Rote Grütze to rodzaj kiślu z owocami. W Niemczech można go kupić w prawie każdym sklepie spożywczym. Są różne rodzaje Grütze: rote czyli z czerwonymi owocami (maliny, truskawki, wiśnie, porzeczki), grüne czyli z zielonymi (agrest, kiwi) i gelbe z żółtymi owocami (ananas, mango, banan, kiwi żółte). A do czego jest używany? Na przykład jako dodatek do sosu waniliowego lub mleka. Ja najbardziej lubię go podgrzać i polać nim lody waniliowe. Polecam!
Składniki:
500 g owoców czerwonych (świeżych lub mrożonych)
1/2 szklanki cukru
1 łyżka soku z cytryny
2-3 łyżeczki mąki ziemniaczanej rozpuszczone w 2-3 łyżkach wody
Do rondelka włożyć owoce i cukier i podgrzać. Dodać cytrynę, wodę z mąką, wymieszać i zagotować. Gotowe!
Wypróbowałam już wiele przepisów na muffiny i muszę powiedzieć te są najlepsze. Nie tylko po upieczeniu, ale także też parę dni póżniej. Piekłam je również do przedszkola mojej córki i tam także bardzo smakowały.
Można zrobić jasne lub kakaowe. Polecam!
Składniki (ok.15 sztuk):
300 g mąki
40 g mąki do muffin jasnych lub 40 g kakao do muffin kakaowych
180 g cukru
4 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
375 ml maślanki
2 jajka
150 rozpuszczonego i ostudzonego masła
Składniki suche: mąkę, proszek do pieczenia, sodę i cukier wsypać do miski i wymieszać.
Do innego naczynia wlać maślankę i jajka i dokładnie roztrzepać. Dodać do składników suchych. Dolać rozpuszczone i ostudzone masło i wymieszać metalową rózgą.
Ciasto równomiernie rozdzielić do foremek muffinkowych wyłożonych papilotkami.
Piec w rozgrzanym do 200°C piekarniku (góra-dół) przez 20-25 minut. Pozostawić parę minut w formie, następnie wystudzić na kratce. Smacznego!!
To ciasto przygotowałam do popołudniowej kawki. Szybko się robi, smakuje i ładnie wygląda. Moja przyjaciółka, która jest na diecie nie mogła się powstrzymać. :) Steffi - pozdrawiam!
Składniki:
Biszkpot:
3 jajka
1/3 szklanki cukru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
niecałe 1/2 szklanki mąki pszennej (70 g)
2 łyżki kakao
Białka ubić na sztywną masę, dodać cukier i żółtka i dokładnie zmiksować. Następnie dodać mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia i wymieszać delikatnie łyżką. Na końcu dodać kakao i również wymieszać łyżką. Ciasto wylać na 2 tortownice (średnica 18 cm) wyłożone papierem do pieczenia i piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 30-40 minut. Najlepiej sprawdzić drewnianym patyczkiem. Jeśli ciasto się klei zostawić jeszcze w piekarniku.
Po upieczeniu pozostawić parę minut w formie, następnie wyłożyć na bawełnianą ściereczkę do góry nogami i całkowicie wystudzić.
Masa:
300 ml śmietany kremówki
1 łyżka cukru
nasionka 1 laski wanilii
śmietan-fix
owoce do dekoracji
Śmietanę ubić z nasionkami wanilii, cukrem i (dla pewności) śmietan-fixem. Podzielić na 2 części. Jedną częścią nałożyć na pierwszy biszkopt. Nakryć drugim biszkoptem i udekorować pozostałą śmietaną. Ozdobić owocami np. malinami, truskawkami.... Smacznego!
Już bardzo dawno nie gościła na naszym stole. I wreszcie się doczekała. Grochówka! Sycąca, pyszna. Aż ślinka cieknie...
Składniki (na 3-4 talerze):
130 g grochu (ja miałam zielony suszony)
1 duża marchew
kawałek selera
2-3 średnie ziemniaki
boczek wędzony (kawałek 15*15 cm)
natka pietruszki
woda
sól, pieprz, tymianek
Groch namoczyć. Najlepiej wieczorem dzień wcześniej.
Groch włożyć do garnka i zalać wodą. Gotować. Gdy groch będzie się robił lekko miękki dodać pokrojone w kostkę warzywa i dalej gotować. W tym czasie podsmażyć na patelni pokrojony w kosteczkę boczek. Ja smażę bez tłuszczu. Boczek dodać do zupy. I gotować, aż warzywa będą miękkie. Doprawić solą, pieprzem, tymiankiem i natką pietruszki. Smacznego! :)
Ze słonecznikowca zostało mi jeszcze mascarpone i masa kajmakowa, a że nie lubię nic wyrzucać wymyśliłam naleśniki. Przepis na ciasto naleśnikowe był już na moim blogu, ale powtórzę go jeszcze raz, bo naleśniki wychodzą idealne. :)
Składniki: Naleśniki: (14-15 sztuk - mała patelnia średnica 16 cm)
125 g mąki
1 jajko
315 ml mleka
szczypta soli
ok. 30 g masła lub margaryny do pieczenia
Jajko rozmieszać, dodać mleko. Powoli dodawać mleko z solą, tak, żeby nie powstały grudki. Przykryć i pozostawić na 30 minut, by ciasto "odpoczęło".
Ciasto przemieszać. Jeśli jest za gęste dodać 2-3 łyżeczki mleka.
Patelnie rozgrzać. Dać odrobinę masła lub margaryny, poczekać, żeby tłuszcz się rozpuścił. Następnie nalać odrobinę ciasta i poruszać patelnią tak, żeby ciasto równomiernie się rozłożyło. Jeśli wlaliśmy za dużo ciasta na patelnię to odlać je z powrotem. Piec ok. 20 sekund (brzeg będzie złocisty i pofalowany) i przewrócić na drugą stronę i zezłocić. Następnie położyć na talerz. Z resztą ciasta postępować tak samo.
W poszukiwaniu ciasta idealnego na moje urodziny natrafiłam na ciasto słonecznikowiec. Bardzo lubię słonecznik, moja rodzinka również więc pomyślałam: dlaczego nie! Pomysł był, jednak sam przepis nie przypadł mi do gustu. Więc wymyśliłam swój własny oparty na biszkopcie kakaowym, z masą kajmakową i mascarpone. Ciasto z masą jest słodkie, dlatego do przełamania słodyczy posypałam je zwykłym kakao. Smakuje najlepiej na drugi dzień.
Myślę, że to ciasto będzie również smakować z posiekanymi orzechami np. laskowymi. Wystarczy słonecznik zastąpić orzechami.
Składniki:
Biszkpot:
3 jajka
1/3 szklanki cukru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
niecałe 1/2 szklanki mąki pszennej (70 g)
2 łyżki kakao
Białka ubić na sztywną masę, dodać cukier i żółtka i dokładnie zmiksować. Następnie dodać mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia i wymieszać delikatnie łyżką. Na końcu dodać kakao i również wymieszać łyżką. Ciasto wylać na tortownicę (średnica 18 cm) wyłożoną papierem do pieczenia i piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez 30-40 minut. Najlepiej sprawdzić drewnianym patyczkiem. Jeśli ciasto się klei zostawić jeszcze w piekarniku.
Po upieczeniu pozostawić parę minut w formie, następnie wyłożyć na bawełnianą ściereczkę do góry nogami i całkowicie wystudzić.
Wszystkie składniki włożyć do rondelka i zagotować. Następnie masę wysypać na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Płasko i z odstępami między ziarenkami, wtedy słonecznik lepiej się upraży. Piec w rozgrzanym do 180°C piekarniku do złocistego koloru (ok. 15-20 minut). Trzeba uważać, żeby słonecznik się nie przypalił, bo będzie gorzki i nie można go wykorzystać. Wystudzić.
Masa:
przygotowany wcześniej słonecznik
170g masy kajmakowej
125 g mascarpone
To moje pierwsze w życiu sushi, które sama zrobiłam i musze powiedzieć, że to wcale nie jest takie trudne, a jedzenia i smaków mnóstwo. Polecam. Aaaa... I nie przerażajcie się kosztów. Początek jest drogi, ale za to następnym razem będziecie potrzebować tylko składników do środka.
Składniki na 5 rolek (54 sztuki):
szklanka ryżu do sushi,
3-4 łyżki octu ryżowego,
1 łyżeczka soli,
1 łyżeczka cukru,
5 blatów Nori (Sushi można robić z całych blatów Nori lub dzielić je na połowę. Ja zrobiłam jedną rolę z całego blatu. Resztę z połówek.),
pasta wasabi,
sos sojowy,
imbir w zalewie (jak ktoś lubi),
+ to co wkładamy do środka. (U mnie 3 płaty łososia wędzonego, 6 paluszków krabowych, 10 cm ogórka, marchewka, 1/2 awokado, 6 pasków papryki, 1 listek sałaty. Wszystko pociete w chude paski).
Przygotowanie ryżu do sushi:
Szklankę ryżu wsypać do miski i płukać tyle razy, aż woda będzie przeźroczysta. Zalać wodą i zostawić na 1 godzinę.
Odcedzony ryż włożyć do garnka, zalać 2 szklankami zimnej wody i zagotować. Na dużym ogniu gotować 2 minuty, następnie przykryć pokrywką i zmniejszyć temperaturę prawie do minimum. Po 15 minutach takiego gotowania odstawić z ognia i zostawić jeszcze na 10-15 minut. Wystudzić.
1 łyżeczkę soli i 1 łyżeczkę cukru rozpuścić w 3-4 łyżki octu ryżowego. Wlać do ryżu i dobrze wymieszać.
Zawijanie sushi:
Na blat Nori nałożyć ryż. Delikatnie, nie naciskać. Na górze zostawić ok.1-1,5 cm bez ryżu. Nałożyć składniki (ja nakładałam 3 różne składniki, nie więcej). Brzeg nie pokryty ryżem zmoczyć lekko wodą i zwijać przy pomocy maty obwiniętej w folię spożywczą (nie będzie później problemu z myciem:) ). Odstawić na parę minut. Kroić na 6 części.
Sushi obtaczane w sezamie:
Na blat Nori nałożyć równomiernie ryż. Delikatnie, nie naciskać. Odwrócić blat. Wzdłuż nałożyć odrobinę wasabi. Nałożyć składniki (ja nakładałam 3 różne składniki, nie więcej). Blat moczyć lekko wodą i zwijać. Obtoczyć w sezamie. Odstawić na parę minut. Kroić na 6 części.
Podawać z sosem sojowym, wasabi i imbirem z zalewy.