Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dodatki do słodkiego. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dodatki do słodkiego. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 6 marca 2014

Frużelina

Frużelina czyli owoce w żelu. Dla mnie to nic innego jak rote Grütze z żelatyną. Do czego używam? Przede wszystkim do ciast, kremów. Polecam!  
 
Składniki:
500 g owoców czerwonych (świeżych lub mrożonych)
1/2 szklanki cukru
1 łyżka soku z cytryny
2-3 łyżeczki mąki ziemniaczanej rozpuszczone w 2-3 łyżkach wody
2 łyżeczki żelatyny

Do rondelka włożyć owoce i cukier i podgrzać. Dodać cytrynę, wodę z mąką, wymieszać i zagotować. Do gorącej masy dodać żelatynę i mieszać do rozpuszczenia. Wystudzić. Gotowe!

piątek, 21 lutego 2014

Rote Grütze

Rote Grütze to rodzaj kiślu z owocami. W Niemczech można go kupić w prawie każdym sklepie spożywczym.  Są różne rodzaje Grütze: rote czyli z czerwonymi owocami (maliny, truskawki, wiśnie, porzeczki), grüne czyli z zielonymi (agrest, kiwi) i gelbe z żółtymi owocami (ananas, mango, banan, kiwi żółte).   A do czego jest używany? Na przykład jako dodatek do sosu waniliowego lub mleka. Ja najbardziej lubię go podgrzać i polać nim lody waniliowe. Polecam!  
 
Składniki:
500 g owoców czerwonych (świeżych lub mrożonych)
1/2 szklanki cukru
1 łyżka soku z cytryny
2-3 łyżeczki mąki ziemniaczanej rozpuszczone w 2-3 łyżkach wody

Do rondelka włożyć owoce i cukier i podgrzać. Dodać cytrynę, wodę z mąką, wymieszać i zagotować. Gotowe!

poniedziałek, 2 grudnia 2013

Lukier do ciastek na białku

Jeśli chcemy robić jakieś bardziej skomplikowane ozdoby z lukru to polecam właśnie ten lukier na białku. Ważne tutaj, żeby jajko wcześniej sparzyć. Nie chcemy salmonelli.
Natomiast jeśli chcemy ciastka tylko pomalować na jeden kolor to wystarczy do cukru pudru dodać odrobinkę gorącej wody i wymieszać.

Składniki:
1 białko
pół łyżeczki soku z cytryny
155 g cukru pudru

Do białka i soku dodawać cukier puder i mieszać trzepaczką kuchenną do uzyskania gęstej i jednolitej konsystencji. Gotowe!
Lukier można zafarbować na różne kolory. Jeśli używacie płynnych farbek trzeba dodać troszkę więcej cukru pudru.

piątek, 8 listopada 2013

Cukier waniliowy

Nie lubię wyrzucać wyskrobanych z nasionek lasek wanilii. Tkwi w nich jeszcze tyle zapachu... Byłoby szkoda. Dlatego robię swój własny cukier waniliowy. Jak? To proste!


Składniki:
słoik z cukrem
wyskrobana laska wanilii

Do słoika z cukrem włożyć wykorzystaną laskę wanilii i zakręcić.

Rada: W każdej chwili można dosypać cukru i dołożyć wanilię.