Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pieczywo. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pieczywo. Pokaż wszystkie posty

środa, 4 czerwca 2014

Mini - ślimaczki drożdżowe z rodzynkami

Składniki:
340 g mąki pszennej
5 g drożdży suchych
175 ml letniego mleka
1 jajko
40 g roztopionego, ale niegorącego masła
35 g cukru
szczypta soli

Ponadto:
cukier
rodzynki
roztrzepane jajko z 1 łyżką mleka

Mąkę wymieszać z drożdżami. Dodać resztę składników i zagnieść ciasto (ok. 10-15 minut) Ciasto powinno być elastyczne, miękkie i może się trochę kleić. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1,5 godziny. Ciasto powinno w tym czasie zwięszyć objętość dwukrotnie.
Ciasto podzielić na 3 części. Każdą z części cienko rozwałkować (prostokąt 20 cm na 35 cm). Ciasto posypujemy cukrem i rodzynkami, zostawiając 1,5 cm wzdłuż dłuższgo boku bez nadzienia. Zwijamy w rulon tak, że mamy rolę o długośco 35 cm.  Kroimy paseczki o grubości 2-3 cm. Układamy na blaszkę wzłożoną papierem do pieczenia. Bułeczki przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 30 minut.
Piekarnik rozgrzać do 190°C. Bułeczki posmarować jajkiem z mlekiem i piec około 15 minut. Wystudzić na kratce. Smacznego!


poniedziałek, 19 maja 2014

Bułeczki z cukrem i cynamonem

Malutkie słodkie bułeczki. Idealne na piknik. Polecam! 
 

Składniki:
340 g mąki pszennej
5 g drożdży suchych
175 ml letniego mleka
1 jajko
40 g roztopionego, ale niegorącego masła
35 g cukru
szczypta soli

Ponadto:
cukier
cynamon
roztrzepane jajko z 1 łyżką mleka

Mąkę wymieszać z drożdżami. Dodać resztę składników i zagnieść ciasto (ok. 10-15 minut) Ciasto powinno być elastyczne, miękkie i może się trochę kleić. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1,5 godziny. Ciasto powinno w tym czasie zwięszyć objętość dwukrotnie.
Ciasto podzielić na 3 części. Każdą z części cienko rozwałkować (prostokąt 20 cm na 35 cm). Wzdłuż dłuższego boku posypać cukrem i cynamonem, tak do połowy ciasta. Sam brzeg pozostawić bez posypki, ten smarujemy lekko wodą. Następnie składamy ciasto na pół. Czyli część nie posypana ma być na górze. Powstanie nam prostokąt o wymiarach 10 na 35 cm. Kroimy paseczki o grubości 2-3 cm. Każdy paseczek zakręcamy 2 razy. Układamy na blaszkę wzłożoną papierem do pieczenia. Bułeczki przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 30 minut.
Piekarnik rozgrzać do 190°C. Bułeczki posmarować jajkiem z mlekiem i piec około 15 minut. Wystudzić na kratce. Smacznego!

czwartek, 15 maja 2014

Kubeczki serowo-sezamowe

Malutkie kubeczki, które można dowolnie napełnić. Ja robię chętnie z fetą, pomidorami, oliwkami i świeżym tymiankiem, który pięknie się rozrósł w moim ogródki ziołowym. Kubeczki są naprawdę malutkie, takie na jeden raz do buzi. Świetne jako "finger food".
 

Składniki na kubeczki ok. 30 szt.:
125 g mąki
65 g masła
30 g parmezanu
1 łyżeczka ciemnego sezamu
1 łyżeczka sezamu jasnego
1 małe jajko

Składniki dać do miski i zagnieść ciasto kruche. Zawinąć w filię spożywczą i włożyć na 30 minut do lodówki. Po tym czasie rozwałkować cienko ciasto ( w razie potrzeby podsypać lekko mąką). Wykrawać szklanką kółeczka, które należy wkładać w otwory blaszki na mini muffinki, formując z nich kubeczki. Formę włożyć do rozgrzanego do 200°C piekarnika i piec przez 10 minut. (ciasto powinno być suche i upieczone na złoty kolor). Wystudzić.
 

Składniki na nadzienie:
2 średnie pomidory
100 g fety
garść czarnych oliwek
1 łyżeczka posiekanego świeżego tymianku
2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
1 łyżka oliwy z oliwek

Pomidory obrać za skóry (czyli: Skórkę pomidorów lekko naciąć. Wodę zagotować w garnku, pomidory wrzucać na parę sekund na gotującą się wodę . Wyciągnąć i obrać skórkę.), przekroić na pół i łyżeczką wybrać gniazda nasienne - te nie będą nam potrzebne. Następnie pokroić w kostkę. Oliwki pokroić w plasterki, fetę w kosteczkę.
Tak przygotowane składniki połączyć z czosnkiem, tymiankiem i oliwą i wymieszać. Napełnić kubeczki. Smacznego!  

Kwitnący tymianek z pietruszką.

wtorek, 25 marca 2014

Pieczywo chrupkie

Postanowiłam zrobić pieczywo chrupkie i przekonać się, na jak długo będę syta. Bo to kupne mogę jeść i jeść i jeść i.....  I muszę powiedzieć, że to własnej roboty syci na dłużej i lepiej smakuje. Inspirowałam się tym przepisem, ale pominęłam parmesan i mąkę orkiszową (nie miałam w domu) zastąpiłam żytnią.


Składniki na dwa kwadraty 35 cm:
150 g mąki orkiszowej lub żytniej
100 g płatków owsianych
350 ml wody
100 g nasion (ja dałam słonecznik)
50 g siemię lniane (ja dałam złote)
1 łyżeczka soli

Płatki owsiane zalać wodą i zostawić na 15 minut (po tym czasie moje płatki były miękkie) dodać resztę składników i wymiaszać. Następnie rozłożyć ciasto na 2 blaszki wyłożone papierem do pieczenia. U mnie wyszły 2 kwadraty po 35 cm. Pieczywo można posypać ulubinymi ziarnami lekko je wgniatając w ciasto.
Włożyć do nagrzanego do 150°C piekarnika. Po 15 minutach wyjąć z piekarnika i ciasto pokroić na dowolne kawałki. Włożyć ponownie do piekarnika i piec dalej 20 minut.
Kawałeczki wyłożyć na kratkę. Dla mnie pieczywo nie było wystarczająco chrupkie, dlatego włożyłam kratkę z pieczywem na 10-15 minut do piekarnika rozgrzanego do 150°C.  Smacznego!  
 

                                          
                                                
                                  
                                                              
                                                                            
                                                      
                   

piątek, 21 marca 2014

Chleb na zakwasie żytnim

Mój ulubiony. Z chrupiącą skórką, a w środku wilgotny. Smakuje jak typowy poski chleb. Pyszny. I co najlepsze - równie dobry na drugi czy trzeci dzień. Polecam!


Składniki:
200 g zakwasu żytniego
500 g mąki pszennej
25 g płatków owsianych
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
1 płaska łyżeczka suchych drożdży
250 ml letniej wody


Wszystkie składniki włożyć do miski i za pomocą miksera z końcówkami w kształcie haków, wyrobić. Ciasto będzie lekko klejące, więc nie polecam wyrabiania ręcznego. Ciasto włożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce. Po 40 minutach złożyć chleb. (Jak składać chleb, możecie zobaczyć tutaj. Nasze ciasto jednak nie jest takie rzadkie). Znowu włożyć ciasto do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce. Ciasto składamy jeszcze 3 razy co 40 minut. Po ostatnim czwartym składaniu formujemy nasz bochenek. Ja go rozciągam do rozmiarów mojego koszka, w którym mój chleb wyrasta. Wcześniej posypuje koszyk wewnątrz mąką. Przykrywam ściereczką i kładę w ciepłe miejsce na 1-1,5 godziny.
Piekarnik rozgrzać do temperatury 260°C (razem z blachą, na której będzie pieczony chleb). Chleb wykładamy ostrożnie z koszyka i wycieramy nadmiar mąki. Kładziemy na gorącą blachę. (Ta strona, która koszyku była na górze, teraz jest na dole). Wkładamy do piekarnika blachę z chlebem, pod blachę dajemy naczynko żaroodporne z wrzącą wodą. Pieczemy 10 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 230°C i pieczemy 25 minut. Wyjmujemy z piekarnika i studzimy. Smacznego!
 

poniedziałek, 10 marca 2014

Zakwas do chleba

Miałam już od dawna ochotę na chlebek, taki domowy, nie z piekarni. Ale żeby takie cudo upiec trzeba mieć zakwas. Ale skąd go wziąć? Najlepiej samamu wyhodować. To proste. 


Składniki każdego dnia:
2 łyżki mąki żytniej (ja mam typ 1150)
pół szklanki przegotowanej letniej wody
Dodatkowo:
Szklane naczynie, najlepiej wysokie
kawałek folii aluminiowej

1 dzień
Do naczynia wlewamy wodę, wsypujemy mąkę i mieszamy. Nakładamy na górę naczynia folię aluminiową. Luźno tak, żeby dochodziło do zakwasu powietrze. Odstawić w ciepłe miejsce (najlepiej 25-30 stopni C)
1 dzień 12 godzin później
Zakwas pomieszać, zakryć luźno folią i odstawić w ciepłe miejsce.

2 dzień 
Do "zakwasu" dolewamy wodę,  wsypujemy mąkę i mieszamy. Nakładamy na górę naczynia folię aluminiową. Odstawić w ciepłe miejsce.
2 dzień 12 godzin później
Zakwas pomieszać, zakryć luźno folią i odstawić w ciepłe miejsce.

3 i 4 dzień
Powtarzamy czynności z dnia drugiego.

5 dzień
Do "zakwasu" dolewamy wodę,  wsypujemy mąkę i mieszamy. Nakładamy na górę naczynia folię aluminiową. Odstawić w ciepłe miejsce. Kilka godzin póżniej zakwas gotowy jest do użycia czyli pieczemy chleb! :)

Nieużywany zakwas przechowywujemy w lodówce. Wyjmujemy go kilka godzin przed użyciem. Tzn. zakwas potrzebuje ok. 2 h żeby dojść do temperatury pokojowej, następnie trzeba go nakarmić wodą i mąką i trochę odczekać, aż zacznie pracować. 
WAŻNE: Jeśli na powierzchni pojawi się pleśń, należy taki zakwas wyrzucić!!! 
 



niedziela, 12 stycznia 2014

Tureckie chlebki do kebaba

Smakują jak w Turcji. Do tego mięso, sałata i sos tsatsiki (koniecznie z miętą)... Musicie spróbować.



Składniki na 5 sztuk:
3-3,5 szklanki mąki typ 550
1\2 szklanki letniej wody
1\2 szklanki letniego mleka
25 g rozpuszczonego i ostudzonego masła
25 g oleju
7 g drożdży instant
1 jajko
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
sezam do posypania

Wodę, mleko, masło i olej wymieszać w misce. Dodać drożdże, pół białka z jajka (żółtko zachować), sól i cukier. Wymieszać dobrze. Dodać mąkę i zagniatać parę minut. Ciasto powinno być miękkie i elastyczne, nie powinno się lepić do rąk. Jeśli się lepi dodać więcej mąki, jeśli jest za suche - letniej wody. Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę.
Ciasto podzielić na 5 części i rozwałkować na kółka o średnicy 15 cm. Ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 30 min.
Żółtko wymieszać z 3 łyżkami mleka, 1 łyżką oleju i posmarować chlebki. Wierzch posypać sezamem i czarnym sezamem (właściwie to czarny kminek).
Piec w rozgrzanym do 210 stopni piekarniku przez 15 minut.
Smacznego!

sobota, 4 stycznia 2014

Grissini z bazylią i czosnkiem

Kolejna wariacja grissini tym razem z ziołami, u mnie bazylia. Do tego dodam jeszcze czosnku, bo czosnek lubimy. :)

Składniki: (24 sztuki)
1 paczka suchych drożdży (7 g)
315 ml letniej wody
1 łyżeczka cukru
500 g mąki
1 łyżeczka soli
60 ml oliwy z oliwek
30 g bazylii posiekanej
6 ząbków czosnku
2 łyżki soli gruboziarnistej

Drożdże, cukier wymieszać z wodą i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 10 minut czyli do czasu, aż na powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza.
Mąkę i sól wsypać do miski. Wlać mieszankę drożdżową i oliwę i wszystko dokładnie wymieszać. Jeśli ciasto jest za suche dodać troszkę wody. Ciasto uformować w kulę i wyrabiać na posypanej lekko mąką stolnicy przez ok. 10 minut. Ciasto powinno być elastyczne i gładkie. Następnie dodawać po troszku bazylię i czosnek, tak by składniki równomiernie rozmieściły się w cieście i dalej ugniatać. Wyrobione ciasto włożyć do miski lekko posypanej mąką, przykryć folią spożywczą lub wilgotną ściereczką i odstawić na 1 godzinę w ciepłe miejsce. Ciasto powinno zwiększyć objętość dwukrotnie.
Po tym czasie ciasto jeszcze raz krótko ugnieść i podzielić na 24 równe części. Każdą część rolować na paluch o długości ok. 30 cm i średnicy 0,5 cm. Ułożyć na 2 blachy wyłożone papierem do pieczenia i posmarować leciutko wodą i posypać solą. Piec w rozgrzanym do 230 stopni piekarniku przez 15 minut.
Smacznego!

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Kapuśniaczki

Pasują wspaniale do czerwonego barszczu, ale nie tylko. Są pyszne. Bardzo polecam.


Składniki na ciasto:
560 g mąki
220 ml letniego mleka
60 g roztopionego masła
2 jajka
20 g drożdży świeżych
pół łyżeczki cukru
2 łyżeczki soli
1 żółtko
1 łyżka mleka
1 łyżka oleju
ziarna do posypania (np. mak, kminek, sezam)

Pół mleka odlać do naczynia, dodać drożdże i cukier i wymieszać. Odstawić na 5-10 minut w ciepłe miejsce.
Mąkę, sól wsypać do miski i wymieszać. Do mąki wlać drożdże, masło, resztę mleka i jajka i wyrobić ciasto (ok. 10 minut). Powinno być elastyczne, ale nie powinno kleić się do rąk. Jak jest za suche dodać troszkę letniej wody lub mleka. Jeśli jest klejące dodać mąki. Tak wyrobione ciasto włożyć do miski, którą przykrywamy wilgotną ściereczką i odstawiamy  w ciepłe miejsce na 1,5 godziny.
Połowę ciasta rozwałkować na prostokąt ok. 50*30 cm. Przeciąć tak, żeby powstały 2 prostokąty 50*15 cm.


Na ciasto położyć farsz i zawinąć w rulon tak, że na dole ciasto się na siebie nakłada. Kroić po skosie ostrym nożem. (paski ok.3 cm)


Położyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i odczekać 30 min.
Żółtko, 1 łyżkę mleka i oleju wymieszać i posmarować kapuśniaczki i posypać ziarnami. Piekarnik rozgrzać do 210 stopni C. Kapuśniaczki piec ok.20-22 minut (góra-dół), z termoobiegiem ok. 15-17 minut. Smacznego!
Składniki na farsz:
500 g kapusty kiszonej
300 g pieczarek
2 cebule
2 liście laurowe
masło do smażenia
sól
pieprz
Kapustę pociąć i ugotować w niewielkiej ilości wody. (ok.1 h) Odcedzić.
Pieczarki i cebulę pokroić w drobną kostkę. Masło rozpuścić na patelni, dodać cebulę. Gdy cebula się zeszkli, dodać pieczarki i smażyć tak długo, aż wodę odparuje. Dodać ugotowaną kapustę i liście laurowe i smażyć ok. 5 minut. Doprawić solą i pieprzem. Ważne, żeby w farszu nie było wody, ale także, żeby nie był za suchy. Zanim damy na ciasto - farsz wystudzić.





wtorek, 26 listopada 2013

Grissini z serem

Dziś robię grissini do sałatki, ale tym razem dodałam sera. To będzie wariacja przepisu grissini.


Składniki: (24 sztuki)
1 paczka suchych drożdży (7 g)
315 ml letniej wody
1 łyżeczka cukru
500 g mąki
1 łyżeczka soli
60 ml oliwy z oliwek
90 g drobno startego parmezanu
3 łyżki drobno startego parmezanu do posypania

Drożdże, cukier wymieszać z wodą i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 10 minut czyli do czasu, aż na powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza.
Mąkę i sól wsypać do miski. Wlać mieszankę drożdżową i oliwę i wszystko dokładnie wymieszać. Jeśli ciasto jest za suche dodać troszkę wody. Ciasto uformować w kulę i wyrabiać na posypanej lekko mąką stolnicy przez ok. 10 minut. Ciasto powinno być elastyczne i gładkie. Następnie dodawać po troszku parmezan (żeby ser rozłożył się równomiernie w cieście) i dalej ugniatać. Tak wyrobione ciasto włożyć do miski lekko posypanej mąką, przykryć folią spożywczą lub wilgotną ściereczką i odstawić na 1 godzinę w ciepłe miejsce. Ciasto powinno zwiększyć objętość dwukrotnie.
Po tym czasie ciasto jeszcze raz krótko ugnieść i podzielić na 24 równe części. Każdą część rolować na paluch o długości ok. 30 cm i średnicy 0,5 cm. Ułożyć na 2 blachy wyłożone papierem do pieczenia i posmarować leciutko wodą i posypać parmezanem. Piec w rozgrzanym do 230 stopni piekarniku przez 15 minut.
Smacznego!

wtorek, 12 listopada 2013

Grissini

Grissini to długie, chude paluchy chlebowe, które swoją historią sięgają XIV wieku i miasta Turyn. Mogą być cieniutkie jak ołówki lub grube jak cygara. We Włoszech są tradycjonalnie spożywane do antipasti, ponieważ są tak lekkie, że po ich zjedzeniu ma się jeszcze ochotę na danie główne. Grissini mogą być naturalne bez specjalnych dodatków lub z solą gruboziarnistą lub ziołami, ziarnami albo serem. Ja dziś upiekłam naturalne posypane jedynie sezamem. 


Składniki: (24 sztuki)
1 paczka suchych drożdży (7 g)
315 ml letniej wody
1 łyżeczka cukru
500 g mąki
2 łyżeczki soli
60 ml oliwy z oliwek
sezam do posypania

Drożdże, cukier wymieszać z wodą i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 10 minut czyli do czasu, aż na powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza.
Mąkę i sól wsypać do miski. Wlać mieszankę drożdżową i oliwę i wszystko dokładnie wymieszać. Jeśli ciasto jest za suche dodać troszkę wody. Ciasto uformować w kulę i wyrabiać na posypanej lekko mąką stolnicy przez ok. 10 minut. Ciasto powinno być elastyczne i gładkie. Następnie ciasto włożyć do miski lekko posypanej mąką, przykryć folią spożywczą lub wilgotną ściereczką i odstawić na 1 godzinę w ciepłe miejsce. Ciasto powinno zwiększyć objętość dwukrotnie.
Po tym czasie ciasto jeszcze raz krótko ugnieść i podzielić na 24 równe części. Każdą część rolować na paluch o długości ok. 30 cm i średnicy 0,5 cm. Ułożyć na 2 blachy wyłożone papierem do pieczenia i posmarować leciutko wodą i posypać sezamem. Piec w rozgrzanym do 230°C piekarniku przez 15 minut.
Smacznego!