Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasto. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasto. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 16 września 2014

Śliwkowe crumble

Kupiliśmy piękne śliweczki, ale były takie kwaśnie, że nas strasznie wykrzywiało, jak je jedliśmy. A że nie lubimy marnować jedzenia, trzeba było coś z nich zrobić. I tak powstał przepis na to niby ciasto. Super smaczne zarówno na ciepło, jak i zimno. Polecam!


Składniki (na 6 porcji):
14 śliwek (moje były nieduże)
6 łyżek miodu (można pominąć, gdy śliwki są słodkie)
70 g masła
70 g mąki
70 g cukru
35 g mielonych migdałów
1/4 łyżeczki cynamonu
szczypta soli
Śliwki umyć. Przekroić na pół, wyjąć pestkę i pokroić na ósemki. Poukładać ciasno na dnie 6 naczynek żaroodpornych o średnicy 8 cm. Polać miodem.
Do miski dać pozostałe składniki i opuszkami palców połączyć składniki tak, żeby ciasto wyglądało jak okruszki. Posypać ciastem luźno (nie ugniatać) śliwki.
Włożyć do rozgrzanego do 200°C piekarnika i piec ok. 15 minut. Ciasto powinno się zarumienić.
Smacznego!

piątek, 6 czerwca 2014

Biszkopt

Przepis na zwykły biszkopt. Równiutki, idealny jako podstawa do tortów.  
 


Składniki (na tortownicę 26 cm):
6 jajka
1 szklanka (240 ml) mąki pszennej
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia (można pominąć)
2/3 szklanki cukru

Tortownicę wyłożyć na spodzie papierem do pieczenia. Papier nasmarować tłuszczem.
Białka ubić na sztywną pianę. Miksując dodać powoli cukier. Następnie dodawać po jednym żółtku i dalej miksować do połączenia składników. Przesianą mąkę (z proszkiem do pieczenia) wsypać do masy jajecznej i powoli wymieszać łyżką. Ciasto wlać do tortownicy i wyrównać.
Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku (u mnie ustawienie góra-dół) przez 30-40 minut. (lub do suchego patyczka). Wyjąć z piekarnika i wystudzić. (Ja wyciągam jeszcze ciepły z formy i kładę "do góry nogami" na bawełnianą ściereczkę.) Smacznego!
 

niedziela, 25 maja 2014

Tort truskawkowo-czekoladowy


Kiedy ten tort zobaczyłam na okładce książki "Schnelle Kuchen" pomyślałam - piękny ten tort. Książkę kupiłam i przyszedł czas by zrobić i tort. Ja go lekko zmodyfikowałam i dałam mój biszkopt czekoladowy. W przepisie oryginalnym był zwykły biszkopt.
Nam to ciasto bardzo smakowało. Nie za słodkie, z wyraźną nutą truskawkowo - czekoladową. Polecam!
 
 
 
Składniki na biszkopty czekoladowe:
6 jajek
4 łyżki czubate mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki kakao
1 tabliczka czekolady mlecznej startej na tarce o małych oczkach
2/3 szklanki cukru

Dwie tortownice o średnicy 26 cm wyłożyć na spodzie papierem do pieczenia. Papier nasmarować tłuszczem.
Białka ubić na sztywną pianę. Miksując dodać powoli cukier. Następnie dodawać po jednym żółtku i dalej miksować do połączenia składników. Przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia wsypać do masy jajecznej i powoli wymieszać łyżką. Kakao również przesiać i dodać delikatnie do masy. Na końcu wsypać czekoladę i lekko wymieszać. Ciasto podzielić na 2 części, wlać do tortownic i wyrównać.
Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku (u mnie ustawienie góra-dół) przez 30-40 minut. (lub do suchego patyczka). Wyjąć z piekarnika i wystudzić. (Ja wyciągam jeszcze ciepły z formy i kładę "do góry nogami" na bawełnianą ściereczkę.)

Składniki na krem:
300 g truskawek
100 g cukru
1 łyżka soku z cytryny
9 płatków żelatyny
300 g jogurtu naturalnego
350 g śmietany kremówki

Truskawki obrać, umyć i wysuszyć. Włożyć do wysokiego naczynia, dodać cukier i sok z cytryny i zmiksować za pomocą blendera na mus.
Żelatynę namoczyć, wycisnąć i rozpuścić 2 łyżkach wody. (np. w mikrofali lub w kąpieli wodnej). Do żelatyny dodawać po odrobinie musu truskawkowego i mieszać. Następnie dodać do masy truskawkowej jogurt.
Śmietanę ubić na sztywną pianę, dodać do masy i wymieszać delikatnie do uzyskania jednolitego koloru. Ponieważ masa zawiera żelatynę należy szybko przejść do wykonywania tortu.

Wykonanie:
Pierwszy blat czekoladowy położyć na paterze. Nałożyć obręcz do tortu. (Moja obręcz jest wyższa niż brzeg tortownicy. A tutaj tort jest dość wysoki). Na biszkopt wylać połowę masy truskawkowej. Położyć drugi blat lekko wciskając do w masę. Wylać resztę masy truskawkowej. włożyć do lodówki na parę godzin, najlepiej na całą noc.

Składniki do dekoracji:
garść truskawek pokrojonych w ćwiartki
250 ml śmietany kremówki
2 łyżeczki cukru waniliowego
ok. 50 g orzechów laskowych siekanych
3 kostki czekolady

Śmietanę ubić na sztywno z cukrem waniliowym. Boki tortu pokryć śmietaną bitą. Resztę śmietany dać do szprycy i udekorować śmietaną górę tortu. Boki posypać orzechami. Na górę tortu położyć truskawki.
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Następnie nałożyć cieniutko na papier do pieczenia w włożyć do lodówki. Gdy czekolada zacznie tężeć,  pokroić w prostokąty i włożyć ponownie do lodówki. Gdy prostokąty będą twarde, udekorować tort. Smacznego!
      
 

poniedziałek, 12 maja 2014

Sernik Marzenki

Bardzo lubię ten sernik. Jest prosty w wykonaniu i zawsze mi wychodzi, a piekłam go już wieeeeele razy.  Jest mięciutki, w środku wilgotny. Można do niego dodać rodzynki, jak ktoś lubi. Smakuje na zimno, ale także jeszcze ciepły po upieczeniu. Polecam gorąco!  
Przepis dostałam od mojej bratowej, Marzenki. Pozdrawiam! :)

 
Składniki na spód:
150 g mąki krupczatki
120 g masła
130 g cukru
2 łyżki kakao
2 żółtka
 
Masło utrzeć z cukrem i żółtkami, połączyć z mąką i kakao. (Ciasto jest klejące, dlatego można je włożyć do lodówki, żeby się ściągnęło). Tortownicę o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, wysmarować tłuszczem i wyłożyć równomiernie ciasto. Podpiec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 10-15 minut. Wystudzić.
 
Składniki na masę serową:
1 kg sera z wiaderka
5 jajek
2 białka
100 g masła
150 g cukru
1 budyń waniliowy 
 
Masło utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym, jajkami i białakmi. Ucierając dodawać powoli ser i budyń. Wylać na ciasto. Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 60-70 minut. Smacznego! 

piątek, 2 maja 2014

Czekoladowy torcik z galaretką i owocami

Zainspirowała mnie znów moja córa. Koniecznie chciała żebyśmy upiekły ciasto. Hmm... Ale jakie? Tym razem zadanie brzmiało: z czekoladą, borówkami i galaretką. I żeby było fajne! Oto wynik. Fajne? Oceńcie sami. Nam smakowało. Nie za słodkie, mięciutkie, rozpływało się w ustach. Takie lubię!
 

 
Składniki:
 
Biszkopt czekoladowy:
3 jajka
2 łyżki czubate mąki pszennej
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 łyżki kakao
pół tabliczki czekolady mlecznej startej na tarce o małych oczkach
1/3 szklanki cukru

Tortownicę o średnicy 18 cm wyłożyć na spodzie papierem do pieczenia. Papier nasmarować tłuszczem.
Białka ubić na sztywną pianę. Miksując dodać powoli cukier. Następnie dodawać po jednym żółtku i dalej miksować do połączenia składników. Przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia wsypać do masy jajecznej i powoli wymieszać łyżką. Kakao również przesiać i dodać delikatnie do masy. Na końcu wsypać czekoladę i lekko wymieszać. Ciasto wlać do tortownicy i wyrównać.
Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku (u mnie ustawienie góra-dół) przez 30-40 minut. (lub do suchego patyczka). Wyjąć z piekarnika i wystudzić. (Ja wyciągam jeszcze ciepły z formy i kładę "do góry nogami" na bawełnianą ściereczkę.)

Galaretka:
1 czerwona galaretka

Ugotować wg przepisu, ale z połową podanej ilości wody czyli tylko 250 ml. Przelać do miseczki i poczekać, aż galaretka stężeje. Następnie pokroić w kostkę wielkości 1 cm.

Krem:
250 g zimnego mascarpone
200 g zimnej śmietany kremówki
2 łyżki cukru waniliowego

Składniki włożyć do miski i ubić na sztywną masę.

Owoce:
250 g borówek amerykańskich

Wykonanie tortu:
Biszkopt przekroić na pół. Na dolny blat posmarować odrobiną kremu, poukładać galaretkę i borówki i posmarować jeszcze raz kremem. Położyć górny blat. Tort posmarować resztą kremu. Ozdobić owocami i pozostałą galaretką. Przechowywać w lodówce. Smacznego!
 


 

czwartek, 1 maja 2014

Biszkopt czekoladowy

Piękny biszkopcik, równiutki, nie za słodki. Z dodatkiem kakao i czekolady.
 

Składniki (na tortownicę 18 cm):
3 jajka
2 łyżki czubate mąki pszennej
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 łyżki kakao
pół tabliczki czekolady mlecznej startej na tarce o małych oczkach
1/3 szklanki cukru

Tortownicę wyłożyć na spodzie papierem do pieczenia. Papier nasmarować tłuszczem.
Białka ubić na sztywną pianę. Miksując dodać powoli cukier. Następnie dodawać po jednym żółtku i dalej miksować do połączenia składników. Przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia wsypać do masy jajecznej i powoli wymieszać łyżką. Kakao również przesiać i dodać delikatnie do masy. Na końcu wsypać czekoladę i lekko wymieszać. Ciasto wlać do tortownicy i wyrównać.
Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku (u mnie ustawienie góra-dół) przez 30-40 minut. (lub do suchego patyczka). Wyjąć z piekarnika i wystudzić. (Ja wyciągam jeszcze ciepły z formy i kładę "do góry nogami" na bawełnianą ściereczkę.) Smacznego!

A tak wygląda w środku.

sobota, 29 marca 2014

Tort z posypką

Sobotna rano. Mam ochotę coś upiec. Pytam moją księżniczkę: Jakie ciasto chcemy upiec? Ona na to: mamusiu takie z posypką, ale dużo i wszędzie. Hmm.... No to do dzieła.


Składniki:
3 jajka
2/3 szklanki mąki
1/2 szklanki cukru
spora garść kolorowej posypki

Białka ubić na sztywno, dodawać powoli cukier i żółtka. Następnie dodać przesianą mąkę i wymieszać delikatnie łyżką. Dodać posypkę i lekko wymieszać. Ciasto wylać do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy 18 cm. Piec w rozgrzanym do 160-180°C piekarniku przez 30-40 minut. ( do tzw. suchego patyczka) Wystudzić.

Składniki na krem:
200 ml  zimnej śmietany kremówki
250 g zimnego mascarpone
1,5 łyżki cukru waniliowego

Składniki włożyć do miski i ubić na sztywną masę. Podzielić na 4 części.

Składniki ponadto:
marmolada truskawkowa
posypka czekoladowa

Wykonanie:
Biszkopt przekroić wzdłuż na 3 cześci. Pierwszy blat posmarować lekko marmoladą i  1 częścią kremu. Przykryć drugim blatem i posmarować drugą częścią kremu. Położyć trzeci blat. Tort posmarować resztą kremu. Górę tortu posypujemy posypką czekoladową. Smacznego!  




niedziela, 23 marca 2014

Tort czekoladowo-malinowy

Połączenie kakao i malin to jest to!!! Bardzo dobre ciasto. Nie jest bardzo słodkie, za to orzeźwiające dzięki malinom i bardzo ładnie wygląda. 
 
 
Składniki na ciasto:
6 jaj
1 szklanka cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3/4 szklanki mąki pszennej
2 łyżki kakao
Białka ubić na sztywno, dodawać powoli cukier i żółtka. Następnie dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i wymieszać delikatnie łyżką. Na końcu dodać kakao i  delikatnie wymieszać. Ciasto wylać do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy 26 cm. Piec w rozgrzanym do 160-180°C piekarniku przez 30-40 minut. ( do tzw. suchego patyczka) Wystudzić.
 
Składniki na krem:
frużelina (z 500 g malin)
500 g zimnego serka mascarpone
 
Mascarpone i frużelinę włożyć do miski i zmiksować na gładką masę. Krem podzielić na 4 części.
 
Wykonanie tortu:
Jeśli wyszedł wam biszkopt z górką, to odcinamy tą górkę. Biszkopt przekroić wzdłuż na 3 cześci. Pierwszy blat posmarować 1 częścią kremu. Przykryć drugim blatem i posmarować drugą częścią kremu. Położyć trzeci blat. Tort posmarować resztą kremu. Jeśli mieliśmy górkę to kruszymy ją i okruchami ozdabiamy boki tortu. schłodzić. Górę tortu można ozdobić owocami np. maliny, borówki, jagody.... Smacznego!  
 


sobota, 8 marca 2014

Raffaello z bezą

Słodkie, lekko ciągnące, ale pyszne. Nie można go dużo zjeść, ale świetnie pasuje jako ciasto urodzinowe. Ewa, dzięki za przepis!

 
Składniki:

Blaty bezowe:
6 jajek
1,25 szklanki cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1,5 szklanki mielonych migdałów
płatki migdałowe do posypania blatów (ok. pół szklanki)

Białka ubić za pomocą miksera na sztywną pianę. Cukier dodawać po łyżce do białka i miksować dopóty, dopóki się nie rozpuści. TO WAŻNE! Dopiero wtedy dodać kolejna łyżkę cukru i znowu miksować aż się rozpuści itd. Czynność ta trwa ok. 10 minut. Masa powinna być błyszcząca i gęsta. Następnie dodać mąkę i migdały mielone i wymieszać delikatnie łyżką. Ciasto podzielić na 3 części. 
Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, narysować na papierze okręgi o średnicy 22 cm i wyłożyć na nie ciasto i posypać płatkami migdałowymi. Ważne by ciasto na pieczenie nie czekało. Należy wszystkie blaty piec równocześnie. Ja miałam z tym troszkę problemu, bo na moją blachę mogłam zmieścić tylko 1 blat. Miałam 2 takie blaszki. Do trzeciego blatu użyłam kratki, na która położyłam owinięte w papier do pieczenia dno większej tortownicy.
Piec, a raczej suszyć w rozgrzanym do 150°C piekarniku przez 75-80 minut. 
 
Krem:
200 ml śmietany kremówki
500 g mascarpone
0,5 szklanki cukru
1 szklanka wiórków kokosowych
 
Śmietanę wlać do miski, dodać mascarpone i cukier i ubić na gęstą masę. Dodać kokos i wymieszać łyżką. Masę podzielić na 3 części.
Blaty przełożyć kremem. Na wierzchu również posmarować kremem i posypać płatkami migdałowymi. Można podawać zaraz po zrobieniu, wtedy beza jest fajnie chrupiąca. Ale na drugi dzień też podobno smakuje. :) Smacznego!
 
P.S. Przepraszam za zdjęcie, ale to jedyny kawałeczek, który mi został.

niedziela, 16 lutego 2014

Pokusa

To ciasto przygotowałam do popołudniowej kawki. Szybko się robi, smakuje i ładnie wygląda. Moja przyjaciółka, która jest na diecie nie mogła się powstrzymać. :) Steffi - pozdrawiam!
 

Składniki:

Biszkpot:
3 jajka
1/3 szklanki cukru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
niecałe 1/2 szklanki mąki pszennej (70 g)
2 łyżki kakao
 
Białka ubić na sztywną masę, dodać cukier i żółtka i dokładnie zmiksować. Następnie dodać mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia i wymieszać delikatnie łyżką. Na końcu dodać kakao i również wymieszać łyżką. Ciasto wylać na 2 tortownice (średnica 18 cm) wyłożone papierem do pieczenia i piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 30-40 minut. Najlepiej sprawdzić drewnianym patyczkiem. Jeśli ciasto się klei zostawić jeszcze w piekarniku.
Po upieczeniu pozostawić parę minut w formie, następnie wyłożyć na bawełnianą ściereczkę do góry nogami i całkowicie wystudzić. 

Masa:
300 ml śmietany kremówki
1 łyżka cukru
nasionka 1 laski wanilii
śmietan-fix
owoce do dekoracji

Śmietanę ubić z nasionkami wanilii, cukrem i (dla pewności) śmietan-fixem. Podzielić na 2 części. Jedną częścią nałożyć na pierwszy biszkopt. Nakryć drugim biszkoptem i udekorować pozostałą śmietaną. Ozdobić owocami np. malinami, truskawkami.... Smacznego!
   

niedziela, 9 lutego 2014

Słonecznikowiec lub orzechowiec

W poszukiwaniu ciasta idealnego na moje urodziny natrafiłam na ciasto słonecznikowiec. Bardzo lubię słonecznik, moja rodzinka również więc pomyślałam: dlaczego nie! Pomysł był, jednak sam przepis nie przypadł mi do gustu. Więc wymyśliłam swój własny oparty na biszkopcie kakaowym, z masą kajmakową i mascarpone.  Ciasto z masą jest słodkie, dlatego do przełamania słodyczy posypałam je zwykłym kakao. Smakuje najlepiej na drugi dzień.
Myślę, że to ciasto będzie również smakować z posiekanymi orzechami np. laskowymi. Wystarczy słonecznik zastąpić orzechami. 
 

 
Składniki:
Biszkpot:
3 jajka
1/3 szklanki cukru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
niecałe 1/2 szklanki mąki pszennej (70 g)
2 łyżki kakao
 
Białka ubić na sztywną masę, dodać cukier i żółtka i dokładnie zmiksować. Następnie dodać mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia i wymieszać delikatnie łyżką. Na końcu dodać kakao i również wymieszać łyżką. Ciasto wylać na tortownicę (średnica 18 cm) wyłożoną papierem do pieczenia i piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 30-40 minut. Najlepiej sprawdzić drewnianym patyczkiem. Jeśli ciasto się klei zostawić jeszcze w piekarniku.
Po upieczeniu pozostawić parę minut w formie, następnie wyłożyć na bawełnianą ściereczkę do góry nogami i całkowicie wystudzić.  


Słonecznik:
75g słonecznika
1 łyżeczka masła
0,5 łyżki cukru
0,5 łyżki mleka

Wszystkie składniki włożyć do rondelka i zagotować. Następnie masę wysypać na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Płasko i z odstępami między ziarenkami, wtedy słonecznik lepiej się upraży. Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku do złocistego koloru (ok. 15-20 minut). Trzeba uważać, żeby słonecznik się nie przypalił, bo będzie gorzki i nie można go wykorzystać. Wystudzić.

Masa:
przygotowany wcześniej słonecznik
170g masy kajmakowej
125 g mascarpone

Wszystkie składniki włożyć do miski i wymieszać.

Biszkopt przekroić wzdłuż. Dolny blat  przełożyć masą i przykryć górnym blatem. Posypać kakao. Smacznego!



środa, 22 stycznia 2014

Amerykańskie ciasto marchewkowe z ananasem i orzechami włoskimi

Moja córka już od dawna męczyła mnie, żeby upiec ciasto marchewkowe. Wreszcie znalazłyśmy czas i ochotę i muszę powiedzieć, że ciasto wyszło bardzo dobre. Wilgotne, miękkie, marchewka właściwie niewyczuwalna. Polecam!
 

Składniki:
3/4 szklanki* oleju
3/4 szklanki mleka
2 szklanki startej marchewki (3-4 średnie marchewki)
1 szklanka pokrojonego w mała kostkę ananasa (świeżego lub z puszki)
1 szklanka cukru
2 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cynamonu
pół łyżeczki gałki muszkatałowej
3/4 szklanki posiekanych orzechów włoskich
3 jajka

Składniki mokre: olej, marchew, ananas i jajka włożyć do miski i wymieszać.
Do innej miski wsypać składniki suche: cukier, mąkę, proszek do pieczenia, sól, cynamon, orzechy i również wymieszać. Składniki mokre wlać do składników suchych i dokładnie wymieszać.
Tortownicę o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia i wysmarować tłuszczem. Wlać ciasto i włożyć do nagrzanego do 180-200°C piekarnika i piec 45 minut. 
 
Po wystudzeniu ciasto można posmarować gęstą kwaśną śmietaną (120ml) wymieszaną z cukrem (2 łyżki) i sokiem z cytryny (1 łyżka). Udekorować orzechami włoskimi i posypać cynamonem. Smacznego!   

*szklanka = 240 ml.

Przepis z małymi modyfikacjami (m.in. mniej cukru i inna polewa)  pochodzi z tej strony http://www.chefkoch.de/rezepte/141531061019037/Amerikanischer-Moehrenkuchen-mit-Ananas-und-Walnuessen.html.

wtorek, 14 stycznia 2014

Sernik nowojorski

Czy on taki nowojorski to nie wiem. Nie byłam jeszcze w Nowym Jorku. Ale może kiedyś... Wiec nie mogę powiedzieć czy smakuje tak samo jak oryginał. Przepis mam od znajomej. Swój zmodyfikowałam do wymiarów dziecięcej tortownicy (średnica 16 cm, wysokość minimum 5 cm) i składników, które miałam w domu. I muszę powiedzieć, że bardzo mam smakował. Mazisty, wilgotny, słodki. Pycha.

Składniki:

Spód:
70 g ciastek kokosowych "San" lub innych ciastek maślanych
30 g masła

Ciastka pokruszyć. Masło roztopić w rondelku i dodać ciastka. Wymieszać. Przełożyć do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy i włożyć na pół godzinki do lodówki.
Następnie tortownicę obwinąć z zewnątrz folią aluminiową. Sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej, dlatego należy tortownicę dokładnie owinąć, żeby woda nie dostała się do środka. 

Masa serowa:
440 g sera z wiaderka lub potrójnie mielonego
120 g cukru
1,5 łyżki mąki
1 łyżeczka soku z cytryny
2 małe jajka
95 ml gęstej kwaśnej śmietany
kilka kropel aromatu waniliowego
starta skórka z połowy cytryny
Wszystkie składniki włożyć do miski i zmiksować do połączenia składników. Masę wlać do tortownicy.
Tortownicę włożyć do naczynia żaroodpornego. Do naczynia nalać wrzącej wody do połowy wysokości tortownicy. Tak przygotowany sernik włożyć do nagrzanego (góra-dół) do 180°C piekarnika. Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę na 110°C i piec jeszcze 40-50 minut w zależności od piekarnika (ciasto na środku powinno się ściąć). Piekarnik wyłączyć, uchylić drzwiczki i zostawić sernik jeszcze na 1 h w środku. Sernik wyciągnąć z piekarnika i wystudzić do temperatury pokojowej.

Polewa:
105 ml gęstej kwaśnej śmietany
0,5 łyżki cukru
1 łyżeczka soku z cytryny

Składniki polewy dokładnie wymieszać i polać nią równomiernie sernik. Ciasto włożyć na minimum 12 godzin do lodówki.

Smacznego!

piątek, 10 stycznia 2014

Szarlotka na orzechowym biszkopcie

Bardzo smaczne ciasto. Nie jest bardzo słodkie i wszystkie warstwy świetnie do siebie pasują. Polecam!


Biszkopt orzechowy:
4 jajka
120 g mielonych orzechów laskowych
50 g mąki pszennej
4 łyżki cukru
1\2 łyżeczki proszku do pieczenia

Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i po jednym żółtku. Ubić. Następnie dodać orzechy i lekko wymieszać. (najlepiej łyżka) To samo zrobić z mąką. Przełożyć na tortownicę (26 cm) wyłożoną papierem do pieczenia i wysmarowaną tłuszczem. Piec w 180 stopniach 35-40 min.

Mus jabłkowy:
700 ml musu jabłkowego
żelatyna potrzebna na 500 ml płynu
Można kupić gotowy mus jabłkowy (700 ml) lub zrobić mus samemu. Do tego potrzeba ok. 800 g obranych i bez gniazd nasiennych jabłek. Pokroić je na kawałki i włożyć do rondla. Dodać 2 łyżki wody lub soku jabłkowego i dusić do czasu, aż jabłka się zaczną się rozgotowywać. Zmiksować blenderem na mus. Dodać żelatynę i odstawić do ostygnięcia do temperatury pokojowej.
Mus wyłożyć na wystudzony biszkopt i włożyć na parę godzin do lodówki. (Najlepiej na całą noc)

Śmietana:
200 ml śmietany kremówki
2 łyżeczki cukru

Śmietanę z cukrem ubić i wyłożyć na ciasto. Udekorować tartą czekoladą.

Smacznego! :)

P.S. Przepis na tortownicę 26 cm.



poniedziałek, 25 listopada 2013

Babka z nutellą

Pyszna, niestety nie mam zdjęcia, jak wygląda w środku, bo to do przedszkola mojej córy. Ale myślę, że smakowała, bo nie było na talerzu nawet okruszka. :)

Składniki:
110 g masła
150 g cukru
150 g nutelli
5 jajek
90 g mąki
1 szklanka zmielonych orzechów laskowych
1 łyżka kakao
3 łyżeczki proszku do pieczenia
4 łyżki mleka

Białka ubić.
W osobnej misce zmiksować masło z cukrem, następnie dodawać po jednym żółtku i dalej miksować, aż powstanie jasna, gęsta masa. Dodać nutellę, następnie mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao. Na końcu dodać orzechy i mleko. Wszystko dokładnie zmiksować.  Do masy czekoladowej dać ubite białka i leciutko wymieszać łyżką.
Ciasto wlać do wysmarowanej masłem formy (24 cm) z kominem i piec w rozgrzanym do 160°C piekarniku przez 20 minut. Następnie zwiększyć temperaturę do 170° C i piec jeszcze 30 minut. Smacznego! 

piątek, 22 listopada 2013

Tarta z jabłkiem

Miałam już dawno ochotę na tartę. Niestety moja druga połowa nie lubi ciast na kruchym cieście. Szkoda! :( Ale ja lubię! I oto moja tarta jabłkowa.


Składniki na ciasto:
180 g mąki
100 g masła (lub margaryny)
2 łyżki cukru pudru
1 żółtko
2 łyżki zimnej wody

Z podanych składników zagnieść ciasto. Następnie zawinąć w folię spożywczą i wstawić na 2 godziny do lodówki. (lub ciasto przygotować dzień wcześniej).
Ciastem wylepić wysmarowaną masłem 23-25 cm formę. Ponakłuwać i piec 20 minut w rozgrzanym do 190°C piekarniku. Wystudzić.

Reszta składników:
2-3 jabłka
3 łyżki cukru
1 jajko
80 ml śmietany

Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić na cienkie plastry. Ułożyć na cieście tak, żeby się lekko nachodziły. Jabłka posypać 2 łyżkami cukru i 15 minut piec w rozgrzanym do 190°C piekarniku.
W tym czasie jajko, resztę cukru i śmietanę porządnie wymieszać, najlepiej trzepaczką kuchenną. Powoli wylać na jabłka i piec dalej 35 minut. (Masa jajeczna powinna być ściągnięta, lekko zrumieniona). Masa jajeczna opada jak ciasto stygnie. Dlatego najlepiej podawać gorącą lub lekko ciepławą.
Smacznego!

środa, 6 listopada 2013

Babka marmurkowa na oleju

Prosta, smaczna i zawsze się udaje. Nie potrzeba specjalnych składników, więc można ją zrobić zawsze dla niezapowiedzianych gości.

 
Składniki:
5 jajek
190 g mąki
220 g cukru
2\3 szklanki oleju
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka kakao

Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i dalej ubijać. Następnie dodać po jednym żółtku, dalej ubijać. Dodać powoli olej, dalej ubijając. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać łyżką.
Ciasto podzielić na 2 części.
Białą wylać na tortownice (26 cm) z kominem. Tortownicę wcześniej nasmarować tłuszczem (np. masłem) i posypać bułką tartą.
Do drugiej części dodać przesiane przez sitko kakao i wymieszać. Wylać na białe ciasto.
Piec w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez 40-50 minut.

Babkę można posypać cukrem pudrem, polać polewą czekoladową lub lukrem.

Smacznego!