Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dania mięsne. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dania mięsne. Pokaż wszystkie posty

piątek, 30 maja 2014

Moussaka

Pierwszy raz moussakę jadłam 13 lat temu, w Grecji. Na wakacjach z przyjaciółmi. Nie były to jakieś luksusowe wakacje. Raczej wyjazd paczki znajomych. Moussakę spróbowałam w miasteczku Olimpiaki Akti. Był tam taki mały hotelik koło plaży, mieli też stołówkę. I muszę powiedzieć, to danie nie przypadło mi wtedy do gustu. Było jakieś takie nijakie. Z jakąś przyprawą, której nie mogłam zidentyfikować. Dopiero po tylu latach postanowiłam sama ugotować moussakę. Przepis pochodzi z ulubionej ostatnio przeze mnie książki "1001 Rezepte". I jak smakowała? Lepiej, zdecydowanie lepiej!
 


Składniki: (na 6 osób)
1,5 kg bakłażanów, pokrojonych w plastry o grubości 5 mm
125 ml oliwy z oliwek
2 cebule, pokrojone w drobną kosteczkę
2 duże ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
1/2 łyżeczki zmielonego ziela angielskiego
1 łyżeczka cynamonu
750 g mięsa mielonego, wołowego
2 duże dojrzałe pomidory, obrane ze skórki i pokrojone w kosteczkę
2 łyżki przecieru pomidorowego
125 ml białego wina
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól
pieprz

Bakłażany posolić i odstawić na 30 minut. Bakłażan puści sok, który należy wytrzeć papierowym ręcznikiem.
Na patelni rozgrzać 1 łyżkę oliwy z oliwek, dodać cebule i zeszklić. Następnie dodać czosnek, ziele angielskie i cynamon i smażyć 30 sekund. Dalej dodać mięso mielone i mieszać, żeby nie powstały duże grudki mięsa. Smażyć 5 minut. Po tym czasie dodać pomidory, przecier i wino i dusić na małym ogniu przez ok. 30 minut (do czasu, aż woda wyparuje). Na końcu dodać natkę pietruszki, posolić i popieprzyć do smaku.

Składniki na sos serowy:
60 g masła
60 g mąki
625 ml mleka
szczypta zmielonej gałki muszkatałowej
40 g  startego parmezanu
2 jajka, lekko roztrzepane

Roztopić masło, dodać mąkę i wymieszać ok. 1 minuty ( do czasu, aż masa będzie się pienić). Zdjąć z palnika i powoli dodawać mleko i gałkę muszkatałową, ciągle mieszając. Następnie podgrzać ponownie ciągle mieszając, aż sos się zagotuje i zgęstnieje. Ogień zmniejszyć i gotować jeszcze 2 minuty. Odstawić do lekkiego wystudzenia. Następnie dodać 1 łyżkę sera. Jajka dodać dopiero tuż przed polaniem zapiekanki.

Wykonanie:
Formę żaroodporną o wymiarach 25*30 cm wyłożyć bakłażanami (1/3 całej ilości bakłażanów). Na bakłażany wylać połowę sosu mięsnego. Następne położyć znów warstwę bakłażanów (1/3 całej ilości bakłażanów). Polać resztę sosu mięsnego i rozłożyć resztę bakłażanów. Teraz bakłażany polać sosem serowym i posypać resztą sera. Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 1 godzinę. Wyjąć z piekarnika i przed dzieleniem na porcje 10 minut poczekać. Smacznego!

czwartek, 16 stycznia 2014

Stek idealny czyli jak usmażyć steka

Krwisty, średnio wysmażony czy dobrze wysmażony? Jaki lubicie? Ja lubię taki średnio wysmażony czyli w środku jeszcze różowy. Zdradzę wam kilka trików i zrobicie swojego ulubionego steka.


Po pierwsze - dobrze dobrane mięso.
Mięso powinno być dobrej jakości i z odpowiedniej części ciała krówki. Ja polecam antrykot. Mięso jest marmurkowate (poprzerastane lekko tłuszczem) i delikatne. Stek powinien mieć 3 cm grubości, nie cieńszy.

Po drugie - przygotowanie.
Mięso umyć w zimnej wodzie i dokładnie osuszyć.   
Przed smażeniem mięso powinno mieć temperaturę pokojową. W tym celu należy mięso wcześniej wyciągnąć z lodówki ( 1-2 godzin wcześniej).
Mięso przyprawiam tuż przed smażeniem pieprzem i solą.

Po trzecie - smażenie.
Patelnie postawić na dużym ogniu i rozgrzać (najpierw bez tłuszczu). Następnie dodajemy odrobinę oleju na patelnie. Kładziemy mięso (ja daję na patelnie jeszcze lekko zgnieciony ząbek czosnku i gałązki rozmarynu.) i smażymy. Jak długo? W zależności od tego, jaki chcemy mieć stek. Fajnie, ale co to znaczy? :/
Robimy prosty test. Jednym palcem wskazującym dotykamy mięso lekko je przyciskając, drugim palcem wskazującym dotykamy brody lekko ją naciskając. Jeśli mięso ma taką konsystencję jak nasza broda to nasz stek jest krwisty. Chcemy mieć steka średnio wysmażonego to robimy ten sam test, ale konsystencję porównujemy naciskając czubek nosa. Natomiast jeśli chcemy mieć steka dobrze wysmażonego to robimy ten sam test, ale konsystencję porównujemy naciskając palcem czoło.
Kilkanaście sekund zanim zdejmiemy steka z patelni można dodać odrobinę masła.  

Po czwarte - odpoczynek.
Po tym całym smażeniu nasze mięso musi odpocząć. Co to znaczy? Mięso po usmażeniu położyć na ciepły talerz na parę minut. Wtedy się ściągnie i po przekrojeniu nie wypłyną wszystkie soki.

Smacznego!

czwartek, 21 listopada 2013

Gulasz wołowy

Zwykły, bez specjalnych składników, ale smakuje! I to najważniejsze!



Składniki: (na 3-4 porcje)
400 g mięsa wołowego na gulasz
1 cebula
2 liście laurowe
4 kulki ziela angielskiego
1 łyżeczka musztardy
sól
pieprz
tłuszcz do smażenia ( u mnie łyżka masła)

Mięso pociąć w kostkę. Tłuszcz rozpuścić w rondlu i włożyć mięso. Smażyć dopóty dopóki mięso będzie mocno przyrumienione (ale nie spalone). Do mięsa dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i zeszklić. (Cebula puści troszkę soku, wiec mięso nie będzie się przypalać, ale trzeba być ostrożnym.) Następnie dodać musztardę i smażyć jeszcze 30 sekund. Całość zalać szklanką wody, włożyć liście laurowe i ziele angielskie i przykryć pokrywką. Dusić 1-1,5 godziny, od czasu do przemieszać. Jeśli woda by wyparowała, dolać.
Na końcu posolić i popieprzyć do smaku.
Smacznego!

niedziela, 17 listopada 2013

Gołąbki inaczej


Miałam małą kapustkę. Niestety za małą, żeby zrobić prawdziwe gołąbki, więc wymyśliłam coś takiego.
 

Składniki:
500 g mięsa mielonego
250 g kapusty białej lub włoskiej
125 g ryżu
1 jajko
1 łyżeczka musztardy
1 cebula
2 szklanki bulionu
2 łyżki przecieru pomidorowego
1 liść laurowy
4 ziarenka ziela angielskiego
1 łyżeczka mąki pszennej
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
olej do smażenia
sól, pieprz, ewentualnie tymianek

Kapustę poszatkować. Cebulę pokroić w drobną kostkę.
Kapustę, cebulę, mięso, ryż (surowy), jajko wymieszać, dodać musztardę oraz sól i pieprz do smaku.
Z masy mięsnej formować kotleciki. Patelnię rozgrzać, wlać troszkę oleju i zrumienić kotleciki ze wszystkich stron.
Kotleciki włożyć do naczynia żaroodpornego. Bulion wymieszać z przecierem pomidorowym i wlać do naczynia z kotlecikami. Dodać liść laurowy i ziele angielskie. Przykryć i włożyć do nagrzanego do 180°C piekarnika i dusić przez 30-40 minut.
Powstały z duszenia sos odlać do garnka. Mąki rozmieszać w zimnej wodzie (1/5 szklanki) i wlać do sosu i wymieszać. Doprawić do smaku solą, pieprzem i tymiankiem (jak ktoś lubi).

Smacznego!