lodówce. Wyjmujemy go kilka godzin przed użyciem. Tzn. zakwas potrzebuje ok. 2 h żeby dojść do temperatury pokojowej, następnie trzeba go nakarmić wodą i mąką i trochę odczekać, aż zacznie pracować. 
WAŻNE: Jeśli na powierzchni pojawi się pleśń, należy taki zakwas wyrzucić!!! 
 



sobota, 16 listopada 2013

Pesto

Makaron może być kupny lub własnej roboty, ale pesto smakuje o wiele lepiej jak jest świeżo zrobione. Polecam!

 
Składniki na pesto (4-6 porcje):
50 g świeżej bazylii
3 łyżki startego parmezanu
3 łyżki orzeszków piniowych
2 ząbki czosnku
ok. 60 ml oliwy z oliwek
 
Orzeszki przyrumienić na suchej patelni. 
Bazylię, orzeszki, parmezan i czosnek włożyć do wysokiego naczynia i zmiksować np. blenderem. Dalej miksując dodawać powoli oliwę, aż powstanie kremowa pasta.
Do smaku można jeszcze dosolić.
 
Smacznego!