Pokazywanie postów oznaczonych etykietą do grilla. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą do grilla. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 10 czerwca 2014

Karczochy w oleju

Karczochy jedni je lubią, inni nienawidzą. Ja lubię! Ten przepis to kolejna propozycja antipasti. Polecam! Proste w wykonaniu i smaczne!
 
 
Składniki:
duża puszka karczochów (40-50 szt.)
3 opakowania włoskiego sosu do sałatek np. Knorr
olej rzepakowy
5 ząbków czosnku
 
Puszkę otworzyć, karczochy odcedzić, następnie poukładać ciasno w naczyniu.
Olej wymieszać z sosem sałatkowym i czosnkiem. Polać karczochy tak, żeby w pełni były zalane olejem. Naczynie przykryć i włożyć na 24 h do lodówki. (Tak przygotowane można przechowywać 7 dni). Smacznego!


niedziela, 1 czerwca 2014

Papryka faszerowana serkiem w oleju

To też taka propozycja antipesto. Ulubiona przez moich znajomych. Zawsze pytają: a papryczki też będą? Nie potrzeba jakiś super składników, ale przygotowanie jest dość czasochłonne. Mimo wszystko OPŁACA SIĘ!!! Polecam!
 


Składniki:
15 dość dużych papryk pepperoni
100 g sera feta
200 g sera typu philadelphia
2 listki laurowe
6 ziarenek ziela angielskiego
olej rzepakowy
5 ząbków czosnku przeciśniętego przez praskę

Z każdej papryczki odciąć końcówki (oby dwie). Wydrążyć ostrożne nasionka, żeby nie uszkodzić papryczek.
Zagotować wodę w garnku. Wrzucić listki laurowe, ziele angielskie i papryczkę i gotować 3 minuty. Następnie odcedzić i rzucić do bardzo zimnej wody, żeby je szybko schłodzić. Następnie wyjąć z wody i wysuszyć. Papryczki możemy dopiero faszerować, gdy są w środku suche!
Na farsz potrzebujemy ser feta, który rozdrabniamy przy pomocą widelca na jednolitą masę. Dodajemy serek philadelphia  i mieszamy. Masę serową dajemy do szprycy, którą normalnie dekorujemy ciasta. Ważne, żeby końcówka była dość gruba, pasująca do grubości papryczek. Moje papryczki były dość długie, dlatego podzieliłam każdą na 3 części, żeby można było je lepiej faszerować. Nadziane papryczki układamy w naczyniu, zalewamy olejem z czosnkiem, tak żeby były w pełni zakryte olejem. Przykrywamy i wstawiamy na 24 h do lodówki. Smacznego!

wtorek, 20 maja 2014

Mozzarella z pesto

To taka moja propozycja antipasto. Mini - kuleczki mozzarelli w pesto. Łatwe i szybkie w wykonaniu. Takie z kategorii "coś innego".
 

Składniki:
300 g kuleczek mini-mozzarelli
pesto (przepis na blogu)

Kuleczki wsypać do miski, dodać pesto i wymieszać. Przykryć folią i włożyć na 2 godziny do lodówki. Smacznego!

sobota, 17 maja 2014

Masełko czosnkowe

Proste w wykonaniu i smaczne. Ze świeżym koperkiem, szczypiorkiem, natką pietruszki i oczywiście czosnkiem. Polecam nie tylko jako dodatek do świeżego pieczywa, ale także do posmarowania jeszcze gorącego mięsa grillowanego. 


Składniki:
1 kostka masła (wcześniej wyciągniętego z lodówki, żeby było miękkie)
4 ząbki czosnku przecisnietego przez praske
po łyżce posiekanego koperku, szczypiorku i natki pietruszki.

Składniki wymieszać. Do smaku dodać troszkę soli. Smacznego!

piątek, 16 maja 2014

Borek (tureckie cygara)

Ta potrawa to też takie wspomnienie urlopu w Turcji. Przygotowywuję je chętnie jako przekąskę do grilla. Są chrupiące na zewnątrz, w środku słonawe dzięki fecie. Polecam!
 

Składniki:
12 trójkątów ciasta filo
200 g fety
2 jajka
3 łyżki posiekanej świeżej natki pietruszki
odrobina oliwy z oliwek (do posmarowania cygar)

Fetę rozdrobnić przy pomocy widelca. Dodać 1 jajko i natkę pietruszki. Wymieszać na masę.
Pozostałe jajko roztrzepać w miseczce.
Na trójkąt ciasta filo nałożyć 2 łyżeczki masy. Boki posmarować jajkiem.

 
Następne zawijamy. Pierwszy obrót nie za ciasno, tak żeby zostało jeszcze trochę miejsca, inaczej rola "eksploduje".
 
 
Następnie zawijamy rogi do środka.
 
 
I rolujemy dalej. Tym razem zawijamy już ciasno.
 
 
Rolę smarujemy z wierzchu lekko oliwą z oliwek.

 
Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w rozgrzanym do 200°C piekarniku do zarumienienia. Ciasto powinno być chrupiące. Smacznego!


czwartek, 15 maja 2014

Kubeczki serowo-sezamowe

Malutkie kubeczki, które można dowolnie napełnić. Ja robię chętnie z fetą, pomidorami, oliwkami i świeżym tymiankiem, który pięknie się rozrósł w moim ogródki ziołowym. Kubeczki są naprawdę malutkie, takie na jeden raz do buzi. Świetne jako "finger food".
 

Składniki na kubeczki ok. 30 szt.:
125 g mąki
65 g masła
30 g parmezanu
1 łyżeczka ciemnego sezamu
1 łyżeczka sezamu jasnego
1 małe jajko

Składniki dać do miski i zagnieść ciasto kruche. Zawinąć w filię spożywczą i włożyć na 30 minut do lodówki. Po tym czasie rozwałkować cienko ciasto ( w razie potrzeby podsypać lekko mąką). Wykrawać szklanką kółeczka, które należy wkładać w otwory blaszki na mini muffinki, formując z nich kubeczki. Formę włożyć do rozgrzanego do 200°C piekarnika i piec przez 10 minut. (ciasto powinno być suche i upieczone na złoty kolor). Wystudzić.
 

Składniki na nadzienie:
2 średnie pomidory
100 g fety
garść czarnych oliwek
1 łyżeczka posiekanego świeżego tymianku
2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
1 łyżka oliwy z oliwek

Pomidory obrać za skóry (czyli: Skórkę pomidorów lekko naciąć. Wodę zagotować w garnku, pomidory wrzucać na parę sekund na gotującą się wodę . Wyciągnąć i obrać skórkę.), przekroić na pół i łyżeczką wybrać gniazda nasienne - te nie będą nam potrzebne. Następnie pokroić w kostkę. Oliwki pokroić w plasterki, fetę w kosteczkę.
Tak przygotowane składniki połączyć z czosnkiem, tymiankiem i oliwą i wymieszać. Napełnić kubeczki. Smacznego!  

Kwitnący tymianek z pietruszką.

środa, 30 kwietnia 2014

Sos a`la tzaziki

Ostatnio ostro grillowaliśmy. Więc na blogu pojawiło się już parę przepisów. Dziś pora na sos do grilla. Mój sos a`la tzaziki. Łatwy i szybki w zrobieniu. Lekko czosnkowy. Polecam!
 


Składniki:
500 g serka homogenizowanego naturalnego
200 g creme fraiche
2 ogórki sałatkowe
5 ząbków czosnku
sól
mięta lub koperek lub pietruszka - kto co lubi

Ogórki umyć. Jeśli ktoś nie lubi skórki na ogórkach to je obrać. Przekroić na pół i łyżeczką wybrać gniazda nasienne. Zetrzeć na tarce z dużymi dziurkami. Posypać solą i odstawić na parę minut.
Serek wymieszać z creme fraiche.
 Ząbki czosnku obrać, przecisnąć przez praskę i dodać do masy serowej.
Miętę (lub koperek lub pietruszkę) drobno posiekać i również dodać do sera.
Z ogórków odcisnąć sok i połączyć z resztą składników. Wymieszać wszystko dokładnie. W razie potrzeby doprawić solą. Smacznego!   

wtorek, 29 kwietnia 2014

Cukinia na grila

Lubię grillować, ale nie tylko mięsko. Proponuję cukinię. Dziś z ziołami prowansalskimi. Niestety znów nie mam zdjęcia, jak wyglądają po grillowaniu. :(    
 

Składniki:
cukinia
sól
zioła prowansalskie
oliwa z oliwek

Cukinię umyć. Odciąć końcówki. Pokroić w długie plastry o grubości ok. pół centymetra. Posolić, posypać ziołami i skropić oliwą z obu stron. Grilować. Smacznego!

niedziela, 27 kwietnia 2014

Ziemniaczki w boczku na grilla

Te ziemniaczki przypominają mi smakiem takie ziemniaki z popiołu, które się kiedyś jadło. Gdy robimy grilla, nie może ich zabraknąć.  Dziś wzbogacone o rozmaryn, który pięknie zaczął kwitnąć w ogródku. Tutaj zdjęcie przed pieczeniem. Zdjęcia po upieczeniu nie mam, nie zdążyłam zrobić... :)   
 

Składniki:
nieduże ziemniaczki ugotowane w słonej wodzie, ze skórką, wystudzone
cienkie paski boczku wędzonego (sztuk tyle ile ziemniaków)
gałązka rozmarynu

Na pasek boczku ułożyć kilka igiełek rozmarynu, położyć ziemniaka i owinąć go boczkiem. Proste i smaczne!

Kwitnący rozmaryn

poniedziałek, 31 marca 2014

Pasta z awokado

Tak wyglądała wczoraj nasza kolacja. Świeża ciabatta z czarnymi oliwkami i pasta z awokado. Prosto i smacznie. Taki zestaw pasuje również jako dodatek do mięsa z grilla, zamiast masła czosnkowego. Pyszne!! Polecam.
  

Składniki:
1 awokado
3 ząbki czosnku
płatki chili lub świeża papryczka chili
łyżka soku z cytryny
sól, pieprz

Awokado przekroić na pół. Wyjąć pestkę. Wzdrążyć ze skóry. Widelcem zmiażdżyć na pastę. Dodać przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Doprawić sokiem z cytryny, chili, solą i pieprzem. Smacznego!

niedziela, 12 stycznia 2014

Tureckie chlebki do kebaba

Smakują jak w Turcji. Do tego mięso, sałata i sos tsatsiki (koniecznie z miętą)... Musicie spróbować.



Składniki na 5 sztuk:
3-3,5 szklanki mąki typ 550
1\2 szklanki letniej wody
1\2 szklanki letniego mleka
25 g rozpuszczonego i ostudzonego masła
25 g oleju
7 g drożdży instant
1 jajko
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
sezam do posypania

Wodę, mleko, masło i olej wymieszać w misce. Dodać drożdże, pół białka z jajka (żółtko zachować), sól i cukier. Wymieszać dobrze. Dodać mąkę i zagniatać parę minut. Ciasto powinno być miękkie i elastyczne, nie powinno się lepić do rąk. Jeśli się lepi dodać więcej mąki, jeśli jest za suche - letniej wody. Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę.
Ciasto podzielić na 5 części i rozwałkować na kółka o średnicy 15 cm. Ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 30 min.
Żółtko wymieszać z 3 łyżkami mleka, 1 łyżką oleju i posmarować chlebki. Wierzch posypać sezamem i czarnym sezamem (właściwie to czarny kminek).
Piec w rozgrzanym do 210 stopni piekarniku przez 15 minut.
Smacznego!

czwartek, 9 stycznia 2014

Sałatka Kisir

Ta sałatka do wspomnienie z urlopu. Ostra, z warzywami. Świetnie smakuje jako dodatek do mięsa grillowanego, albo po prostu zawinięta w listek sałaty.


Składniki:
1 szklanka bulgur (ewentualnie couscous)
niepełna szklanka wrzącej wody
3 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łyżeczki ostrej pasty paprykowej (lub suszone płatki chili - ilość: wg upodobań)
1 nieduża cebula
15 cm ogórka sałatkowego
1 pomidor
1\3 papryki
2-3 łyżki soku z cytryny
mały pęczek natki pietruszki
przyprawy: sól, pieprz, oregano, mięta (jak ktoś lubi)

Bulgur wsypać do miski i zalać wodą tak, żeby cała "kaszka" była mokra. Miskę przykryć pokrywką i odstawić na 10 minut.
W tym czasie cebulę obrać i pokroić w bardzo drobną kosteczkę. W rondelku rozgrzać olej i zeszklić cebulę. Następnie dodać do niej koncentrat pomidorowy i pastę paprykową i 1 minutę smażyć z cebulą.
Odkryć miskę z bulgur i dodać masę cebulowo-pomidorową. Dobrze wymieszać. Doprawić solą (1-2 łyżeczki), pieprzem, oregano (1\2 łyżeczki) i sokiem z cytryny. Odstawić do wystudzenia.
Pomidora, ogórka i paprykę pokroić w drobniutką kostkę. Pietruszkę i miętę posiekać. Całość dodać do wystudzonego bulgur i wymieszać. Doprawić ewentualnie solą i pieprzem.

sobota, 4 stycznia 2014

Grissini z bazylią i czosnkiem

Kolejna wariacja grissini tym razem z ziołami, u mnie bazylia. Do tego dodam jeszcze czosnku, bo czosnek lubimy. :)

Składniki: (24 sztuki)
1 paczka suchych drożdży (7 g)
315 ml letniej wody
1 łyżeczka cukru
500 g mąki
1 łyżeczka soli
60 ml oliwy z oliwek
30 g bazylii posiekanej
6 ząbków czosnku
2 łyżki soli gruboziarnistej

Drożdże, cukier wymieszać z wodą i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 10 minut czyli do czasu, aż na powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza.
Mąkę i sól wsypać do miski. Wlać mieszankę drożdżową i oliwę i wszystko dokładnie wymieszać. Jeśli ciasto jest za suche dodać troszkę wody. Ciasto uformować w kulę i wyrabiać na posypanej lekko mąką stolnicy przez ok. 10 minut. Ciasto powinno być elastyczne i gładkie. Następnie dodawać po troszku bazylię i czosnek, tak by składniki równomiernie rozmieściły się w cieście i dalej ugniatać. Wyrobione ciasto włożyć do miski lekko posypanej mąką, przykryć folią spożywczą lub wilgotną ściereczką i odstawić na 1 godzinę w ciepłe miejsce. Ciasto powinno zwiększyć objętość dwukrotnie.
Po tym czasie ciasto jeszcze raz krótko ugnieść i podzielić na 24 równe części. Każdą część rolować na paluch o długości ok. 30 cm i średnicy 0,5 cm. Ułożyć na 2 blachy wyłożone papierem do pieczenia i posmarować leciutko wodą i posypać solą. Piec w rozgrzanym do 230 stopni piekarniku przez 15 minut.
Smacznego!

czwartek, 31 października 2013

Kolorowa sałatka

To jedna z moich ulubienic. Bardzo ją lubię. Pasuje znakomicie do grilla, ale nie tylko. Jest pełna smaków. Chrupiąca dzięki papryce, słodka dzięki kukurydzy, słona dzięki fecie... Szybko się ją robi, jest bardzo kolorowa i wspaniale smakuje. Czy trzeba czegoś więcej? 


Składniki:
1 papryka czerwona
1 papryka żółta
1 papryka zielona
pół ogórka sałatkowego długiego lub 1 krótki
2 pomidory
1 puszka kukurydzy
1 puszka czerwonej fasoli
1 feta
pół pęczka pietruszki
1 opakowanie włoskiego sosu do sałatek (np. z Knorr)
1 łyżeczka musztardy
1 łyżeczka miodu
1 łyżka soku z cytryny
olej
woda

Z papryk usunąć pestki, z ogórka usunąć środek (ten z pestkami). Kukurydzę odcedzić, fasolę odcedzić i przelać wodą, żeby usunąć sos puszkowy.
Paprykę, ogórka, pomidora i fetę pokroić w kostkę, dodać fasolę i kukurydzę. Pietruszkę posiekać. Wymieszać.
Do kubka wlać 3 łyżki oleju, 3 łyżki wody, dodać sos włoski, musztardę, cytrynę i miód. Dobrze wymieszać. Polać sałatkę i wymieszać.
Smacznego!