Pokazywanie postów oznaczonych etykietą słodkie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą słodkie. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 9 listopada 2015

Groszek ptysiowy

Jesień. Za oknem choć ciepło, to jakoś tak ponuro. Postanowiłam ugotować zupę kremową z dyni z dodatkiem chili i groszkiem ptysiowym. Ten ostatni zjedliśmy zanim zupa się ugotowała :).


Składniki:
40 g masła
100 ml wody
80 g mąki pszennej
2 jajka
ewentualnie szczypta soli

Do garnka wlać wodę i włożyć masło. Podgrzewać na średnim ogniu do momentu rozpuszczenia masła. Następnie dodać mąkę. Dalej podgrzewać i mieszać, aż powstanie jednolita zbita kula. Ciasto wystudzić.
Do ciasta dodawać kolejno po jednym jajku i miksować. Dzięki temu ciasto napowietrzymy i później ładnie nam urośnie.
Tak przygotowane ciasto umieścić w np. rękawie cukierniczym i wyciskać małe groszki w dość dużych odstępach. (U mnie były w surowym stanie ok. 1,5-2cm - trochę za duże, bo w piekarniku jeszcze przynajmniej podwoiły rozmiar). Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku do ze złocenia. (Ja piekłam trochę dłużej niż 15 min). Smacznego!
 
P.S. Z tego ciasta można zrobić większe ptyśki i nadziać np. bitą śmietaną.
 
 

 

wtorek, 16 września 2014

Śliwkowe crumble

Kupiliśmy piękne śliweczki, ale były takie kwaśnie, że nas strasznie wykrzywiało, jak je jedliśmy. A że nie lubimy marnować jedzenia, trzeba było coś z nich zrobić. I tak powstał przepis na to niby ciasto. Super smaczne zarówno na ciepło, jak i zimno. Polecam!


Składniki (na 6 porcji):
14 śliwek (moje były nieduże)
6 łyżek miodu (można pominąć, gdy śliwki są słodkie)
70 g masła
70 g mąki
70 g cukru
35 g mielonych migdałów
1/4 łyżeczki cynamonu
szczypta soli
Śliwki umyć. Przekroić na pół, wyjąć pestkę i pokroić na ósemki. Poukładać ciasno na dnie 6 naczynek żaroodpornych o średnicy 8 cm. Polać miodem.
Do miski dać pozostałe składniki i opuszkami palców połączyć składniki tak, żeby ciasto wyglądało jak okruszki. Posypać ciastem luźno (nie ugniatać) śliwki.
Włożyć do rozgrzanego do 200°C piekarnika i piec ok. 15 minut. Ciasto powinno się zarumienić.
Smacznego!

piątek, 6 czerwca 2014

Biszkopt

Przepis na zwykły biszkopt. Równiutki, idealny jako podstawa do tortów.  
 


Składniki (na tortownicę 26 cm):
6 jajka
1 szklanka (240 ml) mąki pszennej
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia (można pominąć)
2/3 szklanki cukru

Tortownicę wyłożyć na spodzie papierem do pieczenia. Papier nasmarować tłuszczem.
Białka ubić na sztywną pianę. Miksując dodać powoli cukier. Następnie dodawać po jednym żółtku i dalej miksować do połączenia składników. Przesianą mąkę (z proszkiem do pieczenia) wsypać do masy jajecznej i powoli wymieszać łyżką. Ciasto wlać do tortownicy i wyrównać.
Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku (u mnie ustawienie góra-dół) przez 30-40 minut. (lub do suchego patyczka). Wyjąć z piekarnika i wystudzić. (Ja wyciągam jeszcze ciepły z formy i kładę "do góry nogami" na bawełnianą ściereczkę.) Smacznego!
 

środa, 4 czerwca 2014

Mini - ślimaczki drożdżowe z rodzynkami

Składniki:
340 g mąki pszennej
5 g drożdży suchych
175 ml letniego mleka
1 jajko
40 g roztopionego, ale niegorącego masła
35 g cukru
szczypta soli

Ponadto:
cukier
rodzynki
roztrzepane jajko z 1 łyżką mleka

Mąkę wymieszać z drożdżami. Dodać resztę składników i zagnieść ciasto (ok. 10-15 minut) Ciasto powinno być elastyczne, miękkie i może się trochę kleić. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1,5 godziny. Ciasto powinno w tym czasie zwięszyć objętość dwukrotnie.
Ciasto podzielić na 3 części. Każdą z części cienko rozwałkować (prostokąt 20 cm na 35 cm). Ciasto posypujemy cukrem i rodzynkami, zostawiając 1,5 cm wzdłuż dłuższgo boku bez nadzienia. Zwijamy w rulon tak, że mamy rolę o długośco 35 cm.  Kroimy paseczki o grubości 2-3 cm. Układamy na blaszkę wzłożoną papierem do pieczenia. Bułeczki przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 30 minut.
Piekarnik rozgrzać do 190°C. Bułeczki posmarować jajkiem z mlekiem i piec około 15 minut. Wystudzić na kratce. Smacznego!


niedziela, 25 maja 2014

Tort truskawkowo-czekoladowy


Kiedy ten tort zobaczyłam na okładce książki "Schnelle Kuchen" pomyślałam - piękny ten tort. Książkę kupiłam i przyszedł czas by zrobić i tort. Ja go lekko zmodyfikowałam i dałam mój biszkopt czekoladowy. W przepisie oryginalnym był zwykły biszkopt.
Nam to ciasto bardzo smakowało. Nie za słodkie, z wyraźną nutą truskawkowo - czekoladową. Polecam!
 
 
 
Składniki na biszkopty czekoladowe:
6 jajek
4 łyżki czubate mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki kakao
1 tabliczka czekolady mlecznej startej na tarce o małych oczkach
2/3 szklanki cukru

Dwie tortownice o średnicy 26 cm wyłożyć na spodzie papierem do pieczenia. Papier nasmarować tłuszczem.
Białka ubić na sztywną pianę. Miksując dodać powoli cukier. Następnie dodawać po jednym żółtku i dalej miksować do połączenia składników. Przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia wsypać do masy jajecznej i powoli wymieszać łyżką. Kakao również przesiać i dodać delikatnie do masy. Na końcu wsypać czekoladę i lekko wymieszać. Ciasto podzielić na 2 części, wlać do tortownic i wyrównać.
Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku (u mnie ustawienie góra-dół) przez 30-40 minut. (lub do suchego patyczka). Wyjąć z piekarnika i wystudzić. (Ja wyciągam jeszcze ciepły z formy i kładę "do góry nogami" na bawełnianą ściereczkę.)

Składniki na krem:
300 g truskawek
100 g cukru
1 łyżka soku z cytryny
9 płatków żelatyny
300 g jogurtu naturalnego
350 g śmietany kremówki

Truskawki obrać, umyć i wysuszyć. Włożyć do wysokiego naczynia, dodać cukier i sok z cytryny i zmiksować za pomocą blendera na mus.
Żelatynę namoczyć, wycisnąć i rozpuścić 2 łyżkach wody. (np. w mikrofali lub w kąpieli wodnej). Do żelatyny dodawać po odrobinie musu truskawkowego i mieszać. Następnie dodać do masy truskawkowej jogurt.
Śmietanę ubić na sztywną pianę, dodać do masy i wymieszać delikatnie do uzyskania jednolitego koloru. Ponieważ masa zawiera żelatynę należy szybko przejść do wykonywania tortu.

Wykonanie:
Pierwszy blat czekoladowy położyć na paterze. Nałożyć obręcz do tortu. (Moja obręcz jest wyższa niż brzeg tortownicy. A tutaj tort jest dość wysoki). Na biszkopt wylać połowę masy truskawkowej. Położyć drugi blat lekko wciskając do w masę. Wylać resztę masy truskawkowej. włożyć do lodówki na parę godzin, najlepiej na całą noc.

Składniki do dekoracji:
garść truskawek pokrojonych w ćwiartki
250 ml śmietany kremówki
2 łyżeczki cukru waniliowego
ok. 50 g orzechów laskowych siekanych
3 kostki czekolady

Śmietanę ubić na sztywno z cukrem waniliowym. Boki tortu pokryć śmietaną bitą. Resztę śmietany dać do szprycy i udekorować śmietaną górę tortu. Boki posypać orzechami. Na górę tortu położyć truskawki.
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Następnie nałożyć cieniutko na papier do pieczenia w włożyć do lodówki. Gdy czekolada zacznie tężeć,  pokroić w prostokąty i włożyć ponownie do lodówki. Gdy prostokąty będą twarde, udekorować tort. Smacznego!
      
 

poniedziałek, 19 maja 2014

Bułeczki z cukrem i cynamonem

Malutkie słodkie bułeczki. Idealne na piknik. Polecam! 
 

Składniki:
340 g mąki pszennej
5 g drożdży suchych
175 ml letniego mleka
1 jajko
40 g roztopionego, ale niegorącego masła
35 g cukru
szczypta soli

Ponadto:
cukier
cynamon
roztrzepane jajko z 1 łyżką mleka

Mąkę wymieszać z drożdżami. Dodać resztę składników i zagnieść ciasto (ok. 10-15 minut) Ciasto powinno być elastyczne, miękkie i może się trochę kleić. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1,5 godziny. Ciasto powinno w tym czasie zwięszyć objętość dwukrotnie.
Ciasto podzielić na 3 części. Każdą z części cienko rozwałkować (prostokąt 20 cm na 35 cm). Wzdłuż dłuższego boku posypać cukrem i cynamonem, tak do połowy ciasta. Sam brzeg pozostawić bez posypki, ten smarujemy lekko wodą. Następnie składamy ciasto na pół. Czyli część nie posypana ma być na górze. Powstanie nam prostokąt o wymiarach 10 na 35 cm. Kroimy paseczki o grubości 2-3 cm. Każdy paseczek zakręcamy 2 razy. Układamy na blaszkę wzłożoną papierem do pieczenia. Bułeczki przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 30 minut.
Piekarnik rozgrzać do 190°C. Bułeczki posmarować jajkiem z mlekiem i piec około 15 minut. Wystudzić na kratce. Smacznego!

poniedziałek, 12 maja 2014

Sernik Marzenki

Bardzo lubię ten sernik. Jest prosty w wykonaniu i zawsze mi wychodzi, a piekłam go już wieeeeele razy.  Jest mięciutki, w środku wilgotny. Można do niego dodać rodzynki, jak ktoś lubi. Smakuje na zimno, ale także jeszcze ciepły po upieczeniu. Polecam gorąco!  
Przepis dostałam od mojej bratowej, Marzenki. Pozdrawiam! :)

 
Składniki na spód:
150 g mąki krupczatki
120 g masła
130 g cukru
2 łyżki kakao
2 żółtka
 
Masło utrzeć z cukrem i żółtkami, połączyć z mąką i kakao. (Ciasto jest klejące, dlatego można je włożyć do lodówki, żeby się ściągnęło). Tortownicę o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, wysmarować tłuszczem i wyłożyć równomiernie ciasto. Podpiec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 10-15 minut. Wystudzić.
 
Składniki na masę serową:
1 kg sera z wiaderka
5 jajek
2 białka
100 g masła
150 g cukru
1 budyń waniliowy 
 
Masło utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym, jajkami i białakmi. Ucierając dodawać powoli ser i budyń. Wylać na ciasto. Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 60-70 minut. Smacznego! 

piątek, 2 maja 2014

Czekoladowy torcik z galaretką i owocami

Zainspirowała mnie znów moja córa. Koniecznie chciała żebyśmy upiekły ciasto. Hmm... Ale jakie? Tym razem zadanie brzmiało: z czekoladą, borówkami i galaretką. I żeby było fajne! Oto wynik. Fajne? Oceńcie sami. Nam smakowało. Nie za słodkie, mięciutkie, rozpływało się w ustach. Takie lubię!
 

 
Składniki:
 
Biszkopt czekoladowy:
3 jajka
2 łyżki czubate mąki pszennej
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 łyżki kakao
pół tabliczki czekolady mlecznej startej na tarce o małych oczkach
1/3 szklanki cukru

Tortownicę o średnicy 18 cm wyłożyć na spodzie papierem do pieczenia. Papier nasmarować tłuszczem.
Białka ubić na sztywną pianę. Miksując dodać powoli cukier. Następnie dodawać po jednym żółtku i dalej miksować do połączenia składników. Przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia wsypać do masy jajecznej i powoli wymieszać łyżką. Kakao również przesiać i dodać delikatnie do masy. Na końcu wsypać czekoladę i lekko wymieszać. Ciasto wlać do tortownicy i wyrównać.
Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku (u mnie ustawienie góra-dół) przez 30-40 minut. (lub do suchego patyczka). Wyjąć z piekarnika i wystudzić. (Ja wyciągam jeszcze ciepły z formy i kładę "do góry nogami" na bawełnianą ściereczkę.)

Galaretka:
1 czerwona galaretka

Ugotować wg przepisu, ale z połową podanej ilości wody czyli tylko 250 ml. Przelać do miseczki i poczekać, aż galaretka stężeje. Następnie pokroić w kostkę wielkości 1 cm.

Krem:
250 g zimnego mascarpone
200 g zimnej śmietany kremówki
2 łyżki cukru waniliowego

Składniki włożyć do miski i ubić na sztywną masę.

Owoce:
250 g borówek amerykańskich

Wykonanie tortu:
Biszkopt przekroić na pół. Na dolny blat posmarować odrobiną kremu, poukładać galaretkę i borówki i posmarować jeszcze raz kremem. Położyć górny blat. Tort posmarować resztą kremu. Ozdobić owocami i pozostałą galaretką. Przechowywać w lodówce. Smacznego!
 


 

czwartek, 1 maja 2014

Biszkopt czekoladowy

Piękny biszkopcik, równiutki, nie za słodki. Z dodatkiem kakao i czekolady.
 

Składniki (na tortownicę 18 cm):
3 jajka
2 łyżki czubate mąki pszennej
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1,5 łyżki kakao
pół tabliczki czekolady mlecznej startej na tarce o małych oczkach
1/3 szklanki cukru

Tortownicę wyłożyć na spodzie papierem do pieczenia. Papier nasmarować tłuszczem.
Białka ubić na sztywną pianę. Miksując dodać powoli cukier. Następnie dodawać po jednym żółtku i dalej miksować do połączenia składników. Przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia wsypać do masy jajecznej i powoli wymieszać łyżką. Kakao również przesiać i dodać delikatnie do masy. Na końcu wsypać czekoladę i lekko wymieszać. Ciasto wlać do tortownicy i wyrównać.
Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku (u mnie ustawienie góra-dół) przez 30-40 minut. (lub do suchego patyczka). Wyjąć z piekarnika i wystudzić. (Ja wyciągam jeszcze ciepły z formy i kładę "do góry nogami" na bawełnianą ściereczkę.) Smacznego!

A tak wygląda w środku.

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Tiramisu

Łatwy i smaczny włoski deser. To najlepsze tiramisu jakie jadłam. Zrobiałam je do popołudniowej kawki z sąsiadami. Niestety nie mam zdjęcia, jak wygląda w przekroju, bo zniknęło w oka mgnieniu. Gorąco polecam! Przepis z książki "1001 Rezepte". 
 


Składniki:
500 ml mocnej kawy wystudzonej
60 ml masali
2 jajka (wcześniej sparzyć)
60 g cukru
375 g mascarpone
250 ml śmietany kremówki
20 sztuk podłużnych biszkoptów
2 łyżeczki kakao (do posypania)

Kawę i masalę wlać do niedużego podłużnego naczynia (takiego, żeby póżniej dobrze było moczyć biszkopty) i odstawić na bok.
Żółtka i 50 g cukru dać do miski i ucierać mikserem ok. 3 minuty tak, że masa będzie gęsta i jasna. Dodać mascarpone i wymieszać. Krótko, tylko do połączenia składników.
W innej misce ubić śmietanę z resztą cukru (10 g) i połączyć z masą mascarpone.
W następnej misce ubić białka na sztywno i dodać do masy śmietanowo - mascarpone.
Przygotować naczynie szklane, w którym będzie nasze tiramisu.
Połowę biszkoptów zanurzać pojedynczo w kawie, odwracać i układać na dnie naczynia szklanego. Na biszkopty nałożyć połowę kremu. Resztę biszkoptów znów zanurzać w kawie i układać na kremie. Na wierzch położyć masę i wyrównać. Włożyć do lodówki na minimum 8 godzin. Przed podaniem posypać kakao.  Smacznego!

sobota, 29 marca 2014

Tort z posypką

Sobotna rano. Mam ochotę coś upiec. Pytam moją księżniczkę: Jakie ciasto chcemy upiec? Ona na to: mamusiu takie z posypką, ale dużo i wszędzie. Hmm.... No to do dzieła.


Składniki:
3 jajka
2/3 szklanki mąki
1/2 szklanki cukru
spora garść kolorowej posypki

Białka ubić na sztywno, dodawać powoli cukier i żółtka. Następnie dodać przesianą mąkę i wymieszać delikatnie łyżką. Dodać posypkę i lekko wymieszać. Ciasto wylać do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy 18 cm. Piec w rozgrzanym do 160-180°C piekarniku przez 30-40 minut. ( do tzw. suchego patyczka) Wystudzić.

Składniki na krem:
200 ml  zimnej śmietany kremówki
250 g zimnego mascarpone
1,5 łyżki cukru waniliowego

Składniki włożyć do miski i ubić na sztywną masę. Podzielić na 4 części.

Składniki ponadto:
marmolada truskawkowa
posypka czekoladowa

Wykonanie:
Biszkopt przekroić wzdłuż na 3 cześci. Pierwszy blat posmarować lekko marmoladą i  1 częścią kremu. Przykryć drugim blatem i posmarować drugą częścią kremu. Położyć trzeci blat. Tort posmarować resztą kremu. Górę tortu posypujemy posypką czekoladową. Smacznego!  




czwartek, 27 marca 2014

Krem karmelowy

Krem karmelowy nazywa się we Francji creme renversee, we Włoszech crema caramella, a w Hiszpanii, Ameryce Południowej i Meksyku - flan. Prosty w wykonaniu i smaczny. Przepis pochodzi z książki "1001 Rezepte". 



Składniki (na 8 porcji):
270 g cukru
poza tym
750 ml mleka
90 g cukru
4 jajka
pare kropel aromatu waniliowego
 
Osiem foremek żaroodpornych o pojemności 125 ml wysmarować masłem.
Cukier wsypać do garnka, zalać 90 ml wody i mieszając gotować na małym ogniu. Gdy cukier się rozpuści zwiększyć temperaturę. Gotować, dopóki masa będzie złoto-żółta czyli powstanie karmel. Natychmiast zdjąć z ognia i wlewać do naczynek żaroodpornych tak, żeby dno było pokryte karmelem. Należy uważać, żeby się nie poparzyć, bo karmel jest bardzo gorący, ale trzeba działać szybko!
Następnie przygotowywujemy masę jajeczną. W tym celu mleko wlewamy do garnka i gotujemy, że prawie dochodzi do wrzenia. Zdejmujemy z ognia. Do innego naczynia dajemy jajka, cukier i aromat waniliowy i ubijamy 2 minuty rózgą kuchenną. Następnie wlewamy powoli gorące mleko i dalej ubijamy. Gdy wlaliśmy już całe mleko przecedzamy masę jajeczną przez sitko i dopiero wtedy wlewamy na karmel do naczynek żaroodpornych. Naczynka wkładamy do większego naczynia i zalewamy wrzącą wodą tak, że nasze foremki z kremem do połowy będą stały w wodzie. 
Włożyć do rozgrzanego do 160°C piekarnika na 45 minut. Krem jest gotowy, jeśli jest ściągnięty, ale w środku jeszcze trochę galaretowaty. Wystudzić do temperatury pokojowej, a następnie włożyć do lodówki na minimum 2 godziny.
Żeby wydobyć krem z foremnki, boki poluzować nożem. Nałożyć talerz na foremkę i odwrócić.
 
Wariacje: do masy jajecznej można dodać ulubioną przyprawę taką jak cynamon lub gałkę muszkatałową lub skórkę z cytryny/pomarańczy albo odrobinę ulubionego likieru.        

niedziela, 23 marca 2014

Tort czekoladowo-malinowy

Połączenie kakao i malin to jest to!!! Bardzo dobre ciasto. Nie jest bardzo słodkie, za to orzeźwiające dzięki malinom i bardzo ładnie wygląda. 
 
 
Składniki na ciasto:
6 jaj
1 szklanka cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3/4 szklanki mąki pszennej
2 łyżki kakao
Białka ubić na sztywno, dodawać powoli cukier i żółtka. Następnie dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i wymieszać delikatnie łyżką. Na końcu dodać kakao i  delikatnie wymieszać. Ciasto wylać do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy 26 cm. Piec w rozgrzanym do 160-180°C piekarniku przez 30-40 minut. ( do tzw. suchego patyczka) Wystudzić.
 
Składniki na krem:
frużelina (z 500 g malin)
500 g zimnego serka mascarpone
 
Mascarpone i frużelinę włożyć do miski i zmiksować na gładką masę. Krem podzielić na 4 części.
 
Wykonanie tortu:
Jeśli wyszedł wam biszkopt z górką, to odcinamy tą górkę. Biszkopt przekroić wzdłuż na 3 cześci. Pierwszy blat posmarować 1 częścią kremu. Przykryć drugim blatem i posmarować drugą częścią kremu. Położyć trzeci blat. Tort posmarować resztą kremu. Jeśli mieliśmy górkę to kruszymy ją i okruchami ozdabiamy boki tortu. schłodzić. Górę tortu można ozdobić owocami np. maliny, borówki, jagody.... Smacznego!  
 


sobota, 8 marca 2014

Raffaello z bezą

Słodkie, lekko ciągnące, ale pyszne. Nie można go dużo zjeść, ale świetnie pasuje jako ciasto urodzinowe. Ewa, dzięki za przepis!

 
Składniki:

Blaty bezowe:
6 jajek
1,25 szklanki cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1,5 szklanki mielonych migdałów
płatki migdałowe do posypania blatów (ok. pół szklanki)

Białka ubić za pomocą miksera na sztywną pianę. Cukier dodawać po łyżce do białka i miksować dopóty, dopóki się nie rozpuści. TO WAŻNE! Dopiero wtedy dodać kolejna łyżkę cukru i znowu miksować aż się rozpuści itd. Czynność ta trwa ok. 10 minut. Masa powinna być błyszcząca i gęsta. Następnie dodać mąkę i migdały mielone i wymieszać delikatnie łyżką. Ciasto podzielić na 3 części. 
Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, narysować na papierze okręgi o średnicy 22 cm i wyłożyć na nie ciasto i posypać płatkami migdałowymi. Ważne by ciasto na pieczenie nie czekało. Należy wszystkie blaty piec równocześnie. Ja miałam z tym troszkę problemu, bo na moją blachę mogłam zmieścić tylko 1 blat. Miałam 2 takie blaszki. Do trzeciego blatu użyłam kratki, na która położyłam owinięte w papier do pieczenia dno większej tortownicy.
Piec, a raczej suszyć w rozgrzanym do 150°C piekarniku przez 75-80 minut. 
 
Krem:
200 ml śmietany kremówki
500 g mascarpone
0,5 szklanki cukru
1 szklanka wiórków kokosowych
 
Śmietanę wlać do miski, dodać mascarpone i cukier i ubić na gęstą masę. Dodać kokos i wymieszać łyżką. Masę podzielić na 3 części.
Blaty przełożyć kremem. Na wierzchu również posmarować kremem i posypać płatkami migdałowymi. Można podawać zaraz po zrobieniu, wtedy beza jest fajnie chrupiąca. Ale na drugi dzień też podobno smakuje. :) Smacznego!
 
P.S. Przepraszam za zdjęcie, ale to jedyny kawałeczek, który mi został.

czwartek, 6 marca 2014

Frużelina

Frużelina czyli owoce w żelu. Dla mnie to nic innego jak rote Grütze z żelatyną. Do czego używam? Przede wszystkim do ciast, kremów. Polecam!  
 
Składniki:
500 g owoców czerwonych (świeżych lub mrożonych)
1/2 szklanki cukru
1 łyżka soku z cytryny
2-3 łyżeczki mąki ziemniaczanej rozpuszczone w 2-3 łyżkach wody
2 łyżeczki żelatyny

Do rondelka włożyć owoce i cukier i podgrzać. Dodać cytrynę, wodę z mąką, wymieszać i zagotować. Do gorącej masy dodać żelatynę i mieszać do rozpuszczenia. Wystudzić. Gotowe!

piątek, 21 lutego 2014

Rote Grütze

Rote Grütze to rodzaj kiślu z owocami. W Niemczech można go kupić w prawie każdym sklepie spożywczym.  Są różne rodzaje Grütze: rote czyli z czerwonymi owocami (maliny, truskawki, wiśnie, porzeczki), grüne czyli z zielonymi (agrest, kiwi) i gelbe z żółtymi owocami (ananas, mango, banan, kiwi żółte).   A do czego jest używany? Na przykład jako dodatek do sosu waniliowego lub mleka. Ja najbardziej lubię go podgrzać i polać nim lody waniliowe. Polecam!  
 
Składniki:
500 g owoców czerwonych (świeżych lub mrożonych)
1/2 szklanki cukru
1 łyżka soku z cytryny
2-3 łyżeczki mąki ziemniaczanej rozpuszczone w 2-3 łyżkach wody

Do rondelka włożyć owoce i cukier i podgrzać. Dodać cytrynę, wodę z mąką, wymieszać i zagotować. Gotowe!

środa, 19 lutego 2014

Muffiny najlepsze

Wypróbowałam już wiele przepisów na muffiny i muszę powiedzieć te są najlepsze. Nie tylko po upieczeniu, ale także też parę dni póżniej. Piekłam je również do przedszkola mojej córki i tam także bardzo smakowały.
Można zrobić jasne lub kakaowe. Polecam! 
 



Składniki (ok.15 sztuk):
300 g mąki
40 g mąki do muffin jasnych lub 40 g kakao do muffin kakaowych
180 g cukru
4 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
375 ml maślanki
2 jajka
150 rozpuszczonego i ostudzonego masła

Składniki suche: mąkę, proszek do pieczenia, sodę i cukier wsypać do miski i wymieszać.
Do innego naczynia wlać maślankę i jajka i dokładnie roztrzepać. Dodać do składników suchych. Dolać rozpuszczone i ostudzone masło i wymieszać metalową rózgą.
Ciasto równomiernie rozdzielić do foremek muffinkowych wyłożonych papilotkami.


Piec w rozgrzanym do 200°C piekarniku (góra-dół)  przez 20-25 minut. Pozostawić parę minut w formie, następnie wystudzić na kratce. Smacznego!!
  


niedziela, 16 lutego 2014

Pokusa

To ciasto przygotowałam do popołudniowej kawki. Szybko się robi, smakuje i ładnie wygląda. Moja przyjaciółka, która jest na diecie nie mogła się powstrzymać. :) Steffi - pozdrawiam!
 

Składniki:

Biszkpot:
3 jajka
1/3 szklanki cukru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
niecałe 1/2 szklanki mąki pszennej (70 g)
2 łyżki kakao
 
Białka ubić na sztywną masę, dodać cukier i żółtka i dokładnie zmiksować. Następnie dodać mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia i wymieszać delikatnie łyżką. Na końcu dodać kakao i również wymieszać łyżką. Ciasto wylać na 2 tortownice (średnica 18 cm) wyłożone papierem do pieczenia i piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 30-40 minut. Najlepiej sprawdzić drewnianym patyczkiem. Jeśli ciasto się klei zostawić jeszcze w piekarniku.
Po upieczeniu pozostawić parę minut w formie, następnie wyłożyć na bawełnianą ściereczkę do góry nogami i całkowicie wystudzić. 

Masa:
300 ml śmietany kremówki
1 łyżka cukru
nasionka 1 laski wanilii
śmietan-fix
owoce do dekoracji

Śmietanę ubić z nasionkami wanilii, cukrem i (dla pewności) śmietan-fixem. Podzielić na 2 części. Jedną częścią nałożyć na pierwszy biszkopt. Nakryć drugim biszkoptem i udekorować pozostałą śmietaną. Ozdobić owocami np. malinami, truskawkami.... Smacznego!
   

poniedziałek, 10 lutego 2014

Cieniutkie naleśniki z marcapone i kajmakiem

Ze słonecznikowca zostało mi jeszcze mascarpone i masa kajmakowa, a że nie lubię nic wyrzucać wymyśliłam naleśniki. Przepis na ciasto naleśnikowe był już na moim blogu, ale powtórzę go jeszcze raz, bo naleśniki wychodzą idealne. :) 
 

Składniki:

Naleśniki: (14-15 sztuk - mała patelnia średnica 16 cm)
125 g mąki
1 jajko
315 ml mleka
szczypta soli
ok. 30 g masła lub margaryny do pieczenia

Jajko rozmieszać, dodać mleko. Powoli dodawać mleko z solą, tak, żeby nie powstały grudki. Przykryć i pozostawić na 30 minut, by ciasto "odpoczęło".
Ciasto przemieszać. Jeśli jest za gęste dodać 2-3 łyżeczki mleka.
Patelnie rozgrzać. Dać odrobinę masła lub margaryny, poczekać, żeby tłuszcz się rozpuścił. Następnie nalać odrobinę ciasta i poruszać patelnią tak, żeby ciasto równomiernie się rozłożyło. Jeśli wlaliśmy za dużo ciasta na patelnię to odlać je z powrotem. Piec ok. 20 sekund (brzeg będzie złocisty i pofalowany)  i przewrócić na drugą stronę i zezłocić. Następnie położyć na talerz. Z resztą ciasta postępować tak samo.

Masa:
125 g mascarpone
1 łyżka cukru waniliowego

Składniki wymieszać. Naleśniki posmarować i zrolować.

Polewa:
170 g kajmaku
3 łyżki mleka

Składniki umieścić w rondelku i podgrzać. Polać naleśniki. 

niedziela, 9 lutego 2014

Słonecznikowiec lub orzechowiec

W poszukiwaniu ciasta idealnego na moje urodziny natrafiłam na ciasto słonecznikowiec. Bardzo lubię słonecznik, moja rodzinka również więc pomyślałam: dlaczego nie! Pomysł był, jednak sam przepis nie przypadł mi do gustu. Więc wymyśliłam swój własny oparty na biszkopcie kakaowym, z masą kajmakową i mascarpone.  Ciasto z masą jest słodkie, dlatego do przełamania słodyczy posypałam je zwykłym kakao. Smakuje najlepiej na drugi dzień.
Myślę, że to ciasto będzie również smakować z posiekanymi orzechami np. laskowymi. Wystarczy słonecznik zastąpić orzechami. 
 

 
Składniki:
Biszkpot:
3 jajka
1/3 szklanki cukru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
niecałe 1/2 szklanki mąki pszennej (70 g)
2 łyżki kakao
 
Białka ubić na sztywną masę, dodać cukier i żółtka i dokładnie zmiksować. Następnie dodać mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia i wymieszać delikatnie łyżką. Na końcu dodać kakao i również wymieszać łyżką. Ciasto wylać na tortownicę (średnica 18 cm) wyłożoną papierem do pieczenia i piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 30-40 minut. Najlepiej sprawdzić drewnianym patyczkiem. Jeśli ciasto się klei zostawić jeszcze w piekarniku.
Po upieczeniu pozostawić parę minut w formie, następnie wyłożyć na bawełnianą ściereczkę do góry nogami i całkowicie wystudzić.  


Słonecznik:
75g słonecznika
1 łyżeczka masła
0,5 łyżki cukru
0,5 łyżki mleka

Wszystkie składniki włożyć do rondelka i zagotować. Następnie masę wysypać na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Płasko i z odstępami między ziarenkami, wtedy słonecznik lepiej się upraży. Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku do złocistego koloru (ok. 15-20 minut). Trzeba uważać, żeby słonecznik się nie przypalił, bo będzie gorzki i nie można go wykorzystać. Wystudzić.

Masa:
przygotowany wcześniej słonecznik
170g masy kajmakowej
125 g mascarpone

Wszystkie składniki włożyć do miski i wymieszać.

Biszkopt przekroić wzdłuż. Dolny blat  przełożyć masą i przykryć górnym blatem. Posypać kakao. Smacznego!